Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Wilder – Ortiz: Slibují si knockouty, ale také k sobě chovají respekt kvůli dcerám

Wilder a Ortiz na vážení / zdroj: PBCWilder a Ortiz na vážení / zdroj: PBCLAS VEGAS – Podruhé v kariéře se proti sobě postaví Američan Deontay Wilder (41-0-1, 40 KO) a jeho kubánský rival Luis Ortiz (31-1, 26 KO). A znovu nepůjde jen o pás mistra světa v těžké váze prestižní organizace WBC.

Na první pohled je to tradiční boxerský souboj. Deontay Wilder se chystá k desáté obhajobě svého pásu světového šampiona a s vyzyvatelem Luisem Ortizem si vzájemně slibují demolici.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Moc dobře víte, co můžete čekat. Tenhle zápas nepůjde na body. Takže si vezměte popcorn, dejte si pizzu a ujistěte se, že vás nebude nikdo rušit. A neupusťte mobil, protože určitě nechcete být těmi, kdo poté vzhlédnou a#budou se divit: ‚Co se to stalo?‘“ perlil tradičně před novináři výřečný obhájce titulu.

„On musí být perfektní dvanáct kol. Mne stačí být perfektní pouze dvě vteřiny a – bum, zlato, dobrou noc!“ pokračoval sebevědomě.

„Tohle nebude na dvanáct kol. Buď sestřelí on mne, nebo já jeho. Moc bych si přál, abychom boxovali bez minutových přestávek,“ konstatoval naopak obvykle suše jeho vyzyvatel. Jako vždy přes tlumočníka, byť už deset let žije na slunné Floridě.

Každopádně oba moc dobře vědí, o čem mluví. Když spolu boxovali prve, psal se 3. březen 2018 a byla z toho parádní desetikolová podívaná.

Dnes čtyřiatřicetiletý Wilder poslal o šest let staršího Ortize do počítání v kole číslo pět, jenže ten se nevzdal a v sedmém ho dostal do největších potíží profesionální kariéry.

Senzaci dotáhnout do konce nedokázal, po dvou minutách desátého dějství definitivně padl.

Nyní dostává druhou šanci. Nejen pro své nesporné boxerské kvality.

Ale i pro svůj životní příběh.

Příběh, který oba spojuje.

Psal se rok 2005, když se Wilder dozvěděl, že se mu narodí dcera Naieya. A také že se narodí s vrozenou vadou spina bifida, což je neúplné uzavření páteře.

Wilder a Ortiz na vážení / zdroj: PBCWilder a Ortiz na vážení / zdroj: PBC

Wilder a Ortiz na vážení / zdroj: PBCWilder a Ortiz na vážení / zdroj: PBC

Právě kvůli ní začal Wilder boxovat. Velká vysokoškolská basketbalová hvězda ze dne na dne ukončila studium a začala pracovat coby řidič kamionu s pivem. „Nikdy jsme se neštítil práce. Byl jsem vychován ke dřině. Sekal jsem doma trávu, myl auta, opravoval, pomáhal otci se vším. Hodně nás ovlivnil,“ vrací se do minulosti obávaný knockoutér, který má také bratra – boxera, Marsellose.

Ovšem potřeboval vydělávat více. Proto si vybral box. Přes bronz na olympiádě v Pekingu 2008 se probil mezi profesionály a postupně také ke světovému titulu. Mimochodem, mezi profíky má na kontě více zápasů (42) než mezi amatéry (24, některé zdroje uvádějí 35).

Díky výdělkům z boxu (za první setkání s Ortizem inkasoval 2,1 milionu dolarů, za odvetu by měl kolem 10 milionů) může poskytnout dceři maximální péči. Může pomáhat svým krajanům z rodné Tuscaloosy, kde stále žije, kde vysoká kriminalita (především mezi černochy) a kterou se v roce 2011 přehnalo ničivé tornádo. To za sebou nechalo 64 obětí a škody za 2,4 miliardy dolarů.

A také může pomoct Ortizovi.

Kubánský „King Kong“ je stejně jako on obávaným knockouterem mezi šestnácti provazy, v soukromí ale milujícím manželem a rodičem.

Nejstarší ze tří jeho potomků – dcera Lis – trpí nemocí tzv. „motýlích křídel“, což znamená, že je extrémně citlivá na dotek nebo třeba teplou vodu.

Wilder s dcerkouWilder s dcerkou

Ortiz s dcerkouOrtiz s dcerkou

„Do Ameriky jsem v roce 2009 přišel kvůli ní. Abych jí mohl pomoct zajistit maximální péči,“ naznačuje Ortiz, jenž by si o víkendu měl vydělat 7 milionů dolarů (za první střet s Wilderem bral 500 tisíc).

Na kontě měl v té době přes 400 amatérských duelů, ale na růžích ustálo rozhodně nikoliv. Většina peněz, které v zemi neomezených možností vydělal, buď posílal domů, nebo protelefonoval. Těhotná manželka chtěla za ním, jenže ji nechtěli pustit přes mexické hranice. Doslova s jedním kufrem strávila v největší středoamerické zemi několik let.

„Neskutečně těžké období. Neskutečně jsem se o ni a poté i naše dvojčata neskutečně bál,“ vzpomíná se slzami v očích.

Nakonec se dočkal. „Můj život ovládá moje rodina, moje tři děti. Můj syn se mne ptá: Papi, jak je možné, že tě Wilder porazil?“ vrací se už do přítomnosti a k tomu, co jej motivuje boxovat i po 40. narozeninách, které oslavil v březnu.

„Oni jsou pro mne nejvíc. Titul je vedlejší. Jde mi o zajištění mojí rodiny. Bez nich bych tu dnes nebyl,“ tvrdí nyní odhodlaně a dodává, že pokud se bude muset kvůli léčbě dcery přestěhovat do Los Angeles (je zde speciální centrum experta Petera Marinkoviche, který toto onemocnění úspěšně poráží pomocí genové terapie).

„Bylo by snadné říct, že už se mnou prohrál, že druhou šanci nedostane. Ale když už znám jeho příběh, dovedu se vžít do toho, čím si prochází, a chci mu ji dát. Pořád ho chci knockoutovat, ale i za to dostane nějaké peníze, kterými bude moct zabezpečit svoji rodinu,“ uvědomuje si spřízněnost osudů s Ortizem Wilder a na chvíli odhazuje masku showmana a muže, který několikrát mluvil o „zabití soupeře“ v ringu.

Vymstí se mu tato lidská strana jeho osobnosti, nebo zapíše další působivé K.O.?

V noci na neděli budeme vědět více, přímý přenos televize Sport 1 z galavečera startuje ve 3:00 hodiny.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze