Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Velikáni za lepší zítřky. Linares i Matthysse chtějí velkolepě odstartovat rok 2018

  • Napsal Antonín Vavrda

Linares a spol. na tiskovce / zdroj foto: Boxingscene.comLinares a spol. na tiskovce / zdroj foto: Boxingscene.comINGLEWOOD – Hodně zajímavou podívanou připravil pro fanoušky profesionálního boxu na poslední lednový víkend promotér Oscar de la Hoya. V kalifornském Inglewoodu se to bude jen hemžit talentem a také legendami tohoto sportu.

Talentovaní Tenochtitlan Nava či Ferdinand Kerobjan na straně jedné, na druhé například dnes již veterán Breidis Prescott, který se navždy zapsal do historie coby první přemožitel britského talentu jménem Amir Khan.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

V hlavních soubojích se ale představí ještě větší esa – Argentinec Lucas Martin Matthysse (38-4, 35 KO) a Kolumbijce Jorge Linares (43-3, 27 KO). Oba nejspíše po kariéře zamíří do Mezinárodní boxerské síně. Oba ale ještě o cestě do důchodu nepřemýšlí.

Především v případě Matthysseho je ale velmi blízko. Vlastně po každé případné porážce nového predátora velterové váhy, kam zamířil loni v květnu, kdy se výhrou nad Emmanuelem Taylorem vracel po – pro mnohé – překvapivé prohře s Ukrajincem Viktorem Postolem.

„Těším se zpět do ringu. Čeká mě hodně nepříjemný soupeř, bude to zajímavý a dobrý duel,“ řekl argentinským médiím Matthysse, který se připravuje v kalifornském Indiu pod vedením mexického kouče Joela Díase. S bývalým trenérem například Tima Bradleyho si argentinská „Mašina“ sedla skvěle.

Matthysse vs. Kiram / zdroj foto: Boxingscene.comMatthysse vs. Kiram / zdroj foto: Boxingscene.com

„Jsem v Indiu potřetí a podruhé pod vedením Joela. Trénujeme tvrdě a já se každý den učím nové a nové věci,“ tvrdí Matthysse. Od bojovníka, kterému je pětatřicet let a má za sebou zápasy s Ruslanem Provodnikovem, Dannym Garciou či Lamontem Petersonem byste možná podobná slova nečekali.

Jenže sympaťák z Trelewu je prostě a jednoduše hladový po úspěchu. Vždyť dosud nikdy nebyl mistrem světa. Tedy regulérním, ne s přívlastkem „prozatímní“. Byť má lepší zápasovou bilanci, na nyní již odpočívajícího krajana a rivala Marcose Reného Maidanu v porovnání kariér mírně ztrácí.

Co na tom, že má lepší rekord. Co na tom, že stejně jako Maidana toužil po vzájemné bitvě, na kterou nikdy nedošlo. „Šel bych do ní, pokud by byla solidně ohodnocená,“ opakoval bijec, který se nakonec finančně zajistil dvěma bitvami s legendárním Američanem Floydem Mayweatherem.

Mimochodem, ač se to během jejich kariér často tvrdívalo, mezi Matthyssem a Maidanou sice rivalita byla, ovšem ta zdravá, soutěžní. Byť je přátelství rozhodně nepojí, nenávist mezi nimi dle argentinských novinářů nikdy nebyla.

Matthysse vs. Kiram / zdroj foto: Boxingscene.comMatthysse vs. Kiram / zdroj foto: Boxingscene.com

Ale zpět do přítomnosti. „Od chvíle, co jsme se dali dohromady, tak na něm sleduji velký posun. Nikdy nechtěl trénovat v Americe, daleko od rodiny, mimo obvyklé podmínky. Ale dokázal se přizpůsobit. Dokázal jsem ho motivovat. Víte, šťastný bojovník je vždy dobrý bojovník. A on je nyní opravdu šťastný,“ pronesl na adresu Matthyseho jeho nový kouč.

V cestě za potvrzením této cesty stojí pro mnohé nenápadný Thajec Tew Kiram (38-0, 28 KO), který je o půl hlavy vyšší než Argentinec a také dle oficiálních údajů o deset let mladší. Ač se to může zdát neuvěřitelné, profesionálnímu boxu se věnuje od necelých šestnácti let.

A poprvé opouští rodné Thajsko, aby se pokusil šokovat svět. Podobně jako jeho krajan Wisaksil Wangek, který loni dvakrát zdolal Nikaragujce Romána Gonzáleze. Ostatně právě jím se Kiram na své cestě za slávou inspiruje.

„Rozhodně mám šanci dosáhnout podobného úspěchu, co Wisaksil. Matthysse je skvělým bojovníkem, ale já bojuji od svých sedm let (thajský box), rozhodně není dobré mne podceňovat. Jsem už dlouho velterovou vahou, on se naopak až do loňského roku pohyboval v lehkém velteru. Věřím, že se vrátím domů s titulem,“ pronesl pro Boxingscene.com mladý Thajec.

Linares vs. Gesta / zdroj foto: Boxingscene.comLinares vs. Gesta / zdroj foto: Boxingscene.com

Jak správně připomněl, oba si to rozdají o pás regulérního šampiona WBA ve velteru. A o vstupenku k dalším velkým duelům v nabité divizi. Nabízí se jména jako Errol Spence Jr., Danny Garcia či Keith Thurman. Tedy pokud by našli společnou řeč manažeři a promotéři. Ale to už je jiný příběh...

Ten svůj bude psát také dvaatřicetiletý Venezuelan Linares, který bude hájit svůj pás WBA v lehké váze proti Filipínci Mercitu Gestovi (31-1-2, 17 KO). A nebyl by to kvalitní filipínský boxer, aby v jeho rohu nebyl známý kouč Freddie Roach, který více jak sedmnáct let vede kariérou legendu tohoto sportu Mannyho Pacquiaa.

„Bude to hodně, hodně tvrdý duel. Linares je skvělý bojovník, ostatně jsem s ním dříve pracoval,“ připomněl Roach společnou historii se současnou jedničkou lehké váhy. „Má za sebou skvělou kariéru, ale myslím, že Gesta je schopný ho zlomit, sebrat mu srdce. Víte, ne nadarmo Linares všechny duely prohrál před limitem. Pokud se nehraje podle jeho not, je možné ho zlomit,“ přidal.

Moc dobře ví, o čem mluví. Byl u obou jeho posledních porážek. To se ale psaly roky 2011 a 2012. Linares žijící v Japonsku od té doby ušel pořádný kus cesty. Málem si koupil dům na britských ostrovech, kde v letech 2015 až 2017 odboxoval hned tři souboje.

Linares vs. Gesta / zdroj foto: Boxingscene.comLinares vs. Gesta / zdroj foto: Boxingscene.com

A když se už loni v září vrátil zpět do zámoří, pro změnu byl jeho protivníkem britský bijec Luke Campbell. Toho Linares po velkém boji zdolal. Zranění žeber, a hlavně ramene navzdory. „Bylo to nepříjemné, ale nikdy jsem neměl pocit, že mi zápas protéká mezi prsty. Těším se na sobotu,“ usmíval se bijec přezdívaný „Golden Boy“, kterého podruhé v řadě čeká levoruký soupeř.

Linares sám by v této tradici rád pokračoval i nadále. „Moje představa je celkem jasná. Pokud bude mít zájem (a také promotéři), klidně si to v lehké váze rozdám s Vasilem Lomačenkem. Rád ho v této divizi uvítám,“ řekl v průběhu týdne novinářům. A poté přidal: „A poté bych se zkusil přesunout do lehkého velteru, kde je i Mikey Garcia, se kterým jsem měl bojovat už nyní, ale nevyšlo to. Chtěl bych ten zápas. A klidně v jeho současné váze.“

Zdá se, že se máme v noci na neděli skutečně nač těšit. Galavečer, který vysílá přímým přenosem stanice HBO, ale mohou sledovat fanoušci v Česku pouze prostřednictvím internetových streamů.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze