Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Usyk se dočká debutu v těžké váze, soupeř ale vzbuzuje otazníky. Stejně jako ten Bivola

  • Napsal Antonín Vavrda

Usyk vs. Witherspoon na váze / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs. Witherspoon na váze / zdroj foto: Boxingscene.comCHICAGO – Očekávaný galavečer je naplánován DAZN a Matchroom Boxing do Wintrust Arena v Chicagu. Jenže představení východních hvězd – Ukrajince Alexandra Usyka (16-0, 12 KO) a Rusa Dmitrije Bivola (16-0, 11 KO) degradují jejich soupeři. Soupeři, které de facto nic příliš nezná.

Američan Chazz Witherspoon (38-3, 29 KO) a Dominikánec Lenin Castillo (20-2-1, 15 KO) se mohou stát slavnými. A v případě druhého nejen s díky hodně zajímavému křestnímu jménu. Zvláště v kontextu s tím, že bude boxovat proti ruskému bijci narozeném v kyrgyzském Tokmaku.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rodák z Philly přicestoval k Michiganskému jezeru až ve středu, kdy definitivně Sportovní komise státu Illionis odmítla posvětit duel Usyka s původně plánovaným Tyronem Spongem. V profesionálním ringu dosud neporažená surinamská legenda světa K-1 totiž neprošla dopingovými testy, a tak se hledala náhrada.

Osmatřicetiletý bijec přezdívaný „Gentleman“ není špatným boxerem. Má techniku, je dostatečně velký i těžký. Jenže ve velkých duelech zatím vždy selhal. Nejprve v roce 2009 padl v devíti kolech s krajanem Tonym Thompsonem, o tři roky později měl sice „roztančeného“ Setha Mitchella, nakonec ale i s bývalým hráčem amerického fotbalu (a nyní už i bývalým boxerem) prohrál před limitem.

Od té doby po dvouleté pauze nastřádal osm triumfů, sedm před limitem, ovšem proti nepříliš kvalitním soupeřům. Asi nejlépe zní triumfy nad Galenem Brownem a Michaelem Marronem, ale i ti už mají to nejlepší za sebou. A i ty nejspíše znají pouze opravdoví fanoušci.

Bivol vs. Castillo na váze / zdroj foto: Boxingscene.comBivol vs. Castillo na váze / zdroj foto: Boxingscene.com

Bivol vs. Castillo na váze / zdroj foto: Boxingscene.comBivol vs. Castillo na váze / zdroj foto: Boxingscene.com

„Přivítám Usyka v těžké váze. Celé léto jsem dřel v gymu a čekal na tuto šanci. Nehodlám ji pustit,“ tvrdil přesto Witherspoon před zápasem. Příliš odvážlivců si ale na potvrzení těchto slov nevsadí.

Podobné to je také v případě jednatřicetiletého Castilla. Ten musel být kvůli tomuto zápasu dosazen do žebříčku WBA na poslední 15. místo. Tak, aby proti němu mohl o tři roky mladší Bivol hájit svůj šampionský pás.

Důvod? Boxeři v ratingu před ním nebyli z různých důvodů k dispozici. Kanaďana Jeana Pascala i dalšího Dominikánce Felixe Valeru už Bivol porazil, navíc prvně jmenovaný by si měl střihnout odvetu s Marcusem Brownem, kterého v srpnu senzačně porazil. Právě proto není k dispozici ani tento Američan, který byl původně první na seznamu pro Bivola.

Brit Joshua Buatsi, který je také zastupován Eddiem Hearnem z Matchroom Boxing, ještě potřebuje do duelu s Bivolem dozrát, Dominic Bösel a Sven Forling si to rozdají ve vzájemném souboji, Jesse Hart je pod konkurenčním Top Rank Boxing a ESPN. Zkušený Australan Blake Caparello nakonec prověří právě zralost Buatsiho, ruské derby v případech Umara Salamova a Igora Michalkina (toho v ratingu nahradil právě Castillo) se pak příliš nezamlouvalo Bivolovi a jeho manažerovi.

„S Igorem jsou kamarádi. U Umara ty vztahy tak blízké nejsou, ale stejně. Prostě se mi moc nechce dávat dohromady dva ruské boxery, přijde mi to škoda,“ řekl ESPN Vadim Kornilov. A matchmaker Eric Bottjer pak přidal, že tým Michalkina chtěl přátelství vyvážit penězi, které ale Matchroom Boxing zaplatit odmítlo.

Usyk vs. Witherspoon na váze / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs. Witherspoon na váze / zdroj foto: Boxingscene.com

Usyk vs. Witherspoon na váze / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs. Witherspoon na váze / zdroj foto: Boxingscene.com

Zajímavý by byl jistě střet se Švédem Badouem Jackem, chráněncem Floyda Mayweathera. „Ptali jsme se na něj, ale řekli nám, že není připraven pro polotěžkou váhu,“ pronesl Kornilov. „Nikdo s námi nemluvil, každopádně pro rok 2020 jsme otevřeni všemu,“ kontroval jeho manažer Leonard Ellerbe.

Nu a jména Callum Johnson, Craig Richards a Mathieu Bauderlique už nebyla pro matchmakera i další příliš lákavá. Celkem pochopitelně. Proč tedy ale podobně „známý“ Castillo?

„Byl v přípravě na jiný turnaj. Má za sebou amatérský zápis, před jedenácti lety reprezentoval svoji zem na olympiádě v Pekingu, kde prohrál v 1. kole až po velkém boji s Ukrajincem Alexandrem Stretským. Je to dobrá volba,“ má jasno Kornilov.

„Je mi jedno, proti komu nastoupím. Musím trénovat, musím vyhrávat. A věřit, že se postavím proti někomu ze zbylých šampionů. Je mi jedno, zda to bude vítěz Artur Beterbijev – Alexander Gvozdyk (boxuje se příští víkend o pásy IBF a WBC), nebo Sergej Kovaljov – Canelo Alvarez (na začátku listopadu o titul WBO),“ přidává Bivol, který je případně připraven shodit i do super střední váhy.

Nejdříve ale musí uspět v noci na neděli. Bohužel, ani jeho duel, ani duel Usyka fanoušci v Česku v přímém přenosu neuvidí, streamy budou odpoledne k dispozici na www.vringe.com.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze