Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Zápas o všechno!? Horvátha čeká ruské peklo a domácí knockoutérské eso

  • Napsal Antonín Vavrda

Kurbanov vs. Horváth / zdroj foto: RCC BoxingPRAHA/ČELJABINSK – Další krok k případnému souboji o titul mistra světa v lehké střední váze může v ruském Čeljabinsku udělat v sobotu večer český boxer Štěpán Horváth (18-5, 8 KO). V cestě mu ale stojí tvrďák pořádající stáje RCC Boxing Magomed Kurbanov (11-0, 9 KO). Jejich souboj o pás WBO International je vypsán na dvanáct kol! Souboj pak bude v ringu řídit polský sudí.

Situace v lehké střední váze je neustále otevřená a vlastně každou chvíli trochu jiná. A pro federaci WBO to platí dvojnásob. Úřadujícím světovým šampionem je sice Portoričan Miguel Cotto, jenže ten dle všeho stejně jako jeho předchůdce (a shodou okolností přemožitel) Canelo Alvarez nemá příliš velkou snahu pás obhajovat.

Na prosinec si plánuje velkolepou rozlučku s úspěšnou kariérou a představa, že by se v ní objevil coby sekundant vítěz sobotního souboje, je z říše snů.

DALŠÍ NOVINKY KE ŠTĚPÁNU HORVÁTHOVI:

„Situace kolem titulu WBO není úplně přehledná. Je jasné, že i kdyby Štěpán nyní vyhrál, tak se s ním Cotto neutká. Ten už boxuje jen pro peníze. Také proto svolila federace s odvetou mezi Liamem Smithem a Liamem Williamsem o prozatímní titul,“ řekl Profiboxing.cz Miloš Veselý ze stáje Qwert Boxing, která stojí za velkolepým comebackem rodáka z Kařezu z posledních dvou let.

Ostrovní derby se mělo uskutečnit v říjnu, nakonec ale k němu dojde až 11. listopadu. Prozatímní pás u něj ale momentálně uvedený není. Důvod? „Sídlo federace muselo být kvůli hurikánu Irma evakuováno, nyní mají trochu jiné starosti. Každopádně její funkcionáři mají na stole žádost o to, aby byl duel Štěpána s Kurbanovem eliminací o pozici jedničky v této váze,“ nastínil Veselý kroky, které podniká vlastně ruku v ruce s ruskou protistranou.

Kurbanov vs. Horváth / zdroj foto: RCC Boxing

Ta má stejný zájem také v případě teprve dvaadvacetiletého talentu z Jekatěrinburgu. Ostatně i proto jednání obou týmů trvalo několik měsíců. „Jsou to ale obchodníci a umí se v tomto byznysu pohybovat, takže jednání byla v rámci možností korektní,“ přidává Veselý, který se společně se svým parťákem Markem Švajnerem snažili Horvátha ochránit i v zákulisí od všech případných negativních vlivů.

Přesto česká profesionální boxerská jednička strávila v pondělí na cestě do Čeljabinsku více jak 20 hodin. „Na přestup v Moskvě měl Štěpán s trenéry Filipem Miňovským a Petrem Klikošem dvě hodiny, jenže letadlo z Prahy mělo zpoždění a už se všechno vezlo,“ vysvětlil Veselý s tím, že nevěří případné snaze druhé strany o rozhození českého bijce.

„Nemyslím si ale, že by to byla práce soupeřova týmu, že by měli tak dlouhé prsty,“ řekl z úsměvem. „Naopak se hodně angažovali, aby zajistili náhradní letenky. Byť tedy s obrovským zpožděním,“ přidal k tomuto příběhu. On sám se svým týmem odcestoval do Ruska až v noci na pátek, několik hodin poté, co jeho čtyřiatřicetiletý chráněnec s velkým přehledem zvládl tiskovou konferenci ke galavečeru.

Kurbanov vs. Horváth / zdroj foto: RCC Boxing

Při prvním setkání se svým sobotním rivalem tváří v tvář na sobě nedal znát žádné pochybnosti, byť se poslední týden před duelem lehce trápil se shazováním váhy, kterou ale nakonec v pátek s přehledem udělal. Jinak ale jeho příprava probíhala naprosto bez problémů. Důležitost souboje a práci jeho stáje podtrhují ještě dva faktory.

„Jde sice o mezinárodní titul, ale já to beru hlavně jako zápas, který mě může posunout dál. Mám za sebou tiskovou konferenci, stáli jsme se soupeřem proti sobě face to face, nepůsobil na mě nějak výrazně. Cítím se být dobře připraven, ale všechno se ukáže v ringu,“ uvedl Horváth pro deník Sport.

Duel mezi Horváthem a Kurbanovem nakonec o pás WBO Intercontinental bude vysílat v přímém přenosu stanice Nova Sport 1, která kvůli němu změnila svůj sobotní program a přenos zařadila do vysílání mezi 16. a 20. hodinu. Českými fanoušky nejvíce očekávaný souboj bude druhým v pořadí.

„S Novou máme dlouhodobě dobré vztahy a snažíme se vycházet si navzájem vstříc. Pravdou je, že zásadní roli sehrál i náš německý partner SES Boxing, který má s Novou ještě delší zkušenosti. Jsem rád, že se tato práce vyplatila a fanoušci zápas uvidí, byť v netradičním době kvůli časovému posunu,“ pronesl Veselý.

Tím dalším faktorem budiž kvalitní sparingy. Skoro tři týdny trénoval Horváth doma v Plzni se svým posledním soupeřem Arthurem Hermannem a také skvělým Nigerijcem s německým pasem Nuhuem Lawalem. A jak český bijec obstál? Vrabci na střeše si cvrlikají o tom, že se po ne úplně povedeném úvodu lepšil dnem za dnem a do Ruska odletěl po boxerské a kondiční stránce skvěle naladěný.

Nyní je ale třeba vše prodat v samotném souboji. „Před dvěma lety jsme začali určitou cestu a ta ještě neskončila,“ řekl ještě před odletem muž, který byl ve své kariéře už několikrát na dně, ale vždy se z něj odrazil k ještě lepším zítřkům. Bude to platit také doslova a do písmene o sobotě 9. září?

Kromě Horvátha s Kurbanovem, který na zmíněné tiskovce svému soupeři předpověděl tvrdou zkoušku a pochopitelně porážku, uvidí čeští diváci další tři duely domácích talentů se zkušenými bijci.

Kurbanov vs. Horváth / zdroj foto: RCC Boxing

Dvaadvacetiletý Muchammadchuja Jakubov (8-0, 5 KO) se utká v super pérové váze s o tři roky starším Filipíncem Erniem Sanchezem (17-9-1, 8 KO). Jejich osmikolový souboj bude předcházet tomu česko-ruskému.

O titul mistra světa méně prestižní federace IBO v super pérové váze si to rozdají třiadvacetiletý Šavat Rachimov (10-0, 8 KO) a o čtyři roky starší Mexičan Emanuel Lopez (27-6-1, 12 KO), který už se stal před dvěma lety mistrem světa WBA v této váze.

Hlavní chod obstarají opět v super pérové váze, dvaadvacetiletý Michail Alexejev (10-0, 4 KO) a velezkušený, už pětatřicetiletý Jihoafričan Malcolm Klassen (33-6-2, 17 KO), který má za sebou například i dvanáctikolovou prohranou bitvu se skvělým Američanem Robertem Guerrerem z roku 2009.

Kurbanov vs. Horváth / zdroj foto: RCC Boxing

Vážení Kurbanov vs. Horváth / zdroj foto: RCC Boxing

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze