Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Našlapaný čtvrtek: v akci Trout, Tarver, Ustinov i talentované supertíhy

  • Napsal Antonín Vavrda

Ustinov na tiskovce před zápasem s WelliveremPRAHA – Hodně boxersky nabitý čtvrtek čeká na fanoušky. Na opačných stranách Atlantiku se uskuteční dva zajímavé galavečery, kde se představí bývalí i třeba budoucí světoví šampioni.

Show v Temecule v Kalifornii navíc zajímavou tím, že je první televizní akcí společnosti Goossen Promotions po smrti legendárního Dana Goossena na konci září. Bude Graig, jeden ze čtyř synů (dalšími jsou Rex, Max a Chris) slavného promotéra, pokračovat v odkazu svého otce?

TEMECULA, KALIFORNIE, USA – Antonio Tarver (30-6) vs. Johnathon Banks (29-1-2)

Souboj dvou „zrezivělých" těžkých vah poutá velkou pozornost. Šestačtyřicetiletý Tarver byl absolutním králem polotěžké váhy, nikdy nebyl na podlaze ringu – pouze v posledním díle ságy jménem Rocky – a nyní touží prosadit se také v supertíze. Problém je, že nestál v ringu od konce listopadu, kdy v premiéře v nejtěžší váhové kategorii knockoutoval ve čtvrtém kole průměrného Mika Shepparda.

„Necítím se ztuhlý a zrezivělý, že jsem dlouho neboxoval. Není to o pauze, ale o tom, jak moc makáte. Chci se stát nejstarším mistrem světa v těžké váze," pronesl před dnešním duelem Tarver, který trénuje stejně jako Banks na Floridě. „Vždycky jsem se bál toho, že mí bojovníci nebudou makat v tréninku naplno, že na nich bude znát pauza, to ale není případ Antonia. Je ve formě," dodal jeho brazilský trenér Orlando Cuellar.

Ještě delší pauzu od zápasení měl ale jeho soupeř, který je zároveň koučem Vladimira Klička. Stále pouze dvaatřicetiletý Banks stál v ringu na své 31. narozeniny proti Sethu Mitchellovi, se kterým sporně prohrál hodně nudnou odvetu za první vzájemný střet, kdy protěžovaného rivala knockoutoval ve druhém kole. Zaskočí tak Tarvera, nebo se potvrdí, že už se přece jen více než své kariéře bude věnovat mladšímu z Kličků?

Na stejném galavečeru, který bude vysílat stanice ESPN se představí ještě další zajímavá jména. Kromě titulového souboje o prozatímní pás mistra světa WBA v super bantamové váze mezi Tysonem Cavem (24-2) a Oscarem Escandonem (23-1), to budou především Austin Trout (27-2), Marcus Browne (12-0), Dominic Breazeale (12-0) a Gerald Washington (14-0).

Prvně jmenovaný Trout by se rád opět dostal do vysoké hry o tituly v lehké střední váze poté, co v roce 2013 prohrál se Saulem Alvarezem a Erislandym Larou. Poté sice porazil Daniela Dawsona, všechny tři tyto souboje měly stejného jmenovatele – Trout, dlouho považovaný za nejodolnějšího bijce této divize, v nich byl pokaždé alespoň jednou na podlaze ringu.

„Jsme pořád ten samý bojovník, který porazil Miguela Cotta. Lara byl v našem duelu lepší, nechal jsem se vyhecovat fanoušky a experty, chtěl udělat zajímavý zápas a doplatil na to. Alvarez mě ale neporazil, jen v očích bodových. Věřím, že mohu stále pomýšlet na ty nejvyšší mety," nechal se slyšet devětadvacetiletý levoruký Američan.

Ten by každopádně neměl mít problém pokračovat ve vítězném návratu. Mexičan Luis Grajeda (18-2-3) stejně jako Dawson nepatří mezi špičku divize, jeho knockoutová bilance ale dává tušit, že by mohla být prověřená mimo jiné i odolnost Troutovy brady.

Talentovaný čtyřiadvacetiletý Browne jistě věří, že jeho další soupeř Henry Buchanan (21-4) vydrží v ringu déle, než poslední dva protivníci Vasquez a Woods. S těmi si „zaboxoval" dohromady 119 vteřin. Šestřicetiletý Buchanan sice naposledy také padl v prvním kole, ovšem předtím dokázal předvádět solidní výkony a pokud na ně naváže, mohl by být pro levorukého rodáka z New Yorku tou pravou zkouškou.

Na osm kol jsou vypsané také duely Breazealeho a Washingtona, že by ale jejich soupeři vydrželi až do konce, to se příliš nečeká. Kolumbijec Epifanio Mendoza (40-1-19) je střelec, jehož duely pravidelně končí před limitem, jeho velkým limitem bude proti dvoumetrovému protivníkovi jak výška (185 cm), tak váha. Nedávno devětatřicetiletý veterán totiž strávil poslední většinu své kariéry v křížové váze.

Mike Sheppard (22-1-17), který čeká na Washingtona je sice protřelou a klasickou těžkou vahou, jeho souboje s favority končí vždy stejně – knockoutovou porážkou před limitem. V duelu s dvaatřicetiletým a téměř dvoumetrovým bývalým americkým fotbalistou se očekává podobný konec. Otázkou je: v jakém kole Sheppard padne?

MOSKVA, RUSKO – Alexander Ustinov (29-1) vs. Chauncy Welliver (55-5-9)

Čtvrteční večer návratů začne v ruské metropoli. Po více jak roce od slavného triumfu nad Davidem Tuou se v ringu objeví běloruský obr Alexander Ustinov. Důvod, proč osmatřicetiletý kolos tak dlouho čekal na další šanci? Trocha smůly a hlavně zdlouhavé ukončování smlouvy s K2 Promotions.

Poté, co nevyšla na poslední chvíli náhrada za Derecka Chisoru při prvním odložení souboje s Tysonem Furym, ke kterému došlo nakonec před dvěma týdny, si musel Ustinov už s manažerem Vladimir Chrjunovem počkat až do dneška. A ani tentokrát nešlo vše ideálně.

Původně byl totiž plánovaný jeho souboj s bývalým pouličním rváčem a zápasníkem MMA Kimbo Slicem alias Kevinem Fergusonem, jenže poté, co ten si řekl o 250 tisíc dolarů, Chrjunov mu poděkoval a hledal jinde. Další variantou byl Raymond Ochieng, nakonec ale padla volba na téměř 140kilového Chauncyho Wellivera.

Co od něj čekat? Na jednu stranu je sice rozboxovaný, na druhou, výkonem proti Lucasi Brownovi přesně před měsícem rozhodně nenadchl a také jeho hrozivě zraněné oko ještě určitě nebude stoprocetně v pořádku. Navíc muselo narušit jeho přípravu.

Z formy protivníka si ale Ustinov, potažmo Chrjunov hlavu nedělají. Důležité je, že se tenhle obr, který v minulosti často trénoval také s Čechem Ondřejem Pálou, opět objeví v ringu. „Do roka chceme zápas s Vladimirem Kličkem. Alexander ve formě by mu se svými proporcemi a silou určitě zatopil," má jasno o budoucnosti své nové hvězdy kontroverzní ruský manažer.

Hlavním tahákem moskevského večera pak bude duel o prozatímní titul WBA v super střední váze mezi domácím Fjodorem Chudinovem (11-0) a Australanem Benem McCullochem (14-0). Vítěz by se mohl případně případně přiblížit souboji s jedním z dvojice Carl Froch, André Ward, pokud první bude lpět na pásu této federace a druhý se konečně vrátí do ringu.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze