Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Canelo v sázce. Kovaljov ale touží především drzého Yardeho ztrestat: Není lev, ale kotě

  • Napsal Antonín Vavrda

Kovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC BoxingKovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC BoxingČELJABINSK – Podruhé je mistrem světa WBO v polotěžké váze. A podruhé bude tento pás Rus Sergej Kovaljov (33-3-1, 28 KO) hájit. Poprvé v milovaném Čeljabinsku, jen pár kilometrů od rodného Kopejsku. Soupeř? Mladý Brit Anthony Yarde (18-0, 17 KO).

Ten pohled face to face byl úchvatný. A tak trochu připomínal legendární filmy Buda Spencera. Kovaljov se usmál, Yarde se usmál. Ve chvíli, kdy mu rty ztuhly, reagoval i Rus. A pak znovu. A takto během více než minuty třikrát.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Poté ale nenásledovala pověstné kladivo, ale poplácání po paži, natočení se na fotografy s fanoušky, a ještě jedno zapózování. Pěsti budou v akci až dnes navečer tuzemského času (hlavní část galavečera by měla odstartovat v 18:30 hodin, spolupromotéři z RCC Boxing dosud jeli vše živě na svém youtube kanále, dá se ale očekávat, že samotný galavečer streamovat nebudou).

„Ukážu mu, kdo je tady šéfem. Chápu jeho ambice, ale je čas, abych ho ztrestal za vše, co dosud pronesl, nebo udělal. Je tak mladý, tak nezkušený. Vypráším mu ten jeho dětský kožíšek a pošlu ho nahého domů. Není to žádný lev, jak se tváří, ale obyčejné malé kotě,“ nechal se slyšet už šestatřicetiletý „Krusher“.

O osm let mladší vyzývatel si zatím svoji největší výzvu profesionální kariéry užívá: „Jsem šťastný, že mohu svého cíle dosáhnout právě zde. Je to ideální místo na to, abych se stal mistrem světa. Vezmu si ten titul, který mi patří, s sebou domů. A vezmu si ho tvrdě, důrazně, knockoutuji ho.“

Kovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC BoxingKovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC Boxing

Kovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC BoxingKovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC Boxing

Byť jeho dovednost a schopnosti především za mořem budí velké rozpaky, není pochyb o tom, že Yarde sílu ve svých pažích skutečně má. Ovšem i na slovech Kovaljova je mnoho pravdy. Jen namátkou, dosud boxoval 15 zápasů o titul mistra světa (12 vyhrál), tedy jen o tři méně, než kolik absolvoval Yarde za celou profesionální kariéru.

Když Brit vstoupil v srpnu roku 2015 do profesionálního ringu, byl Kovaljov už dva roky světovým šampionem. V amatérském ringu odboxoval 215 zápasů, 193 vyhrál. Yarde? Dvanáct, všechny opanoval, jedenáct před limitem.

Přesto jeho stylu více vyhovoval ten profesionální. Nechtěl bojovat sprinty, chtěl rozvíjet boxerské know-how, které mají se svým koučem Tundem Ajayim. „Je to génius. Mění tvář a způsoby boxu. A až vyhraji, dostane se mu odměny, kterou si zaslouží,“ tvrdí sám Yarde.

O co jde? Talent, který začal s boxem ve dvaceti letech poté, co hledal cestu z drsných londýnských uliček, kde vedle něj umírali jeho kamarádi, téměř vůbec nespáruje. Před duelem s Kovaljovem údajně neměl jediný ostrý sparing. Místo toho do úmoru piluje své reakce, techniku, de facto předvádí to, co většina boxerů jen pro propagační videa, nebo na otevřených trénincích pro média.

Kovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC BoxingKovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC Boxing

Kovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC BoxingKovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC Boxing

„Box je umění, ne bitva,“ tvrdí odhodlaně pětačtyřicetiletý Ajayi, který má za sebou krátkou profesionální kariéru (5 zápasů v roce 2001, všechny vítězné, jeden před limitem) a který musí svého elitního chráněnce připravit také na velký tlak. Poprvé mimo domácí půdu, navíc proti téměř osmi tisícům fanoušků, kteří budou stát na straně soupeře.

Soupeře, který je možná nejlepší ruský profesionální boxer historie a který bude mít ve svém rohu podruhé v kariéře známého Američana Buddyho McGirta. Ano, toho McGirta, který byl v ringu při smrtelném zápase Kovaljovova krajana Maxima Dadaševa.

Možná i pro to tentokrát McGirt de facto s médii nekomunikoval. O to se ve své vlastní a nedaleko svého rodiště staral především Kovaljov sám. A také jeho promotérka Kathy Duvaová. Ta potvrdila, že pokud její oblíbený chráněnec zvítězí a vážněji se nezraní, měl by se stát 2. listopadu soupeřem pro hvězdného Mexičana Canela Alvareze.

Ten touží po světovém titulu ve čtvrté váhové divizi a ruský „Krusher“ je dle jeho týmu ideálním protivníkem. Duvaová potvrdila, že obě strany skutečně během léta jednaly, jenže už v době, kdy byla složena jistina pro zápasu Kovaljov – Yarde (Brit je povinným vyzývatelem) a na galavečer v Čeljabinsku se již začaly prodávat lístky.

Kovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC BoxingKovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC Boxing

Kovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC BoxingKovaljov vs. Yarde / zdroj foto: RCC Boxing

„Bylo to ale prospěšné, protože ve chvíli, kdy tento duel skončí a skončí úspěšně, budeme jen pokračovat tam, kde jsme skončili (je otázkou, zda již není vše připraveno). Sergej miluje výzvy, chce ty největší zápasy, které může mít. A duel s Canelem je ten největší z největších,“ řekla ESPN Duvaová.

Kovaljov ale otázky na Canela odráží. „Teď mne zajímá jen Yarde,“ má jasno bijec, který odešel v roce 2009 do zámoří doslova s holou prdelí, aby poznal samé dno, ze kterého vystoupal až na samotný vrchol polotěžké váze. Z něj ho ale – dle mnohých i pýcha a bohatství – poslalo dvěma porážky od Američana Andrého Warda zase o nějaké to patro níže.

On se ale nevzdal, dokázal se oklepat i ze šokujícího a drtivého knockoutu od Kolumbijce Eleidera Alvareze, kterého v odvetě vymazal. A nyní před další – a po finanční stránce největší – výzvou kariéry musí zdolat jiného britského hladového dravce.

Dravce, který je v podobné pozici, jako byl on sám před pěti lety na ostrovech proti tehdy neporaženému šampionovi Nathanu Cleverlymu. Lov trval čtyři kola, byť už ve třetím bylo jasné, jak dopadne.

Dravce, který touží ukázat, že je skutečným a nebezpečným lvem, nikoliv koťátkem na hraní...

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze