Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Wallin chce být jako legenda Johannson. Wilder rýpe: Ten zápas je ostudou ESPN!

  • Napsal Antonín Vavrda

Fury vs. Wallin na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comFury vs. Wallin na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comLAS VEGAS – Dnes v noci se do sebe ve T-Mobile Arena v Las Vegas zaklesnou dva giganti – Brit Tyson Fury (28-0-1, 20 KO) a Švéd Otto Wallin (20-0, 13 KO). I když giganti, v očích mnohých je to zápas s jasně daným průběhem a výsledkem.

Někdy to vypadá, že ten chlap umí fakt všechno. Baví sebe i parťáky při tréninku. Stíhá rýpat do ostatních rivalů, sem tam cinkne krajanovi Anthonymu Joshuovi, dokáže rozesmát celý sál při tiskové konferenci, a to včetně promotérského barda Boba Aruma.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Tyson Fury je momentálně fenomén těžké váhy číslo. „Podle mne je to nejlepší boxer v divizi v současnosti,“ má jasno i jeho nejbližší rival, osmadvacetiletý Švéd Otto Wallin. Pro mnohé obrovský outsider, druhý Tom Schwarz, který dostal od „Cikánského krále“ lekci letos v červnu.

„Nejsem Tom Schwarz. Mám srdce, chci bojovat, mám zkušenost. Jsem rychlý, má dobré ruce, kvalitní pohyb,“ brání se tomuto rodák ze Sundsvallu. Přesto i on sám přiznává: „Zatím si ani nedovedu představit, co by se stalo, kdyby mi po zápase zvedli ruku. Vím, že tento duelu je daleko jinde oproti všem mým předchozím.“

Zároveň ale věří ve své schopnosti. Trénoval a v amatérech také boxoval s Joshuou, zaspároval si s Adamem Kownackim, Jarrell Millerem, nebo Kubratem Pulevem. „A obstál jsem, nemám se čeho obávat,“ přidává svěřenec známého kouče Joeyho Gamache.

Bývalý světový šampio v super pérové váze, který zakončil kariéru těžkou prohrou s Arturem Gattim, cepuje Wallina doma v New Yorku. A vymýšlí taktiku na britského tanečníka, který se naučil perfektně využívat své obrovité postavy a spojil ji s přirozeným špičkovým IQ bojovníka.

„Studoval jsem jeho zápasy dnem a nocí. Viděl jsem ho v mnoha situacích. Je to frajer, nejlepší boxer těžké váhy. Ale nikdo není neporazitelný. Otto má dovednosti, je pracovitý, disciplinovaný. A velmi motivovaný. Věřím, že chce maximálně využít tuto životní šanci,“ tvrdí Gamache.

Otto Wallin na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comOtto Wallin na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Jeho chráněnec by rád šokoval podobně jako Andy Ruiz Jr červnovou výhrou nad Joshuou, nebo Buster Douglas triumfem nad Mikem Tysonem.

Anebo jako jeho krajan Ingemar Johansson, který v červnu roku 1959 přijel na Yankee Stadium do Bronxu pro pás světového šampiona v těžké váze, když poslal celkem sedmkrát k zemi Floyda Pattersona, než ho definitivně ukončil v šestém kole. Přitom byl on sám v prvním kole taktéž počítán.

„Stal bych se doma legendou, kdybych vyhrál. U nás sice box není tak populární, ale znamenalo by to hodně,“ poodhaluje Wallin skutečnost, kterou potvrzují i místní deníky a weby. Ještě na začátku týdne se o tomto duelu ve Skandinávii vůbec nepsalo. Ostatně ve Švédsku byl box dlouhé roky zakázán, podobně jako v dalších severských zemí.

„Ingemar přišel do Ameriky a ukázal, že i u nás se mohou rodit šampioni v těžké váze. On je pro mne velkou inspirací. A moc bych si přál, abych já mohl jednou být inspirací pro nové talenty z naší země,“ pousmál se bez tří centimetrů dvoumetrový blonďák, nejmladší ze tří bratří, kteří všichni boxovali.

Dotáhl to nejdále, přestože – překvapivě – nejdříve koketoval s hokejem, fotbalem a také lakrosem. Jednou mu ale nácviky úderů doma v kuchyni s otcem byly málo. Vešel do tělocvičny a už z ní nevyšel. Tedy až po 15. narozeninách, což byla podmínka jeho rodičů.

Tyson Fury na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comTyson Fury na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Zatímco maminka bude doma v Sundsvallu držet Wallinovi palce, otec mu bude fandit z nebe. Letos v květnu zemřel ve věku 68 let na infarkt. Není třeba dodávat, komu by případně levoruký čahoun, švédská jednička současnost, triumf nad Furym věnoval.

Brit je ale pochopitelně proti. Užívá si pozornost, skutečnost, že může na velký mexický víkend hlavní hvězdou federace WBC, která tomuto zápasu věnovala speciální „Májský pás“ a tvrdí: „Překonal jsem deprese, byl jsem blízko sebevraždě. Nic těžšího už mne potkat nemůže.“

Pokud svá slova potvrdí a zvítězí, opětovně se začne mluvit o jeho odvetě s Američanem Deontayem Wilderem, ke které by mělo dojít na konci února 2020. Ostatně i „Bronzový Bombardér“ si řekl k tomuto duelu své.

„Fury není nejlepší, podívejte se, jaké mu dávají soupeře. Bojí se, aby neprohrál. On i ESPN by se měli stydět. Co bych vám řekl o Wallinovi? Nic, neznám ho. Přeji mu ale štěstí, protože je to pro něj velká příležitost. A pokud může Furyho porazit, měl by to udělat. Prostě by tam měl vlézt a porazit ho,“ zaznělo z úst šampiona WBC.

Jaký vzkaz dostane od Wallina i Furyho? Uvidíme dnes v noci, bohužel v Česku pouze skrze internetové streamy například na www.vringe.com, žádná tuzemská televize galavečer nevysílá.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze