Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Tyson Fury: Jen já jsem dokázal něco tak výjimečného. A Schwarz mne nezastaví

  • Napsal Antonín Vavrda

Fury a Schwarz / zdroj foto: Boxingscene.comLAS VEGAS – Jako poslední ze současných největších hvězd těžké váhy se v letošním roce představí mezi šestnácti provazy Brit Tyson Fury (27-0-1, 19 KO). Toho ve slavném MGM Grand v Las Vegas čeká nažhavený Němec Tom Schwarz (24-0, 16 KO), kterému ale mnozí nedávají příliš šancí na úspěch. Proč?

Vlastně po staletí je rodinný klan jménem Fury zvyklý bojovat. A to skutečně bojovat, irští kočovníci se rvali všude – na farmách, důlních šachtách, hospodách, střechách, sklepech, nebo prostě jen na ulicích.

VÍCE K ZÁPASU FURY VS. SCHWARZ:

Až nyní, nejznámější z tohoto rodu – Tyson Fury – se jako první představí v Mekce boxu.

Las Vegas!

„Čekali jsme na to stovky let. A konečně jsme tady. Když jsem byl malý chlapec, tak jsem říkal: Nikdy nenavštívím Las Vegas dříve, než tam budu boxovat!“ vyznává se 206 centimetrů vysoký obr narozený v Manchesteru.

Dle dostupných informací a fotek nelhal. V městě hříchu v nevadské poušti, které je vedle New Yorku, Philadelphie, Los Angeles, Chicaga a Inglewoodu nejznámějším boxerským městem Spojených států, je až teď. Kvůli zápasu.

V legendárním MGM Grand po vzoru Mika Tysona, Lennoxe Lewise, Evandera Holyfielda a dalších slavných šampionů nejsledovanější boxerské váhy.

Fury / zdroj foto: Boxingscene.com

A coby předkrm pro příští jaro, kdy by se svět mohl dočkat opakování jeho setkání s Američanem Deontayem Wilderem. „Ale já neřeším jako on budoucnost. Řeším a užívám si přítomnost, protože nikdy nevíte, co bude zítra. Klidně se mohou vrátit moji démoni,“ vyprávěl už v průběhu týdne muž, který poté ukazoval na otevřeném tréninku, že je snad v ještě lepší pohodě a formě, než byl loni v prosinci.

Skvělá zpráva pro fanoušky, horší pro Schwarze. Nebo možná naopak, porazit hvězdu ve vrcholné formě? Může být něco lepšího?

Fury si ale pochopitelně podobný scénář nepřipouští. „Během úvodních pěti vteřin boje budu vědět, jak na něj,“ usmívá se spiklenecky a sebevědomě. A jen těžko mu jeho slova můžete nevěřit. Protože zatím dosud vše, co pronesl, platilo.

Mnozí ho mají za blázna, za šaška, klauna, nevymáchanou hubu. Kdo ví, možná toto vše třicetiletý habán je, nikdo mu ale nemůže upřít kouzlo osobnosti. Charisma. „Připomíná mi Muhammada Aliho, nebo George Foremana,“ září vedle něj o dvě hlavy menší promotér Bob Arum, muž, který se v tomto sportu pohybuje přes padesát let. A který stál za duely obou zmíněných legend. A nyní stojí i za Furym.

Bijcem, kterému se nedá upřít ještě jedno.

Neskutečný životní příběh.

Fury / zdroj foto: Boxingscene.com

V listopadu roku 2015 byl na vrcholu, když v německém Düsseldorfu ukončil ve dvanácti kolech po suverénním výkonu nadvládu Ukrajince Vladimira Klička. Mělo dojít na odvetu, nikdy se tak ale nestalo.

Fury kouzlo okamžiku neunesl. Projevila se u něj bipolární porucha. Ještě před rokem a půl to vypadalo, že se do ringu nevrátí, ztloustl na těžko uvěřitelných 180 kilogramů.

Loni v červnu ale byl zpět v ringu. „Nebylo to snadné. Ale jsem boxer. Víte, na rozdíl od některých dalších dnešních boxerů jsem se nenaučil tento sport ve dvaceti (naráží mimo jiné i na Joshuu a Wildera). Narodil jsem se a už jsem bojoval. Nikdy jsem nechtěl dělat nic jiného. Jsem bojovník, tak jsem se narodil,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro ESPN.

Opět se s ním lze jen stěží přít. Ostatně i pro to měl dlouho problém ukočírovat svoji obrovskou postavu, působil neohrabaně. Na tom zapracoval jeho strýc Peter, který jej dovedl na vrchol. A lásku a radost z boxu mu pak navrátil v roce 2017 mladý, teprve šestadvacetiletý Ben Davison.

„Neznám nikoho v historii, kdo by zhubl takovou váhu jako já. Kdo by se vrátil poté, co byl tři roky mimo ring, chlastal, byl na drogách, měl zdravotní problémy (bipolární porucha), pak se vrátil a po šesti měsících tréninku a dvou zápasech porazil takzvanou nejlepší těžkou váhu současnosti,“ rýpl si znovu do Wildera, se kterým sice oficiálně remizoval, v očích mnohých ale měl loni v prosinci v Los Angeles zvítězit.

Fury / zdroj foto: Boxingscene.com

„Přitom nikdo nevěřil, že mohu vyhrát. Před zápasem jsem se dva měsíce nebavil se svým otcem, který se bál, že skončím na invalidním vozíku, jestli se utkám s Wilderem. Všichni čekali, že padnu ve dvou kolech...,“ poodkryl zajímavé chvíle před zápasem se šampionem WBC.

Otec John Fury, taktéž bývalý boxer a také muž, který za těžké ublížení (jak jinak než ve rvačce) skončil za mřížemi, mu vyčítal, že není dostatečně trpělivý a žene se do záhuby. „Pracoval jsi celý život, aby ses dostal do této pozice a ty to všechno chceš zničit,“ vyčítal mi. Ostatně i sám bývalý král těžké váhy tak rychle do velké bitvy zamířit nechtěl.

Jenže přilétla nabídka od Wildera a on neodolal.

A obstál. Teď stojí před Schwarzem, který by měl být podobně jako jeho bývalý stájový kolega Francesco Pianeta odrazovým můstkem pro velkou bitvu. Původně se spekulovalo o tom, že by na podzim mohl bojovat s krajanem Joshuou, tato možnost po jeho prohře s Ruizem padla.

Všichni si tak budou muset počkat na tom, s čím dva lišáci – Fury a Arum – přijdou nyní. Další překvapení? U těchto dvou mužů s tím můžete skoro jistě počítat.

„Nejdříve Schwarz. A pak uvidíme, co bude dál. Nebojím se nikoho a ničeho. Jsem Gipsy King. Neznám nikoho, kdo dokázal to, co něco takového dokázal. Jen já,“ dodává s tím, že v MGM Grand chce fanoušky především pobavit skvělou boxerskou show.

Existuje ještě pořád někdo, kdo jeho slovům nevěří?

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze