Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Vladimir 'Veliký' Kličko slaví čtyřicátiny! Vrátí se Ukrajinec ještě na trůn?

  • Napsal Martin Kopunec

Vladimir KličkoVladimir KličkoPRAHA – Narodil se na území dnešního Kazachstánu, v městě Semipalatinska (dnes Semeje), s rodinou žil také v Čechách, jelikož jeho otec sloužil coby vojenský letec na letišti v Milovicích. A právě dnes – 24. března 2016 – slaví Ukrajinec Vladimir Kličko (64-4, 53 KO) své čtyřicáté narozeniny. Zatímco během oslav předchozích kulatin byl úřadujícím mistrem světa IBF, u dortu se 40 svíčkami na stole žádný pás pro světového šampiona mít nebude.

„And the new...“

Hala bouří, Brit Tyson Fury (25-0, 18 KO) divoce slaví se svým týmem. Jeho soupeř stojící opodál se sklopenou hlavou přemýšlí, co bude dál. Hořkost porážky neochutnal více než jedenáct let. Je 28. listopad 2015 a titulky všech webů a novin plní jedna věta: Boxerský král těžké váhy je mrtev.

Je to však pravda?

Vladimír Kličko (celým jménem Volodommyr Volodymyrovych Klychko) se narodil 25. března roku 1976 v kazašském městě Semipalatinska Jeho otec, po kterém zdědil jméno, byl vojenským důstojníkem, často se tedy spolu se svým bratrem stěhovali z místa na místo po celém tehdejším Sovětském svazu. A nejen po něm, jak už bylo zmíněno v úvodu, celá rodina několik měsíců žila také v tehdejším Československu.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Právě Vladimirům o čtyři roky starší bratr Vitalij jej přivedl k boxu, když vzal jednou svého „malého brášku“ na svůj trénink.

Vladimír byl skvělý boxer už jako amatér. Jeho úctyhodný rekord činí 134 vítězství a pouhých 6 proher. V roce 1993 slaví první úspěch, když se stává juniorským mistrem Evropy a o rok později končí stále jako junior na světovém šampionátu se stříbrnou medailí na krku.

Zlom přichází v roce 1996. Na amatérském (seniorském) mistrovství světa končí na druhém místě, když jej ve finále poráží na body Rus Alexej Lezin (ten dokázal jako jediný porazit oba Kličky).

Vladimir Kličko na OH 1996Vladimir Kličko na OH 1996

Hořkost z porážky si však napraví na olympijských hrách v Atlantě, kam cestu za doping potrestaného Vitalije, kde získává ve váze nad 91 kilogramů zlato (jedinou pro svoji zemi z boxerského ringu) a díky tomu se z něj stává globální hvězda. Sám si je toho vědom a tak ihned po svém úspěchu oznamuje přesun do profesionálního ringu společně se svým bratrem.

V něm debutu ještě v listopadu téhož roku v německém Hamburku coby člen stáje Universum. A to přesto, že ještě před odletem z Atlanty pozval oba ukrajinské bratry do svého sídla legendární promotér Don King. Kličkové ale jeho vábení odolali.

Také proto se stává jistý Mexičan Fabian Meza tím, kdo se může do smrti pyšnit, že se stal úplně první obětí slavného Ukrajince. „Byl jsem strašně nervózní, ale uklidňoval mě pocit síly v mých pěstích díky zpevněnému zápěstí a všem těm výhodám, které jsem jako profesionál získal,“ vzpomíná na svůj první souboj Kličko.

„Můj instinkt zabijáka byl obrovský,“ dodává. O těchto slovech není v té době třeba pochybovat, duel ukončuje po pouhých 95 sekundách tvrdým knockoutem. Meza je možná prvním, nikoliv však posledním, koho potkal tento osud.

Vladimirova kariéra se rychle rozjíždí na dalších méně či více kvalitních soupeřích, které posílá na podlahu ringu a do zapomnění boxerského světa jako na běžícím pásu. Prvním sokem, který s ním dokáže vydržet všechna vypsaná kola a prohrát tak až na body, se stává jistý Everett Martin, jehož jméno slouží jako osmnáctý zářez na pažbě stále ještě teprve dvaadvacetiletého Klička.

Talent boxera ale nestačí. Vladimira si proto pod svá trenérská křídla bere legendární kouč Fritz Sdunek a připravuje ho dlouhých sedm let (jeho bratra Vitalije pak celou jeho profesionální kariéru). Pod jeho vedením pokračuje Kličko ve své jízdě za tituly.

Sdunek je skvělý trenér na pravém místě. To ostatně dokazuje při Vladimirově zápase číslo 25, ve kterém se jeho svěřenec postavil velkému outsiderovi ze Spojených států jménem Ross Puritty. Ten se po jedenáctikolové bitvě stává prvním katem nadějného Ukrajince. Po devastujícím desátém kole vstupuje Kličko do dalšího dějství těžce otřesen a po pár vteřinách a drtivé kombinaci je to právě Fritz, který vběhne do ringu a ukončí zápas.

Pro oba bratry a celý tým je to šok, který je nutné okamžitě napravit. První prohra je těžká, ale kariéra jí nekončí, a tak o necelé tři měsíce Vladimír opět vstupuje do ringu a rozjíždí se definitivně směr první titul mistra světa. Znovu poráží Everetta Martina, tentokrát už technickým knockoutem, výhrou na Alexem Schulzem získává Mezinárodní titul WBA a následně mu Maďar Lajos Eros nedobrovolně předává po drtivém KO svůj pás mistra Evropy.

Duelu o světový pás už nic nebrání. Píše se datum 14. října 2000 a životní zápas je skutečně zde. Životní zkouškou je Američan Chris Byrd, který půl roku zpět dokázal zdolat jeho bratra Vitalije. Pomsta a navrácení titulu WBO do rodiny je obrovská a Vladimír se svým soupeřem nemá problém. Hladce jej porazí jednomyslným rozhodnutím na body. Boxerský svět poprvé zjistí, jak hluboké pouto k sobě oba bratři mají.

Jako nový šampion dostává zajímavější soupeře než dříve, přesto v dalších pět obhajob ukončuje vždy před limitem. Mezi jeho skalpy patří například Ray Mercer či Frans Botha.

Těžká váha je však naprosto nevypočitatelná, jeden úder udělá z naprostého outsidera krále ringu. Když Vladimír nastupoval ke své další obhajobě v březnu roku 2003, nikdo, ani on sám, nepochyboval o dalším triumfu. Jeho soupeř Corrie Sanders, ač se skvělou bilancí 38-2 měl být jen dalším schůdkem na cestě ke slávě. Chyba lávky.

Toho večera se stala jedna z největších senzací historie boxu, podobně, jako když Max Schmeling porazil Joa Louise, nebo Mika Tysona popravil James „Buster“ Douglas. Jihoafrický ranař zničil Vladimíra ve dvou kolech a připravil mu nejtěžší porážku kariéry.

Jenže Kličko byl stále ještě mladý a s chutí jít do všeho naplno, z prohry lehce dostává a ještě ten rok poráží další dva soupeře. Společně s bratrem se připravují na návrat mezi elitu a chtějí dokázat to, co se jiným nikdy nepovedlo, být oba ve stejný čas šampiony v těžké váze.

Překážkou pro mladšího z dvojice je Američan Lamont Brewster, další bijec známý svojí tvrdostí a odolností. Bojuje se o pás mistra světa WBO. Místo konání: Las Vegas. Datum: 10. dubna 2004.

Kličko boxuje skvěle, Brewstera si drží na distanc a kolo za kolem jej bije víc a víc, až ho ve čtvrtém parádně roztancuje a pošle na podlahu ringu. V pátém ale nastává neuvěřitelný obrat, jediná rána a Vladimír zápas ztrácí. Po zaznění gongu nezvládá svoji koordinaci a přes nohy rozhodčího padá na podlahu, ze které se nemůže zvednout. Ringový Robert Byrd při pohledu na nepřítomný pohled Vladimíra nemá jinou možnost: ukončuje zápas.

Ještě v ringu konstatuje lékařka podezření na krvácení do mozku a osmadvacetiletý boxer je okamžitě převezen do nemocnice.

V té době jej už připravuje jeden z neslavnějších trenérů historie Emanuel Steward. Vitalij se po bratrově prohře domnívá, že jeho kariéra je u konce. Vladimír je však jiného názoru, kompletně vymění svůj tým a s bratrem se při jednom z tréninků prudce pohádá. Následně ho požádá, aby opustil jeho kemp na přípravu na další souboj. V ringu rakouského hotelu Stanglwirt se znovu potkají až od jedenáct let později.

Právě toto byla nejtěžší část Vladimirovy kariéry. Musel povstat z popela a musel dokázat, že je hoden toho, být jedním z nejlepších boxerů své doby. Dlužno dodat, že pro to udělal maximum. Porazil DaVarryla Williamsona a také Elisea Castilla. Jenže aby se vrátil na výsluní, musel udělat něco víc.

Kličko a Manny StewardKličko a Manny Steward

Samuel Peter byl postrach, hoden své přezdívce „Noční můra“ z Nigérie. Muž, který knockoutoval kohokoliv. Byl neporažen a jeho slova zněla jasně: „Kličko je mrtvý muž.“ Vitalij nechtěl, aby jeho bratr s Peterem bojoval, ale Vladimir věděl, že právě Peter je ten nejlepší momentální soupeř a že vítězství z něj udělá opět v očích veřejnosti a všech ostatních skvělého boxera.

Samotné utkání bylo od začátku s nejistým koncem. Vladimír si svého soka skvěle držel od těla a kolo po kole připisoval body na své konto. Všichni ale měli na jazyku jedinou otázku: Co se stane, jestli se Peter doopravdy přesně trefí? Dokáže něco takového Kličko ustát, anebo se skácí k zemi a už nikdy nebude boxovat?

Sam Peter se skutečně tvrdě trefil a Vladimir dokázal na tyto otázky odpovědět. Dostal přímý zásah, opět padl k zemi, ale dokázal se zvednout a bojovat dál. Když pak v samém závěru souboje ještě dokázal Nigerijce nádherně trefit a téměř knockoutovat, bylo jasné, že „Dr. Ocelové kladivo“ je zpět.

Ukrajinec dokázal celému světu, že on je skutečný bojovník a že nikdy nikoho nesmíte odepisovat dřív, než to udělá on sám. Svému bratru a hlavně sám sobě tak dokázal, že jeho kariéra může být ještě velice úspěšná.

V ten večer se zrodil nový Vladimir Kličko, takový, jakého jej známe dodnes. Začíná používat více hlavu, dokáže využít své výšky a rozpětí paží. Jak sám říká, znalost a přemýšlení, které používá u hraní šachů, přesouvá do ringu.

„Nedovolíme soupeři, aby se dostal do svého rytmu, budeme s ním bojovat na distanc a tempem, jaké si zvolíme my a potom, až přijde čas, zmáčkneme spoušť a střela vyletí,“ komentuje Emanuel Steward taktiku svého svěřence.

Návrat na trůn se odehraje v dubnu 2006, kdy technickým knockoutem podruhé doslova zničí Chrise Byrda a stává se šampionem federace IBF. Tímto zlomovým okamžikem získává respekt a začíná psát historii boxu.

Od té doby se Vladimir potkal s nejlepšími boxery své generace, nikomu se nevyhýbal, nikdo jej nedokázal porazit. Lidé jej odsuzují za cokoliv. Za styl, jakým bojuje. Za to, že nemá příliš kvalitní soupeře. Za machinace před i během duelů. Prostě za všechno.

On sám ale dlouhých jedenáct let neprohrává, téměř deset let drží status šampiona a před jeho uměním se museli poklonit hvězdy jako Hasim Rahman, Tony Thompson, Ruslan Čagajev, Sultan Ibragimov, David Haye, Alexander Povětkin či Kubrat Pulev, což jsou top boxeři posledních let.

Nikdo s jakýmkoliv stylem či plánem na Vladimira nevyzrál a ač jeho zápasy zdaleka nevypadají jako ty z konce osmdesátých let, kdy světu vládl Mike Tyson, je pravým šampionem na pravém místě.

Než přišel jistý Tyson Fury... „And the new...“

Vladimir Kličko po porážce od Tysona FuryhoVladimir Kličko po porážce od Tysona Furyho

Kličko po loňské prohře s ním stojí na hranici všeho. Dnes slaví 40 let a je jasné, že jeho kariéra se chýlí ke konci. Stojí před ním poslední velký souboj života, který se svou důležitostí vrací o dvanáct let zpět k dění po porážce s Brewsterem. Nemá světu ani sobě už co dokazovat. I kdyby odešel do důchodu hned teď, bude v Síni slávy vytesáno jeho jméno zlatým písmem.

Vladimir Kličko chce však naposledy ukázat, že se narodil jako bojovník. Odveta s Furym bude velkolepá. Jeho vlastní slova to potvrzují: „Žádný příběh hrdiny nemá špatný konec a ani ten můj jej mít nebude.“

Těším se na to, co předvede a zda ukáže, že má srdce válečníka, že bude bojovat do posledního dechu, a hlavně jinak než naposled. Věřím tomu. Já tomu věřím...

„Failure is not an option“

Vladimir, Hayden Panettierová, Vitalij a NatalieVladimir, Hayden Panettierová, Vitalij a Natalie

Vladimir s HaydenVladimir s Hayden

Těhotná Hayden s Vladimirem KličkemTěhotná Hayden s Vladimirem Kličkem

Vladimir Kličko s dcerkou Kayi EvdokiiVladimir Kličko s dcerkou Kayi Evdokii

Vladimir Kličko s dcerkou Kayi Evdokii a snoubenkou Hayden PanettierovouVladimir Kličko s dcerkou Kayi Evdokii a snoubenkou Hayden Panettierovou

Kličko vs. PurittyKličko vs. Puritty

Kličko vs. Byrd 1Kličko vs. Byrd 1

Kličko vs. SandersKličko vs. Sanders

Sanders knockoutoval KličkaSanders knockoutoval Klička

Kličkův pád s BrewsteremKličkův pád s Brewsterem

Vladimir Kličko knockoutoval Eddieho Chamberse v poslední vteřině posledního kolaVladimir Kličko knockoutoval Eddieho Chamberse v poslední vteřině posledního kola

Vladimir Kličko vs. David HayeVladimir Kličko vs. David Haye

Vladimir Kličko vs. David HayeVladimir Kličko vs. David Haye

Vladimir Kličko vs. David HayeVladimir Kličko vs. David Haye

Vladimir Kličko vs. David HayeVladimir Kličko vs. David Haye

Vladimir Kličko s bratrem Vitalijem po zápase s HayemVladimir Kličko s bratrem Vitalijem po zápase s Hayem

Kličko knockoutuje Jean-Marka MormeckaKličko knockoutuje Jean-Marka Mormecka

Kličko vs. PulevKličko vs. Pulev

Kličko vs. FuryKličko vs. Fury

Kličko padl s FurymKličko padl s Furym

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze