Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Vyhraješ OH! A budeš mistrem světa! Naplní Luke Campbell proroctví otce i podruhé?

  • Napsal Antonín Vavrda

Lomačenko vs. Campbell na váze / zdroj foto: Boxingscene.comLomačenko vs. Campbell na váze / zdroj foto: Boxingscene.comLONDÝN – Dnes to může být velká britská noc. Možná jedna z největších. Luke Campbell (20-2, 16 KO) se v Londýně postaví proti Ukrajinci Vasylu Lomačenkovi (13-1, 10 KO), který je mnohými považován za nejlepšího boxera planety. A již nyní, v jednatřiceti letech za jednoho z nejlepších v historii.

V roce 1986 porazil Llyod Honeyghan hvězdného Američana Donalda Curryho. Na jeho půdě. Už dlouhých 57 let zpět pak Randolph Turpin senzačně zdolal jednoho z největších velikánů boxerského ringu, Sugara Raye Robinsona.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Anebo jinak: Nate Campbell. Juan Díaz. A Pernell Whitaker. Toť muži, kteří drželi v lehké váze v jednu chvíli pásy tří ze čtyř top organizací.

Ke dvěma svým krajanům a třem legendám se může nyní přiřadit jednatřicetiletý Luke Campbell. Olympijský šampion z Londýna 2012, kde vybojoval zlato chvíli před svým dnešním soupeřem, Vasilem Lomačenkem.

„Boxoval tam fantasticky, opravdu. Nesmírně šikovný a těžký soupeř. Lepší než Anthony Crolla,“ smekl jeho ukrajinský vrstevník po příletu do Londýna, kde mu vytvořili ostrovní fanoušci dosud parádní atmosféru. „Jsou skvělí, je vidět, že rozumí boxu, umí ocenit, když něco v ringu umíte. Vždycky jsem tady chtěl boxovat i mezi profesionály,“ vyznal se věčně usměvavý kamarád Alexandra Usyka.

Ten mimochodem na britské půdě boxoval loni na podzim a byla z toho parádní, vítězná bitka s Tonym Bellewem. Lomačenko tehdy seděl v první řadě pod ringem. Nyní je řada na něm.

Campbell na váze / zdroj foto: Boxingscene.comCampbell na váze / zdroj foto: Boxingscene.com

Lomačenko na váze / zdroj foto: Boxingscene.comLomačenko na váze / zdroj foto: Boxingscene.com

Proti ale bude tak trochu netradiční špičkový bijec současnosti.

Když vstoupil poprvé do tělocvičny, bylo mu třináct let. Dyslektik s nadváhou, který neuměl kontrolovat své emoce. „A byl jsem pořádně bit,“ vzpomíná s odstupem téměř dvaceti let. Z prvních deseti duelů prohrál sedm, nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být elitním boxerem.

Nedostal se ani na své první hry do Pekingu. „Budeš olympijským vítězem,“ říkal mu tehdy otec, který přitom sám neboxoval, na tento sport před synovou návštěvou gymu ani nekoukal. Nevěnoval se mu ani nikdo jiný z rodiny.

„Nevěřil jsem mu,“ přizná bez mučení Campbell, který si zároveň box i přes řadu neúspěchů zamiloval. „Nevím proč, prostě to byla láska na první pohled. Každý večer jsem usínal s tím, že druhý den chci být zase o něco lepší,“ usmívá se.

Povedlo se. A v roce 2012 se vyplnilo proroctví otce: „Vidíš, říkal jsem ti to. A teď se staneš absolutním mistrem světa mezi profíky.

Možná v tom je symbolika, ale ani zde první pokus nevyšel. Když si před dvěma lety udělal výlet do slavného anglického Inglewoodu, šel v souboji s Venezuelanem Jorgem Linaresem ve druhém dějství na zadek a byť poté ukázal obrovské srdce, nakonec prohrál těsně 1-2 na body.

Je zde druhá šance. Opět na londýnské půdě, kterou tolik miluje. „Je to paráda, každý týden mohu být se svými dětmi, sledovat, jak rostou, jak chodí hrát o víkendu fotbal. Mám to jen tři hodiny cesty z kempu, takže když potřebuji, mohu být s nimi,“ užívá si domácí půdu svěřenec mladého, progresivního Shana McGuigana.

Lomačenko vs. Campbell na váze / zdroj foto: Boxingscene.comLomačenko vs. Campbell na váze / zdroj foto: Boxingscene.com

Lomačenko vs. Campbell na váze / zdroj foto: Boxingscene.comLomačenko vs. Campbell na váze / zdroj foto: Boxingscene.com

Ten trénuje také Joshe Taylora, šampiona IBF v lehké velterové váze. A sparingpartnera Campbella. „Myslím, že trénink s ním mi dá více, než kdybych studoval Lomačenka. Všichni víme, co v něm je, co umí, ale s Joshem to jsou také extrémně náročné sparingy,“ nabízí Campbell recept, jak se připravit na ukrajinského fenoména.

Jednoduše se snaží, aby se mu jeho dle mnohých „dokonalost“ nedostala pod kůži. Do hlavy. Také pro to neřeší rady od Mexičana Orlanda Salida, který jako jediný mezi profíky dokázal Lomačenka porazit. „Loma není stejný Loma jako tehdy. A já nejsem stejný boxer jako Salido. Jsem Luke Campbell,“ vysvětluje otec dvou synů, které má s manželkou Lynsey.

Sličná plavovláska bude i tentokrát jistě sedět pod ringem a fandit svému milému. Podobně jako celá aréna ve Wembley, nedaleko olympijského komplexu. Dá se totiž předpokládat, že byť se dostává Lomačenkovi dosud v britské metropoli vřelého přijetí, před a během zápasu bude nepřítelem státu číslo jedna.

Snad si i tentokrát vzpomene na proroctví milovaného otce Bernarda. A je jisté, že bude chtít vyhrát i pro něj, protože ten mu tentokrát už nebude moct po zápase oznámit: „Já jsem ti to říkal.“

Jsou to téměř přesně dva roky, co Bernard Campbell ve věku 58 let náhle zemřel (krátce před zmíněným duelem s Linaresem). Ale tentokrát by vlastně už nebyla ani třeba...

„Pořád jsme spolu. Vasil má sice svého otce v rohu coby kouče, já jsem s tím svým ale stále v myšlenkách. A stále spolu komunikujeme,“ svěřil se pár hodin před duelem rodák z Hullu.

„Co mi říká? To, co vždy, že vybojuji všechny pásy. A že budu lvem!“

„A už mu věříš?“

„Tentokrát už mu věřím!“

Kolem dnešní půlnoci budeme vědět, zda se tento krásný, až hollywoodský příběh naplní, nebo bude hvězdný Ukrajinec proti a bude psát scénář svého vlastního. Díky televizi Sport TV 2 pak můžete duel sledovat také v přímém přenosu v tuzemsku.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze