Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

'BabyFace' Kownacki: Chci být Nejhorší muž planety. Proti je našlápnutá 'Noční můra'

  • Napsal Antonín Vavrda

Kownacki vs. Helenius / zdroj foto: Boxingscene.comKownacki vs. Helenius / zdroj foto: Boxingscene.comBROOKLYN – Pět měsíců po historickém duelu těžké váhy je Polák Adam Kownacki (20-0, 15 KO) zpět. Po podobně stavěném Chrisi Arreolovi stojí v cestě pro změnu finský obr Robert Helenius (29-3, 18 KO). Ve hře bude pozice vyzývatele WBA.

Pamatujete? Duel dvou „tlouštíků“ překvapil všechny. Byť ne vždy šlo o drtivé údery, vysypaly jich ze sebe Adam Kownacki a Chris Arreola přes dva tisíce. Štípanou vyhrál polský bijec, ovšem respekt si získal i jeho stárnoucí rival, dle mnohých už za zenitem výkonnosti.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Nyní má před sebou rodák z polského Lomza, který ale od dětství žije v Brooklynu, další zajímavou výzvu. Výzvu, která ho může posunout do pozice povinného vyzývatele WBA. Jen stále tak nějak není jasné, zda do pozice „Super“ šampiona, kterým je Anthony Joshua, nebo „regulérního“ šampiona, kterým je... A jo, kdo jím vlastně je.

Že to nevíte? Z toho si nic nedělejte, je vězte, že nyní se snaží společně domluvit na souboji o tento pás Manuel Charr a Trevor Bryan. Jistý Portoričan, který držel kdysi respektovanou federaci lidově napsáno „za koule“ pět let, už je definitivně ze hry. Důvod je úsměvný. Za těch let na střet Frese Oquenda s žádným vybraným soupeřem nedošlo, a tak jeho právo – soudně vymožené – propadlo.

A posledními držiteli tituly byly právě Charr, respektive Bryan.

Kownacki vs. HeleniusKownacki vs. Helenius

S ohledem na situaci kolem zmíněného Joshuy by se ale Kownacki jistě nyní spokojil s jedním z této dvojice. Nebo snad Robert Helenius, kdysi obávaná „Severská noční můra“ (i díky tlačence promotérů), která ale v posledních letech trochu vybledla?

„Jsem v nejlepší formě života,“ hlásí už šestatřicetiletý rodák ze švédské metropole Stockholm, který je ale finské národnosti. A který má za sebou čtyři roky jako na horské dráze. Rozchod s promotéry ze stáje Sauerland, nakládačka od Francouze Johanna Duhaupase, demolice ruského obra Jevgenije Orlova, vystrašený výkon a prohra s Britem Dillianem Whytem, další demolice – tentokrát Němce Erkana Tepera, aby následně opět padl, v ostré řeži s Američanem Geraldem Washingtonem.

„Hodně jsem se toho ale tímto duelem naučil. Třeba to, že nesmím polevit, že musím lépe rozložit síly. Mám za sebou měsíc ve Finsku, poté sparingy v tělocvičně Deontaye Wildera mimo jiné s Roberte Alfonsem (také bude na gala boxovat) či Nathanem Gormanem. Mám za sebou skvělou přípravu,“ hlásá přesně dvoumetrový obr, který navážil 108,2 kg a vypadal opravdu výborně.

To jeho o šest let mladší opět předvedl svoji vanu a solidních 120 kilogramů, když navážil vlastně na chlup stejně jako proti Arreolovi. „Vždycky jsem byl tlustý, mám to v genech, moc se tím netrápím,“ roztáhne úsměv Kownacki. A vy v tu chvíli pochopíte, proč si s sebou nosí přezdívku „BabyFace“. Tak úplně pravdu neříká. Respektive...

„S boxem jsem začal v Americe a jako důvod, aby mi dovolila ho provozovat, jsem jí řekl, že chci zhubnout,“ přidává potutelně bijec, který před boxem koketoval s karate a basketbalem. Plán shodit nějaké ty kila mu tak úplně nevyšel, boxovat se ale naučil více než obstojně.

„Víte, box je něco jiného než kolektivní sporty obecně, nemáte žádné spoluhráče, někoho dalšího, na koho se můžete spolehnout. Když jste v ringu, je to vše na vás. Můžete hrát basketbal, fotbal, americký fotbal, ale nemůžete hrát box,“ připomene tolik oblíbenou formulku bojovníků. Oblíbenou mimo jiné pro to, že je pravdivá.

„Vím, že Robert přijde do ringu s mentalitou šampiona. Chce být mistrem světa jako já. Nesleduji nikoho jiného, jen jeho. Musím porazit Roberta, pak mohu přemýšlet nad dalšími soupeři. Každopádně je těžká váha otevřená, ano, Fury je jedničkou, ale jeho předchozí zápasy? Když se podíváte na elitní desítku, jsem v ní jediný bez porážky, nebo remízy. A v sobotu 7. března musím prokázat, že zaslouženě. Že mohu bojovat o titul mistra světa,“ tvrdí rázně.

Kromě pásu světového šampiona jej láká ještě něco dalšího. Něco, co je tak trochu v rozporu s jeho „dětským obličejem“... „Když jsi mistr světa těžké váhy v boxu, jsi The Baddest man in the world (nejhorší muž na planetě). To je pro mě vším, co chci být,“ dodává.

Nakročí dnes v noci téměř doma ve svém obýváku, tedy brooklynské Barclays Center? Nebo Robert Helenius ještě jednou překvapí boxerský svět?

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze