Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Silné příběhy, jeden šťastný konec. Khan je proti Crawfordovi velkým outsiderem

  • Napsal Antonín Vavrda

Crawford vs. Khan / zdroj foto: Boxingscene.comNEW YORK – Další obhajoba pásu WBO ve velterové váze čeká na Američana Terence Crawforda (34-0, 25 KO). Toho čeká v noci na neděli ve slavné Madison Square Garden britský vyzývatel Amir Khan (33-4, 20 KO).

„Tak trochu dost mi připomíná Sugara Raye Leonarda.“

„Amir Khan proti němu nemá absolutně žádnou šanci.“

První věta patří promotérovi večera, legendárnímu Bobu Arumovi.

Druhá pak slavnému trenérovi a analytikovi Teddymu Atlasovi.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Možná mají oba pravdu. Khana poslal do počítání mimo jiné i jeho poslední soupeř Samuel Vargas. Jeho náchylná brada je „legendární“. Jenže...

„Když jsem prohrál s Canelem Alvarezem, najednou se mnoho mých přátel otočilo zády a zavřelo za sebou dveře,“ pronesl před duelem pro ESPN stále teprve dvaatřicetiletý bijec s Boltonu s pákistánskými kořeny.

Tehdy se psalo léto páně 2016. Khan proti výrazně většímu Mexičanovi neměl šanci. V šestém kole bylo po jeho nadějích. „Nesměl v tom duelu udělat jedinou chybu,“ vrací se k nevyrovnanému střetu i kouč Brita Virgil Hunter.

Ten se svým svěřencem zůstal. Pomohl mu zpět. I když to nebylo snadná cesta.

Nejmladší britský boxerský olympionik, který vybojoval stříbro na Hrách v roce 2004 coby teprve sedmnáctiletý junák, prožíval krizi na všech frontách. A pak především tu osobní, rodinou. S ohledem na skutečnost, že on i jeho žena Faryal jsou muslimského vyznání, nebylo praní špinavého prádla na veřejnosti to nejlepší možné řešení.

Amir Khan / zdroj foto: Boxingscene.com

„Ráda se obléká jinak, jenže Bolton je malé město a prostě...,“ rozvyprávěl se Khan. On sám nebyl „svatý“, dělal chyby. „Nebyl jsem manželem roku, zlobil jsem, chodil ven na akce, byl v klubech s jinými dívkami, nic, čím bych se měl a mohl chlubit,“ pokračuje upřímně.

Do toho následně bulvárem rezonovala zpráva o tom, že se mu žena „pomstila“ románkem s dalším britským boxerem, Anthonym Joshuou. Khan vybouchl. Veřejně i doma.

Jenže jak brzo zjistil, informace se nezakládala na pravdě. „Vzpomínám si, že jsem šel za Faryal a omluvil jsem se jí. Řekl jsem jí, že nechápu, co se mi honilo hlavou, že jsem úplně sešel ze společné cesty. Prosil jsem ji. Hodně jsem ji prosil,“ přidává.

Faryal Makhdoom mu odpustila. Necelých devět měsíců po této divoké hádce mu porodila druhou dceru. Pár – ruku v ruce – se vydal na svatou cestu do Mekky. A ještě jednou složil manželský slib.

Ostře sledovaná dvojice jde tak nyní do další velké bitvy. Faryal bude sedět v mešitě a modlit se za svého muže, dokud nebude vědět, že je v pořádku. On bude bojovat v ringu slavné arény v New Yorku s dost možná nejlepším boxerem velterové váhy. Za pět milionů dolarů a minimálně další tři z televizních vysílacích práv.

Terence Crawford / zdroj foto: Boxingscene.com

Byť mohl vydělat ještě více. Stačilo, kdyby kývl na ostrovní derby s Kellem Brookem. Jenže Khan se chtěl ještě jednou pokusit dobýt americký trh. Ten domácí mu klečí u nohou. Všem porážkám a chybám navzdory.

„Upřímně? Spousta boxerů by se z podobné porážky, jako jsem já utržil od Canela, už nevrátila,“ má jasno britský bijec. A dlužno dodat, že na jeho slovech něco bude.

Jenže v ringu bude stát proti neméně tvrdému protivníkovi. O rok mladší rodák z Omahy, který svůj styl dokázal poupravit natolik, že je už nyní vedený jako otočený gard, přestože většinu kariéry boxoval v tom klasickém.

Většinu kariéry, která odstartovala v sedmi letech. Důvod? „Byl jsem hubený a náladový kluk, který se bál výprasku od jiných dětí,“ přiznává nyní jeden z nejobávanějších boxerů planety. Skutečnost, že se dal na tuto cestu, ale není příliš překvapivá, jeho otec, dědeček i oba strýcové byli amatérskými boxery. Nikdo z nich to ale nedotáhl tak daleko jako on.

„Jsem obrovským fanouškem boxu. Rád se dívám na jiné souboje v televizi. Baví mě sledovat ty nejlepší na světě, jak ničí své protivníky. Sleduji, jak se chovají v určitých situacích. Hledám správné řešení, učím se,“ přidává.

Kolik se toho naučil před duelem s Khanem? To uvidíme v noci na dnešek, hlavní zápas galavečera by měl odstartovat kolem páté hodiny ranní, bohužel v Česku jej budete moct sledovat jen skrze internetové streamy, které budete moct nalézt například na www.vringe.com.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze