Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

'Král Ringu' Spong se vrací. Chce se brzo utkat s Joshuou a poté dobýt také svět MMA

  • Napsal Antonín Vavrda

Tyrone Spong při sparingu s Luisem OrtizemTyrone Spong při sparingu s Luisem OrtizemWEST PALM BEACH – Už v noci na pátek se v Convention Center na slunné Floridě předvede šampion WBC Latino Tyrone Spong (11-0, 11 KO). Jeho soupeřem nakonec nebude Dominikánec Francesco Silvens (23-0, 22 KO), ale daleko zkušenější Kolumbijec Santander Silgado (28-5, 22 KO). Spongovi ale na soupeři tak úplně nezáleží. „Chci se stát mistrem světa v boxu,“ tvrdí dvaatřicetiletý rodák z Paramaribo na Surinamu.

Jeho oficiální kickboxerská bilance je 74 výher, 7 porážek a 4 remízy. Neoficiální pak dokonce uvádí číslo 111 výher. Během třinácti let vybojoval deset různých světových pásů šesti organizací, porazil českou legendu Ondřeje Hutníka, Raye Sefa, Petera Aertse či Remyho Bonjaskyho. Jeho prokletím se stal pouze Turek Göhkan Saki, který jej dvakrát zdolal.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Dvakrát před limitem. Podruhé si o něj 12. dubna 2014 zlomil Spong nohu. „Už 40 hodin po operaci jsem se o ni dokázal opřít. Po sedmi měsících byl připravený se vrátit. Jenže nabídka od Glory byla hodně špatná a nedůstojná,“ svěřil se na začátku roku pro nizozemská média dvaatřicetiletý Spong. V této zemi žil od svých pěti let.

Posledních sedm už ale pobývá v zámoří, zalíbilo se mu na slunné Floridě. „Chybí mi ty krásné podzimy, které tady nejsou. Miluji přírodu, zvířata, změnu ročních období. Když jsem byl mladý, chtěl jsem se stát veterinářem,“ vzpomíná na svůj druhý domov.

Tak proč se rozhodl odejít? „Nějak musím živit svoji rodinu. Miluji kickbox, ale klasický box je největším bojovým sportem na světě, pořád jsou v něm největší peníze. A neustále se rozvíjí a roste,“ vysvětluje své kroky, byť ho láká ještě jedno setkání se Sakhim. Ten ale momentálně bojuje v UFC.

„S Danou Whitem mám skvělé vztahy, jsme v kontaktu, lákal mně. Ale problém je, že chce exkluzivitu, co se týče jeho bojovníků. A já mám rozdělanou práci v boxerském ringu,“ pokračuje bijec přezdívaný „Král ringu“.

Tou rozdělanou prací je pochopitelně cesta za titulem světového šampiona. „Chci být tím největším bojovníkem všech dob. Chci ukázat, že i kickboxeři mohou být skvělí boxeři. Ano, jsou tu Kličkové (především Vitalij měl za sebou kvalitní kickboxerskou kariéru), ale při vší úctě k nim, já toho coby kickboxer dokázal daleko více,“ zní od rodáka ze Surinamu.

A také současného šampiona WBC Latino v těžké váze. Spong má tuto verzi pásu také v rámci organizace WBO, ten ale dnes obhajovat nebude. Duel proti o rok staršímu Silgadovi WBO neschválila. Přitom právě v ní už mu patří solidní, desátá pozice ratingu.

Důvod je nasnadě, Silgado je sice kvalitnějším protivníkem než Silvens, ale pohybuje se v křížové váze. Navíc poslední dva velké zápasy pro něj skončily hodně rychle, ošklivými knockouty už v úvodních dvou minutách duelu. Nejprve jej v roce 2016 knockoutoval Rus Dmitrij Kudrjašov, letos v květnu Polák Krzysztof Glowacki.

„Chci se ukázat fanouškům v tom nejlepším světle. Dát jim pořádnou show (knockout),“ svěřil se bývalý tréninkový parťák Kubánce Odlaniera Solise. Za oběma totiž stojí stejný trenér, zkušený Kubánec Pedro Diaz.

Jenže zatímco Solisova kariéra de facto již vyhasla, ta Spongova míří vzhůru. „Chci tuto noc ukázat, že se neustále coby boxer zlepšuji, že jsem skutečnou hrozbou pro ty nejlepší v těžké váze. Chci je všechny porazit, Joshuu i Wildera. Mají můj respekt, protože nic v kariéře nedostali zadarmo, ale jdu si pro ně,“ věří si i na oba současné šampiony těžké váhy.

„Pedro je velmi náročný, ale také spravedlivý trenér. Je velmi pracovitý, nedá vám nic zadarmo, moc toho nenamluví. Ale co řekne, to má váhu. Víte, mně to takhle vyhovuje, potřebuji trenéra, ne kamaráda. Mimo tělocvičnu jsme přáteli, ale uvnitř jsem já svěřenec a on kouč,“ pochválil svého trenéra, který trénoval mnoho hvězd (včetně mezi amatéry Felixe Savona), profesionálního světového šampiona těžké váhy ale zatím nevychoval.

Povede se mu to se Spongem? To se možná brzo dozvíme. Ne dnes, ale klidně už v dalším souboji proti daleko kvalitnějšímu soupeři. „Box byl vždy mojí vášní. Už když jsem se chystal na druhý střet se Sakhim, věnoval jsem se hlavně boxu. Jsem požehnán. Jsem pracovitý a paličatý. Nepřestanu, dokud se nestanu světovým šampionem,“ dodává otec čtyř dětí, kterého na konci loňského roku pochválil na dálku i zmíněný Anthony Joshua.

Kdo ví, třeba se v roce 2019 potkají v duelu o pozici krále ringu. Nebo snad „Krále ringu“?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze