Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Správný chlap na špatných místech. Parťák Pacquiaa vyhrál boj s úřady a nyní chce titul

  • Napsal Antonín Vavrda

Raymundo Beltran na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comRaymundo Beltran na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comRENO – V noci na sobotu vstoupí Mexičan Raymundo Beltran (34-7-1, 21 KO) do ringu s cílem stát se poprvé v kariéře mistrem světa. Soupeřem mu bude namibijský protivník a bývalý světový šampion Paulus Moses (40-3, 25 KO) V příběhu Beltrana se ale skrýva daleko více...

V šestatřiceti letech stojí Raymundo Beltran před velkým duelem své kariéry. Před životním duelem své kariéry. „Mohu si v něm splnit všechno, co jsem si kdy přál,“ řekl před duelem otec tří dětí, které se již všechny narodily ve Spojených státech, kam se on sám dostal nelegálně v roce 1997.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Pamatuji si, že nás na hranicích napoprvé chytili. Ale úředníci na nás byli hodní, než nás poslali zpět do Mexika, dali nám cheeseburgera a hranolky, postarali se o nás. Jeden mi pak řekl, že jednou se dočkám,“ zavzpomínal muž, který se narodil v Los Mochis a s rodinou třel doslova nouzi s bídou.

Kdo ví, možná právě to mu dalo jeho nezměrnou bojovnost. Možná to jej sblížilo v roce 2004 s legendárním Filipíncem Mannym Pacquaiem, který si jej vybral na sparingy před soubojem s Juanem Manuelem Marquezem a zaplatil mu za jeden 500 dolarů.

V té době to bylo více, než Beltran vydělával zápasy. V tělocvičně Wild Card Boxing Freddieho Roache strávil po boku Pacquiaa dalších dvanáct let. Byl jeho dvorním sparingpartnerem. A také přítelem.

Beltran a Moses na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comBeltran a Moses na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Velké zápasy ale ne a ne přijít. Ne snad vinou jeho nedostatečných kvalit, ale manažerských chyb. Beltran byl navíc dlouho brán za toho tvrďáka z Mexika, který je nebezpečný, umí udělat hezký zápas, ale to je tak všechno. Nezměnil to ani rok 2012 a duel s Henrym Lundym.

Ani následující rok a souboj s Rickym Burnsem, tehdy šampionem WBO v lehké váze, v Glasgow. Beltran domácího favorita zbil. Zlomil mu čelist. Přesto souboj skončil remízou. Jeho práci na Burnsovi následně dokončil až Terence Crawford. Tomu se postavil i Beltran, ovšem na současnou hvězdu světového ringu nestačil a prohrál na body.

Možná i díky těmto duelům dostal okamžitě další titulovou příležitost. Crawford pás uvolnil a o něj měl bojovat právě Beltran a Japonec Takahiro Ao. Vše bylo připraveno pro velký okamžik kariéry mexického sympaťáka.

Jenže ten měl problémy s vahou. Nedokázal dobře shazovat. A tak mu jeden člověk z jeho týmu nabídl injekci, která mu měla pomoct zhubnout. „Věděl jsem, že je to proti dopingovým pravidlům. Neptal jsem se, co je to za látku, prostě jsem věděl, že to může být moje poslední šance, a tak jsem to vzal,“ vrací se zpět do roku 2015.

Beltran a Moses na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comBeltran a Moses na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Beltran zápas s Aoem vyhrál, knockoutoval ho ve druhém kole. Jenže titul federace WBO, který bude ve hře také nyní, nezískal, protože váhu stejně neudělal. Navíc následně celkem pochopitelně neprošel dopingovou zkouškou – kvůli stanozololu dostal devítiměsíční stopku.

A upadl do depresí. Světový titul? Velká motivace. Jenže ne pro to, jako v případě většiny bojovníků. Ale pro to, že to byla jeho šance na získání zelené karty, aby mohl zůstat ve Spojených státech. Coby mistr světa by splnil jednu z podmínek imigračního úřadu pro její schválení. Pokud by se tak nestalo, Beltran by musel po konci aktivní kariéry zemi opustit. Bez dětí, které se již narodily v USA.

„Ztratil jsem všechno, strašně jsem se styděl,“ přiznává Beltran. Možná jeho upřímnost, přiznání chyby i pokání mu nakonec pomohlo vrátit se zpět k velkým možnostem. S novým týmem včele s bývalým tréninkovým parťákem Bryanem McCombem a opět i manažerem Stevem Federem se především přes Jonathanem Maicela a (sporně) i Bryana Vasqueze probil do souboje s Mosesem.

Namibijským policistou, který už byl mistrem světa federace WBA v letech 2009-2010. „Je to skvělá šance, která přichází v pravý moment mojí kariéry. Už se nemohu dočkat. Je to souboj, na který se těším a po kterém budu opět slavit světový titul,“ řekl po příjezdu do zámoří brzo čtyřicetiletý „Hitman“.

Ring Girls na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comRing Girls na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Stejně jako pro Beltrana je to velká šance ukázat se. Šance říct si o případný duel s hvězdným Ukrajincem Vasilem Lomačenkem, který se chystá pro posun právě do lehké váhy (v super pérové drží pás federace WBO). A to ve chvíli, kdy ten se nedomluví na duelu s Venezuelanem Jorgem Linaresem.

Mexičan je velkým favoritem. Favoritem, který by konečně mohl vybojovat „zakletý“ titul, který už třikrát toužil získat. A také mužem, který jde bojovat. Nyní už jen tento pás.

„Děti se mě před zápasy vždy ptají, zda pokud nevyhraji, budu deportován. Řekl jsem jim, že se nemusí bát, že jdu vyhrát,“ usmívá se šťastný bijec.

24. listopadu 2017 totiž dostal od amerického ministerstva zahraničí dopis, ve kterém stálo, že bylo jeho žádosti o udělení zelené karty vyhověno. Deportace tak už nehrozí. Nyní je čas splnit si druhou část vlastního snu.

„A on to dokáže. Věřím, že tohle je Rayův čas,“ vzkázal kamarádovi ze své vlasti Pacquiao.

Dojde na jeho slovo a završí Beltrán zatím osmnáctiletou kariéru tak, jak by nevymysleli ani scénáristé z Hollywoodu?

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Ring Girls na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comRing Girls na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze