Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

První show roku! Ortiz vs. Martin a dalších šest bitev těžkých vah na jedné akci

  • Napsal Antonín Vavrda

Ortiz vs. Martin na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comOrtiz vs. Martin na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comVe floridském Hollywoodu odstartuje boxerský rok 2022 vskutku impozantně. Na galavečeru Premier Boxing Champions (PBC), Leona Margulese a na placeném kanálu FOX Sports uvidíme celkem sedm dvojic těžkých vah. A většina z nich bude stát opravdu za to.

Zdá se, že zástupci PBC a FOX si tuto kombinaci, dříve tak běžnou, opětovně zamilovali. Galavečery postavené na několika duelech těžkých vah.

Poprvé jsme si mohli podobnou show po dlouhých letech strádání (v případě fanoušků těžkých vah) mohli užít 9. října v rámci završení trilogie mezi Tysonem Furym a Deontayem Wilderem, kdy jim dělali předskokany Robert Helenius, Adam Kownacki, Frank Sanchez, Efe Ajagba, Jared Anderson, Vladimir Těreškin a Viktor Vychryst s Mikem Marshallem.


DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:


Některé z těchto borců uvidíme také dnes v noci. A když píšeme, že uvidíme, tak to platí také pro české fanoušky. Stačí mít zaplacen měsíční paušál (3 dolary) za FITE TV a přihodit k tomu 13 dolarů za tuto konkrétní akci. V přepočtu jde o 210 kč, tedy o něco méně než třeba za Oktagon nebo exhibiční šaškárny Jaka Paula a Fight Night Challenge.

A tentokrát uvidíte skutečný, špičkový box. Steven Torres (5-0, 5 KO), Geovany Bruzon (6-0, 5 KO) či již zmíněný Vychryst (8-0, 6 KO) jsou teprve talenty supertíhy mířící vzhůru. Každopádně Bruzona čeká hodně zajímavý střet s taktéž prospektem, bývalou kubánskou jedničkou těžké váhy mezi amatéry Lenierem Perem (5-0, 3 KO).

Hlavních osm postav rozložených do čtyř duelů ale už patří mezi zavedené značky. Ano, Jonathan Rice (14-6-1, 10 KO) a Michael Polite Coffie (12-1, 9 KO) nejsou těmi největšími hvězdami divize, byť jsou oba taktéž v elitní padesátce dle BoxRec.com. Lákadlem tohoto souboje vypsaného na deset kol je ale skutečnost, že jde o okamžitou odvetu.

Rice nebyl loni v červenci v jejich měření sil favoritem, nakonec ale slavil v pěti kolech zasloužené knockoutové vítězství, když favorizovaného soupeře přeboxoval, utahal a vše vyšperkoval ukončením před limitem.

Nesmírně těžká zkouška pak stojí před Američanem Geraldem Washingtonem (20-4-1, 13 KO). Muž, který už bojoval o titul mistra světa, když ale nestačil v roce 2017 na krajana Deontaye Wildera, následně prohrál i s Jarrellem Millerem, Adamem Kownackim a Charlesem Martinem, což je jeho poslední dosavadní duel datující se do 22. února 2020.

Zároveň ale do těchto proher dokázal vklínit povinnou výhru nad Johnem Wesleym Nofirem a překvapivý triumf nad Robertem Heleniem, dvojnásobným přemožitelem Kownackiho. Nyní má proti sobě dalšího Evropana, zkušeného Evropana. Ali Eren Demirezen je olympionikem z Ria a dosud jediný, kdo jej dokázal udolat, byl Efe Ajagba. Po boji a až po deseti kolech na body. Ostatně podsaditý turecký chasník je i favoritem vzájemného střetu...

Na soupeře ze starého kontinentu narazí také Frank Sanchez (19-0, 13 KO). Kubánská dvojka těžké váhy měla původně boxovat s Carlosem Negronem (25-3, 20 KO), jenže ten měl pozitivní test na covid-19 a tak jej nahradil německý buldok Christian Hammer (26-8, 16 KO). O favoritovi duelu není třeba spekulovat, na druhou stranu, jestli někomu svědčí role outsidera, pak je to právě sympaťák narozený v rumunské Galati.

Sanchez a Hammer na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comSanchez a Hammer na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Rice a Coffie na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comRice a Coffie na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Hlavním šlágrem večera – vypsaným na dvanáct kol – bude střet dvou ex-mistrů světa v těžké váze. Ex-mistrů, kteří by rádi titul ještě jednou. Aby nebylo o jejich zápisech do historie pochyb.

Luis Ortiz totiž dvě bitvy o pás WBC s Deontayem Wilderem prohrál. O prozatímní pás WBA nejprve v roce 2014 přišel kvůli porušení dopingových pravidel, následně ho sice získal, ale... Asi málokterý fanoušek ho bere jako šampiona, když nad ním byl ještě regulérní šampion Ruslan Čagajev a především hlavní šampion federace Vladimir Kličko, kterého posléze zdolal Tyson Fury.

„Ano, neboxoval jsem 14 měsíců, ale moje mysl je stoprocentně nastavená na zápas, jsem v pohodě. A všichni uvidí, že jsem stoprocentně připravený stát se mistrem světa,“ potvrzuje ostatně výše popsané i sám dvaačtyřicetiletý Ortiz, který naposledy předloni v listopadu ukončil už v 1. kole Alexandra Florese. Tedy, ukončil. Soupeř padl po neviditelném úderu a vše bylo až tak okaté, že místní sportovní komise Floresovi nejdříve sebrala zápasový výdělek.

Že tentokrát bude mít proti sobě rozhodně odhodlaného rivala, není třeba dodávat. Pětatřicetiletý Martin získal titul mistra světa IBF v roce 2016, když se ale v souboji o volný pás zranil ve třetím kole jeho ukrajinský soupeř Vjačeslav Glazkov, nyní řidič kamionu. O tři měsíce později „předal“ Martin pás do rukou Anthonyho Joshuy.

Washington a Demirezen na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comWashington a Demirezen na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Vychryst (Faust) a Kiladze na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comVychryst (Faust) a Kiladze na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

„Víte, tehdy se sešlo vše proti mně. Byl to největší zápas mé kariéry a deset dní před ním jsem si na sparingu poranil žebra. Od té chvíle jsem myslel jen na to, jaké to bude, až mě do nich trefí. Když mi na ně přistála první rána, věděl jsem, že je zle. Stáhl jsem se. Nezvládl jsem to. Největší duel kariéry a já se před ním cítil nejhůře v životě,“ vrací se ještě jednou do minulosti bijec přezdívaný „Princ“.

Od té doby krom těsné prohry s Kownackim jen vítězil, přesto stále bojuje s nedůvěrou – někdy až s posměchem – fanoušků. Triumf nad Ortizem by mu zajistil kredit, po kterém touží. „Vím, že jsem lepší bojovník, než jsem tehdy ukázal. Nikdy jsem vlastně nedostal šanci to ukázat. Až nyní. Jsem připraven. Vím, že Ortize knockoutuji. Vše je o načasování a přípravě, finále pak přijde samo,“ dodal odhodlaně levoruký bijec z Carsonu.

„Vždycky se musím smát, když slyším soupeře mluvit o tom, jak mě uspí,“ reagoval taktéž kubánský levák, který má sice dvě prohry před limitem, ovšem od jednoho soupeře. Soupeře, jehož pravačka je jednou z nejsilnějších v historii těžké váhy. A která je také jedinou, která kdy dokázala Ortizem vůbec otřást, dostat do problémů. Žádnému dalšímu soupeři „King Konga“ se to nepovedlo.

Úderové stats Ortize před / zdroj foto: Boxingscene.comÚderové stats Ortize před / zdroj foto: Boxingscene.com

Úderové stats Martina před / zdroj foto: Boxingscene.comÚderové stats Martina před / zdroj foto: Boxingscene.com

„Říkají to všichni, ale pak je třeba svá slova potvrdit také v ringu, jinak jste k smíchu. Vím, že mi přijde ublížit, se stejnými úmysly ale půjdu do zápasu také já. Budeme chtít oba dát ten vítězný úder, ale já vím, že to budu já. Že mě na konci zápasu zvednou ruku coby vítězi. A pak se postarám o všechny ty další frajery, kteří si mě berou do pusy,“ přidal vzkaz nejen Martinovi, ale například britskému duu Dillian Whyte – Joe Joyce.

„Bude to skvělý zápas, skvělý show. Já jsem ale připraven šokovat svět. Jsem připraven na úžasnou jízdu. Vždycky jsem věděl, že mohu být dvojnásobným mistrem světa. A že ukážu všem, že spojení mého jména s pozicí světového šampiona není omyl,“ kontroval Američan.

Na čí slova dojde? To uvidíme dnes v noci, start hlavní karty večera, která obsahuje všechny výše popsané zápasy, startuje ve 2:00 hodiny.

Úderové stats Ortize a Martina před / zdroj foto: Boxingscene.comÚderové stats Ortize a Martina před / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze