Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Indongo, kdo? Ani Crawford svého rivala neznal. Vítěz se přitom stane králem králů

  • Napsal Antonín Vavrda

Crawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comCrawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Sobotní noc bude psát historii profesionálního boxu. V zápase mezi Terencem Crawfordem (31-0, 22 KO) a Juliem Indongem (22-0, 11 KO) totiž půjde o všechny čtyři tituly nejprestižnějšího kvarteta federací – WBC, WBA, WBO a IBF – v lehkém velteru.

Píše se datum 18. září 2004 a do ringu vstupují už v té době legendy světového rohovnického sportu – Bernard Hopkins a Oscar de la Hoya. Po devíti kolech je jasno – šampionem WBC, WBA, WBO a IBF ve střední váze se stává prvně jmenovaný.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Na nástupce – pokud nepočítáme jeho přemožitele Jermaina Taylora (ten ale nikdy všechny čtyři tituly už neobhajoval) – čekal on i boxerský svět dvanáct let.

Ještě loni v prosinci by si nejspíše nikdo nevsadil na to, že vzejde z dvojice Terence Crawford – Julius Indongo. Dobře, prvně jmenovaný už v té době platil za hvězdu, přesto to spíše vypadalo, že zamíří do další divize, než na rozšiřování sbírky mistrovských pásů.

A třiatřicetiletý Namibijec? Toho možná neznalo ani mnoho jeho krajanů. „Nejlépe utajený klenot v historii boxu,“ usmíval se před pár dny jeho manažer a krajan Nestor Tobias. Jeho slovům se těžko dá něco vytknout.

„Chtěli jsme sem dostat Rusa Eduarda Trojanovskiho. On si pro obhajobu titulu IBF vybral Indonga,“ vrací se v čase zpět o deset měsíců sám devětadvacetiletý „Lovec“ z Nebrasky.

Crawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comCrawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.com

Neporažený, leč neznámý levák z Windhoeku, který viděl box v televizi poprvé ve třech letech, měl být pro ruského „Orla“ snadnou kořistí. Za 40 vteřin bylo hotovo. Jenže z podlahy ringu počítal světla nad ním senzačně Trojanovskij.

„Když jsme se dozvěděli výsledek zápasu, podíval jsem se na video. Bylo to opravdu poprvé, co jsem viděl Indonga v akci. Ale moc jsem z toho neměl,“ vypráví dál Crawford. Jeho promotér ze stáje Top Rank Bob Arum v té době zkoušel domluvit duel mezi ním a skotským národním hrdinou Rickym Burnsem. Ostrovní bijec a držitel titulu WBA ale chtěl cestovat za velkou louži s ještě jedním pásem navíc.

A tak si stejně jako Trojanovskij vybral „snadnější“ cestu, kterou měl být Indongo. Jenže africký bijec přijel do Glasgow, kde nejdříve podráždil místní fanoušky na vážení gestem, při kterém naznačil soupeři podříznutí krku, aby pak domácí modlu ve dvanácti kolech s přehledem přejel 3-0 na body.

„Obrátili jsme se proto na něj,“ usmívá se Crawford, držitel zbývajících titulů WBA a WBO. Ve hře navíc budou ještě dva pásy – Američan je šampionem Ring Magazinu, Namibijec menší federace IBO. A Indongo na životní zápas na rozdíl od zmíněného dua kývl.

Crawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comCrawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.com

„Chtěl jsem se stát mistrem světa. To se mi splnilo. Nyní se chci zapsat do historie, chci za sebou nechat odkaz,“ prohlásil poté, co minulou středu dorazil do místa konání zápasu, města Lincoln v Nebrasce nedaleko Crawfordovy rodné Omahy.

Něco takového ale Indonga nemůže rozhodit. Nálepku „Prvotřídní senzace“ dodává jeho zmíněným triumfům fakt, že jich dosáhl na půdě favorizovaných soupeřů. „Připomíná mi Azumaha Nelsona,“ sklonil bijci přezdívanému „Modrá Mašina“ poklonu viceprezident Top Ranku Todd duBoef.

Pro znalce není třeba představovat, pro ty ostatní jen malá vsuvka – dnes devětapadesátiletý Ghaňan platí za možná nejlepšího afrického boxera všech dob (minimálně dle ratingu specializovaného webu BoxRec.com tomu tak je), který přicestoval k prvnímu velkému duelu na americkou půdu coby absolutně neznámý bijec 21. července 1982.

S hvězdným Mexičanem Salvadorem Sanchezem sice prohrál TKO v 15. kole, duelem, na který kývl deset dní před úvodním gongem, ale nastartoval svoji hvězdnou kariéru, titulům mistra světa ve dvou vahách a místu v Mezinárodní boxerské síni slávy.

Crawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comCrawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.com

Indongo má oproti bijci, kterému se přezdívalo „Profesor“, výhodu minimálně v tom, že o duelu s Crawfordem věděl dostatečně dopředu. „Je na tom skvěle po všech stránkách, kemp v Namibii byl výborný, vše jde podle plánu,“ řekl za svého hvězdného chráněnce Nestor. Oba nezamířili do Lincolnu přímo z boxerské akademie v Namibii, ale z Kalifornie, kde si Indongo pět dní zatrénoval v tělocvičně slavného Freddieho Roache.

„Jsem hrdý za tuto šanci, cítím se jistý a soustředění. Mám odvahu, techniku, plán, celá Afrika stojí za mnou,“ tvrdí bojovně sám Namibijec. „Bude to těžký zápas, svoji šanci si vybojoval, byl bych hlupák, pokud bych ho podceňoval,“ přidal Crawford. Přesto bude zajímavé sledovat, zda svá slova naplní v ringu. I přes výše zmíněné, je Indongo boxerskou veřejností i experty silně podceňován.

„Tohle dělá z boxu kouzelnou záležitost. Přes noc z vás může udělat hvězdu, protože jde o globální sport. Tohle bude velká noc,“ dodal duBoef.

Kdo na jejím konci odejde jako nesporný šampion lehké velterové váhy a stane se teprve třetím boxerem historie, který bude mít v jednu chvíli v držení tituly všech čtyř nejprestižnějších federací?

To zjistíme v neděli nad ránem, zápas Crawford vs. Indongo vysílá stanice ESPN zhruba od 5:30 hodin, v Česku jej bohužel žádná z tuzemských televizí nenabídne.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Crawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.comCrawford vs. Indongo / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze