Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

'Prckové' za čest a slávu! Thajský Pacquiao je přitom silnější než Wilder či Joshua

  • Napsal Antonín Vavrda

Wangek vs. Estrada / zdroj foto: Boxingscene.comINGLEWOOD – Slavná hala Forum bude v noci na neděli svědky dalšího pozoruhodného galavečera pod hlavičkou stanice HBO Boxing. Galavečera, kde váha žádného z bojovníku nepřesáhne 60 kilogramů...

„Superfly 2“. Tak pojmenovala stáj K2 Promotions, kterou zastupuje její americký promotér Tom Löffler, a stanice HBO toto setkání, na kterém chtějí světu představit „přehlížené“.

A přitom tak dobré bojovníky.

A tak silné.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Fyziologicky jde o kůži a objem plic. Menší lidé se nezahřejí tak rychle, jako větší, takže jsou schopni pracovat ve větším tempu delší dobu. Zároveň mají ke svému tělu a váze větší kapacitu plic, dokáží tak dostat do svalů více kyslíku, což jim dává možnost vydávat větší fyzickou sílu v poměru ke své váze,“ řekl pro ESPN přední biolog Matthew Swain.

Přeloženo do snadnějšího řeči pomocí příkladů? Padesátikilový bojovník je ke své velikost vynaložit větší sílu po delší čas než metrákový. Přímá úměra mezi výše popsanými faktory totiž neexistuje. Anthony Joshua, Deontay Wilder a další se tak mohou jít před „prcky“ zahrabat.

I to je jeden z důvodů, proč se HBO pokusilo jít už loni jinou cestou a prosazovat malé bojovníky. Tehdy šlo především o Nikaragujce Romána Gonzáleze (46-2, 38 KO).

Až do loňského března tato strategie vycházela. Jenže pak Nikaragujec začal mít problémy s vahou, přešel z muší do super muší váhy, na poslední chvíli se mu odhodlal postavit neznámý Thajec Sor Rungvisai (alias Wisaksil Wangek), který do té doby doma porážel především pověstné řidiče kamionů či prodejce ryb, a následné dění již jistě dobře znáte.

Wangek vs. Estrada / zdroj foto: Boxingscene.com

První měření sil i přes několik problémů Wangek ovládl sporně 2-1 na body. Druhé, v září, na které se mohl už řádně připravit, a kdy jej už González nepodcenil, opanoval pro jistotu ještě rychleji – ve čtyřech kolech.

Po obou následovala návštěva u thajského premiéra a z chudého kluka se stala celebrita. Že vám to něco připomíná? Ano, psal se rok 2001 a jiný asijský levoruký dravec přijal na poslední chvíli nabídku na zápas na americké půdě proti tehdejšímu šampionovi.

Ten dravec se jmenoval Manny Pacquiao. A stejně jako Wangek šokoval svět.

„Těch paralel je tam více. Také on přišel z nuzných poměrů. Vyrostl v chudobě, žil v chudobě, ale chytil svoji šanci za pačesy. „Začínal jsem ve třinácti letech stejně jako otec coby thajský boxer. Když jsem se rozhodl stát profesionálem, přestěhoval jsem se do Bangkoku. Jenže jsme se s přítelkyní nemohli zavadit o práci. Dělal jsem v bezpečnostní agentuře a také sběrače odpadků. A často jsme se jimi i museli živit,“ vzpomíná na své mládí dnes jednatřicetiletý národní hrdina.

Že žil Pacquiao v nuzných podmínkách, v dětství mu kolem hlavy létaly kulky a jeho rodná vesnice vlastně už neexistuje, není také třeba dodávat.

„Po první dvou boxerských duelech v roce 2009 jsme byli na mizině, na hraně živobytí. Box ale byla jediná šance na trochu lepší život,“ přidává bijec, který první dva duely prohrál a hned v premiéře přitom stanul proti budoucí japonské hvězdě a světovému šampionovi Akiru Jaegašimu. Na třetí pokus vybojoval remízu, následně výhru, aby opět padl.

Wangek vs. Estrada / zdroj foto: Boxingscene.comWangek vs. Estrada / zdroj foto: Boxingscene.com

Další a dosud poslední prohra pak přišla až v roce 2014, kdy nestačil na Mexičana Carlose Cuadrase. Tomu podlehl 0-3 na body po osmi kolech, kdy se musel jejich duel kvůli tržnému zranění na hlavě tehdejšího šampiona WBC v super muší váze (Cuadrase) ukončit.

Na americké půdě se ale objevil až loni v březnu. Dvakrát si poradil s Gonzalezem, aby se nyní mohl stát milionářem. V cestě stojí další Mexičan a shodou okolností poslední přemožitel Cuadrase – Juan Francisco Estrada (36-2, 25 KO). A aby těch shod nebylo málo, jedním z jeho dvou přemožitelů nebyl nikdo jiný než González. Tehdy ale ještě v lehké muší váze.

„Před devíti lety jsem přemýšlel o tom, zda má smysl pokračovat, když nejsem schopen vyhrávat. Nikdy by mě nenapadlo, že se od vybírání popelnic dostanu až sem. Nikdy jsem o tom nesnil. Ani o tom, že bych se někdy mohl stát mistrem světa,“ usmívá se nesměle sympatický Thajec.

Juan Francisco Estrada / zdroj foto: Boxingscene.com

Aby jeho pohádka pokračovala, musí ale v noci na neděli na legendárním místě v Inglewoodu vyhrát. „Těžko říct, zda se dostaneme do posledního kola, ale jsem připravený na vítězství před limitem. Jsem nesmírně motivovaný a skvěle připravený na tento duel. Jsem nadšený, že mohu bojovat o světový titul, navíc federace WBC, která má sídlo v Mexiku. Bude to test jeho obrany,“ tvrdí ovšem bojovně naladěný, stále teprve sedmadvacetiletý Estrada přezdívaný „El Gallo“.

Ať už zápas dopadne jakkoliv, slibuje parádní podívanou. A pro vítěze vstupenku na souboj s japonským „Monstrem“ jménem Naoya Inoue (15-0, 13 KO), pro kterého se připravuje americká půda v těchto vahách především.

Wangek ale už jednou ukázal, že umí plány promotérů řádně narušit.

Vedle hlavního taháku se mohou příznivci menších vah těšit třeba i na Pacquiaova krajana Donnieho Nietese (40-1-4, 22 KO), či amerického veterána Briana Viloriu (38-5, 23 KO), kterého prověří talentovaný Ukrajinec Arťom Dalakjan (15-0, 11 KO).

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Wisaksil Wangek / zdroj foto: Boxingscene.comWisaksil Wangek / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze