Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Parádní bitvy o tituly i místo na výsluní: Cleverly vs. Jack, v akci také Davis a Tabiti

  • Napsal Antonín Vavrda

Jack vs. Cleverly / zdroj foto: Boxingscene.comJack vs. Cleverly / zdroj foto: Boxingscene.comLAS VEGAS – V noci na neděli se mohou fanoušci profesionálního boxu těšit na skutečnou lahůdku přímo ze srdce tohoto sportu v zámoří. V Las Vegas budou ve hře hned dva světové tituly a v akci také hodně talentu.

Bylo to jednoho květnového dne v daleké Číně. Do ringu právě vstoupily dvě skvělé boxerky střední váhy. Coby vítězka mohla ale odejít jen jedna.

14. května 2012 v Čchin-chuang-tao slavila 14-8 na body Britka Savannah Marshallová, která se opět dní později stala také světovou šampionkou. Kdo byl ale v 1. kole šampionátu její soupeřkou? Ano, Američanka Claressa Shieldsová.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Ta Shieldsová, která se v pouhých sedmnácti letech stala o tři měsíce později poprvé olympijskou šampionkou, posléze zlato v Riu obhájila a k tomu přidala i dva tituly mistryně světa. Momentálně je už po pouhých čtyřech duelech mistryní světa také mezi profesionály.

Dohromady má na kontě 82 odboxovaných duelů. 81 z nich vyhrála. Dnes debutující šestadvacetiletá Britka, pro kterou byl titul v Číně největším úspěchem kariéry (z MS má kompletní sadu medailí, na OH ale vždy skončila ve čtvrtfinále), je tak stále jedinou přemožitelkou fenomenálního ženského „T-Rexe“.

Možná i proto ji podepsal neporažený Floyd Mayweather. Tedy až poté, co mu nevyšly námluvy právě se Shieldsovou. Že se tyto dvě dámy ještě někdy utkají, o tom není třeba pochybovat. Je jen otázkou kdy.

Nyní ale musí Marshallová, která přitom chtěla s boxem seknout a věnovat se práci učitelky, zvládnout svůj profesionální debut. Proti Američance Sydney LeBlankové (4-3-1), která se Shieldsovou odboxovala všech osm vypsaných kol, než padla hladce 0-3 na body (3x 80-72).

„Nevěřila jsem tomu, když mi Floyd zavolal, že mě chce pozvat do Las Vegas a nabídl mi smlouvu. Už jsem byla připravena jít normálně do práce. Neměla jsem olympijskou medaili, v amatérech už jsem zůstat nechtěla a věděla jsem, že pro profesionální ring nejsem kvůli tomu tak zajímavá,“ rozpovídala se sympatická tmavovláska pro The Sun.

Savannah Marshallová / zdroj foto: Boxingscene.comSavannah Marshallová / zdroj foto: Boxingscene.com

„Pořád tomu nemohu uvěřit. Po tom všem jsem nyní v Las Vegas a chystám se na debut mezi profíky. Je to neskutečné město, v sedm ráno jdu na snídani a lidé hrají na automatech. Je to poprvé, co jsem tady,“ usmívala se Marshallová, kterou na debut mezi profíky připravoval Peter Fury. „Je to skvělý chlap, hrozně mi pomohl,“ přidala s tím, že v rohu ale bude mít v sobotu v noci svého trenéra z amatérských časů.

„Odveta se Shieldsovou? Nemám s tím problém, ale ne teď. Kdo by o to měl mít zájem? Ona už je mistryně světa, já teprve začínám. Je čas, potřebuji se do toho dostat, trénovat, vyhrávat. A ona také. A pak se můžeme utkat. Ale něco vám povím. Možná je olympijskou vítězkou, dokonce dvojnásobnou, ale je otázkou, zda zaslouženě a také zda se tento její úspěch zase tak nepřeceňuje,“ pousmála se, a přece jen si neodpustila rýpnutí.

Ač nepůjde o světový titul, bude nesmírně zajímavý také souboj mezi Američany Andrewem Tabitim (14-0, 12 KO) a Stevem Cunninghamem (29-8-1, 13 KO). Důvod? Kromě pásu NABF v křížové váze především ten, že prvně jmenovaný se stále více hlásí o to slovo v této divizi, které aktuálně vládne Ukrajinec Alexander Usyk, který se stejně jako další hvězdy chystá na start boxerské Ligy mistrů World Boxing Super Series.

Tabiti figuruje coby jeden z náhradníků pro křížovou váhu, navíc je vysoko v ratinzích WBC, WBA a IBF. Talent přezdívaný „Bestie“, který patří stejně jako Marshallová do stáje Floyda Mayweathera, ale nejdříve musí zdolat překážku v podobě jednačtyřicetiletého veterána a nezmara Steva Cunninghama.

Cunningham vs. Tabiti / zdroj foto: Boxingscene.comCunningham vs. Tabiti / zdroj foto: Boxingscene.com

Byť je Tabiti jasným favoritem, u jeho protivníka přezdívaného „USS“ si můžete být vždy jisti tím, že do ringu nejde jen pro výplatu, ale pokaždé s cílem vyhrát. A jak se přesvědčili někteří jeho poslední soupeři, tak že má devět životů jako kočka. „Spolukomentoval jsem jeden jeho zápas asi rok a půl zpět. Je to dobrý boxer, který se snaží napodobovat Floyda, trénuje ho ostatně Floyd starší. Myslím, že se bude divit,“ usmíval se Cunningham na tiskovce.

„Začal jsem boxovat, protože jsem byl šikanován. Díky tomu jsem dostal disciplínu, naučil jsem se o sebe postarat. Je skvělé, že se mohu připravovat v tělocvičně s Floydem, ale mým vzorem je někdo jiný – James Toney. Rád bych se mu vyrovnal stylem, ale také úspěchy. Už se nemohu dočkat toho, až ukážu, kdo je Andrew Tabiti,“ kontroval jeho protivník.

Ve hře budou také dva světové tituly – ten WBA v polotěžké váze a IBF ve váze super pérové.

„Chtěl jsem původně bojovat s Adonisem Stevensonem, ten má ale v gatích. Ten kluk prostě s těmi nejlepšími boxovat nechce. Až se vypořádám s Nathanem, tak chci Warda,“ zaznělo z úst Badoua Jacka (21-1-2, 12 KO), bývalého kontroverzního šampiona WBC v super střední váze.

Jack vs. Cleverly / zdroj foto: Boxingscene.comJack vs. Cleverly / zdroj foto: Boxingscene.com

Bitva s Cleverlym, který pás regulérního šampiona WBA sebral loni dlouholetému držiteli Jürgenu Brähmerovi z Německa, bude jeho první v nové váze. A liverpoolský bijec hodlá Švéda s jihoamerickými kořeny žijícího v Las Vegas náležitě uvítat.

„Jsem nadšený, že mohu bojovat zrovna tady. Rád riskuji, nebojím se nikoho, v šestadvaceti jsem se postavil Kovaljovovi, šel jsem do kříže kvůli Bellewovi, vydal se za Fonfarou do Chicaga, poté i za Brähmerem do Německa. Tohle je další risk, ale já se nebojím. Navíc odměna je sladká, protože vítěze čeká absolutní šampion Andre Ward,“ opáčil mu velšský bijec, který si pobyt v městě hříchu skutečně náležitě užívá.

Pokud předchozí duely vypadají hodně vyrovnaně, pak ten mezi dvaadvacetiletým Gervontou Davisem (18-0, 17 KO) a o rok starším Kostaričanem Franciskem Fonsekou (19-0-1, 13 KO) vypadá na papíře jednoznačně. Šampion IBF v super pérové váze je jasným favoritem. Ostatně i zámořské novináře více než tento duel zajímá, zda se Davis postaví v příštím roce fenomenálnímu Ukrajinci Vasili Lomačenkovi (9-1, 7 KO).

„Neřeším, jestli jde o zápas, který má nějak výrazně ovlivnit moji kariéru. Pokud na něj dojde, postavím se mu, pokud ne, svět se nehroutí. Chci sjednotit tuto divizi, pokud se to nepovede, tak půjdu o váhu výše, získám titul tam a pokud bude zájem, zase se vrátím do této, abych se s ním utkal,“ řekl mladík z Baltimoru s odkazem na domluvený duel Lomačenka s Kubáncem Guillermem Rigondeauxem.

„Nejdříve ale musím zdolat Fonseku. Je šikovný, má velký dosah paží, je velmi rychlý a ostrý. Nebude to snadné,“ přidal už k sobotnímu zápasu. „Je to moje životní šance a já jsem připravený. Nebojím se nikoho. Ani Davise, ani toho, že bude mít v zádech fanoušky. Odejdu jako šampion,“ zaznělo z úst jeho vyzývatele.

Všechny zmíněné duely můžete sledovat také v Česku, přímý přenos z galavečera, který zakončí zápas Floyd Mayweather vs. Conor McGregor, vysílá od 1:00 hodin Nova Sport 1. Komentují Ondřej Novotný a Kamil Guzek.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Davis vs. Fonseca / zdroj foto: Boxingscene.comDavis vs. Fonseca / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze