Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Slíbil mu podříznutí krku. Indongo se v Glasgow rozjel, Burns se ho nebojí

  • Napsal Antonín Vavrda

Burns vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comBurns vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA/GLASGOW – O tři tituly mistra světa v lehké velterové váze půjde v sobotu večer ve skotském Glasgow mezi domácí hvězdou Rickym Burnsem (41-5-1, 14 KO) a dosud hlavně, a především mužem jednoho souboje Juliem Indongem (21-0, 11 KO).

Příběh čtyřiatřicetiletého Skota je tak nějak známý už každému fanouškovi boxu. Před pěti lety byl tenhle rodák z Bellshill považovaný za nejlepšího ostrovního bijce napříč vahami. Jenže sporná remíza s Mexičanem Raymundem Beltranem, který mu dokázal přerazit v osmém kole čelist, všechno změnila.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Následovaly dvě těžké porážky a byť dostal Burns bití především od skvělého Američana Terence Crawforda, daleko více ho bolela následná prohra od neznámého Černohorce Dejana Zlaticanina. Ostrovní bijec se zvedl, aby jej opět porazil – a hodně jednoznačně – mladý Američan Omar Figueroa Jr.

Tehdy byl na kalendáři datum 9. května 2015 a kde kdo posílal Burnse do důchodu.

Nyní je zde 15. dubna 2017 a „Rickster“ je momentálně prvním Skotem a jedním ze tří ostrovních boxerů historie, který se stal světovým šampionem ve třech vahách. V sobotu v noci má šanci napodobit Carla Framptona, Carla Frocha, Amira Khana, Davida Hayeho, Joa Calzagheho, Rickyho Hattona, Naseema Hameda a Lennoxe Lewise. V čem? Mít v držení více než jeden mistrovský pás současně.

„Nechápejte mě špatně, jsem spokojený s tím, čeho jsem dosáhl. Lidé pořád říkají, že jsem světový šampion tří vah, ale já to moc nevnímám, nepřemýšlím takto. Neřeším ten povyk kolem, chci vyhrát další zápas, odejít hrdě z ringu po kvalitně odvedené práci, odpočinout si na dovolené a čekat na další duel,“ řekl ke svým zdolaným milníkům sám Burns.

Burns vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comBurns vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.com

Muž, jehož hlavní devízou není technika, ani rychlost, byť ani v jednom z těchto faktorů za elitou vah, ve kterých se pohyboval, nikdy nezaostával. Ne, je to hlavně bojovnost. „Nikdy jsem se nevzdával. Nikdy. Mojí největší předností je moje tvrdohlavost. Prostě se nechci nikdy a žádných okolností vzdát,“ vysvětluje Burns.

Ten měl možnost na daleko lukrativnější duely, než je ten proti stejně starému Indongovi. Jenže chuť získat do své sbírky další pásy byla silnější než vůně peněz. „Mohl jsem bojovat jednoduší zápasy, lukrativnější, ale já chtěl jeho. Jsem si jistý, že vím, jak ho porazit, byť je těžké o něm sehnat informace a je to přesně ten typ boxera, které moc nemusím – vysoký, štíhlý a levoruký,“ doplnil Burns s tím, že tentokrát se věnoval sparingu s otočenými gardy více než v minulosti.

Moc dobře si uvědomuje, že právě v otočeném gardu a dlouhé zadní ruce je největší nebezpečí neznámého Namibijce. A moc dobře si vzpomíná na první březnový den roku 2014, kdy jej mimo jiné právě otočením gardu dokázal porazit již zmíněný Crawford.

Indongo, žijící v posledních letech v Jihoafrické republice je ale jiným typem boxera než šikovný „Lovec“. Tvrdý, samá ruka, samá noha, ovšem daleko statičtější. Na druhou stranu extrémně nebezpečný – právě svým oblíbeným úderem – dlouhým zadním crossem z otočeného gardu loni v prosinci šokoval celý Ledový palác Chodinka v Moskvě a především domácího „Orla“ Eduarda Trojanovskiho, kterého tvrdě sestřelil už po 40 vteřinách od úvodního gongu.

Burns vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comBurns vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.com

„Všichni říkají, že to byl náhodný úder. Je snadné to takto zlehčovat. Postavte Burnse přede mne a uvidíme, kdo je nejlepší. Já nemám absolutně pochybnosti o tom, že v sobotu v noci budu i nadále neporaženým boxerem a budu mít v držení tři tituly mistra světa,“ pronesl v týdnu na tiskové konferenci muž, který se představil na olympijských hrách v Pekingu 2008.

Tam se dostal skrze dvě africké kvalifikace. Na první skončil hned v úvodu, na druhé vybojoval třetí místo, poslední postupové. Jenže v Číně vypadl hned na úvod s málo známým Australanem Anthonym Littlem relativně hladce 2-14 na body.

Jenže právě nečitelnost a neznalost z něj dělají nebezpečného soupeře. Dokonce na tolik, že ačkoliv ostrovní bookmakeři věří Burnsovi, sázející a fanoušci spíše Indongovi. „Moc lidí mě v tomto sportu nezná, ale varuji vás – nepodceňujte mě, protože to je to, co udělali v Moskvě. Nemám strach z toho vstoupit na cizí území. Vždy jsem věděl, že pokud budu chtít velké tituly, budu muset boxovat mimo africký kontinent, že to v Jižní Africe možné nebude,“ přidal bijec přezdívaný „Modrá mašina“.

Svá slova pak potvrdil na pátečním vážení, kdy předvedl tolik známé a tolik nenáviděné gesto v boxerském světě – tváří v tvář si přejel svým prstem po krku jako při podřezávání krku. Reakce Burnse? Překvapení a pohrdání. Publikum pak vše doprovodilo bučením.

Burns vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.com

A Indongo si zajistil, že v SSE Hydro Arena v Glasgow se mu nedostane vlídného přivítání. Jenže jestliže v Moskvě byl při svém prvním zápasovém výletu mezi profesionály mimo domovskou hroudu zamlklý a nevýrazný, pobyt na britských ostrovech si se svým týmem náležitě užívá. Jako by se otrkal.

„Těším se. Knockoutové vítězství bude pro mě příjemným bonusem navíc, ale trénoval jsem tvrdě na variantu, že budeme boxovat i dvanáct kol. A nenechám nikoho na pochybách o tom, komu by měl po zápase rozhodčí zvednout ruku nad hlavu,“ řekl muž, který také ví, jaké to je vyhrát zápas z počítání.

V souboji o africký titul WBO v lehké velterové váze jej poslal k zemi už v prvním kole Ibrahim Class. Indongo nakonec ale slavil po dvanácti kolech suverénně na body 3x 116-111. Několik porážek před limitem zažil Namibijec na mezinárodním poli také v amatérském ringu, a právě v odolnosti a pevnosti Burnsovy brady vidí ostrovní experti klíč k jeho triumfu nad Indongem, který je přirozeně těžším a větším než Skot.

Ten ale doufá, že dokončí dle vlastních slov to, co začal jeho krajan Paulus Moses, kterého Burns porazil během svého dlouhého panování lehké váze v souboji o pás WBO před více jak pěti lety. „Hitman podle mne tehdy vyhrál. A možná nevyhrál, protože byl ve Skotsku. Uvidíme, já tu ale chci vyhrát. Tohle není konec mé cesty. Chci porazit Burnse a poté zamířit na velký duel do Las Vegas,“ dodal Indongo.

Splní se mu sen, nebo jej z něj probudí (nebo pošle snít jiný) Burns? To můžete sledovat také v Česku. Přímý přenos galavečera startuje na stanici Sport 2 od 22:45 hodin, komentovat jej bude dvojice Filip Miňovský – Daniel Táborský.

PROGRAM CELÉHO GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Burns vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.com

Lawrence Okolie / zdroj foto: Boxingscene.com

Okolie vs. Rusiewicz / zdroj foto: Boxingscene.comOkolie vs. Rusiewicz / zdroj foto: Boxingscene.com

Butcher vs. Edwards / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze