Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Sbohem Vitaliji aneb Sedm epických bitev staršího z bratří Kličků

  • Napsal Antonín Vavrda

Vitalij Kličko vs. Lennox LewisPRAHA – Jak jsme vás již informovali v pondělí, boxerská kariéra Vitalije Klička je definitivně u konce. Dvaačtyřicetiletý Ukrajinec totiž celkem pochopitelně dává přednost své politické kariéře, když má velké šance stát se v květnu novým ukrajinským prezidentem.

Odchod tohoto velikána těžké váhy – a to nejen s ohledem na jeho proporce 201 cm a 110 kg – si ale zaslouží trochu více, než jen „suchou" zprávu o ukončení kariéry. Uctít kariéru boxera, který se do historie tohoto sportu prostě a jednoduše zapsal velkým písmem, i když jeho styl a dominance mnohým nevoněla a nevoní, jsme se rozhodli výběrem jeho nejzajímavějších soubojů dlouhé kariéry.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Zde jsou...

26. ČERVNA 1999 – VITALIJ KLIČKO VS. HERBIE HIDE – TKO 2. KOLO

První duel ukrajinského obra o titul mistra světa byl hodně rychlou záležitostí. Šampion sice vyhrál první kolo díky svému útoku a pohybu, jenže ve druhém kole dvakrát zaúřadovala drtivá zadní od Vitalije Klička v polovině rundy byl konec, který ziskem titulu vyšperkoval svojí bilanci na 25 zápasů, 25 výher a 25 KO.

1. DUBNA 2000 – CHRIS BYRD VS. VITALIJ KLIČKO – RTD 9. KOLO

Zápas, po kterém byla hodně zpochybněna Kličkova bojovnost a odolnost. Ukrajinec ve své třetí obhajobě titulu mistra světa dominoval, ovšem zranil si poranil si levé rameno, kde si dle následných vyšetření doslova přetrhal všechny důležité vazy, a zápas tak musel po devátém kole vzdát. Dle lékařů mu toto rozhodnutí zachránilo další fungování ruky i kariéru. Kličko by totiž zápas doboxoval, ovšem mohl si rameno nenávratně zničit.

8. PROSINCE 2001 – VITALIJ KLIČKO VS. ROSS PURITTY – TKO 11. KOLO

První msta „Velkého bratra". Kličko sice oznámil konec kariéry po porážce s Byrdem, jenže nakonec se dokázal vrátit zpět a pomstít první prohru svého mladšího bratra Vladimira, který mu to ještě předtím stihl oplatit, když knockoutoval Byrda. Ale zpět k Purittymu, který dokázal v roce mladšího z ukrajinského dua senzačně zdolat. A i Vitalij s ním měl velkou práci. Kličko byl sice lepším po celý zápas, ten ale skončil kvůli zranění oka Purittyho a s ohledem na fakt, že se jednalo o jedenácté kolo, tak asi trochu předčasně a zbytečně.

21. ČERVNA 2003 – LENNOX LEWIS VS. VITALIJ KLIČKO – TKO (RTD) 6. KOLO

Duel, který vrátil Kličkovi v očích fanoušků hrdost a obdiv. Ukrajinec většinu ze šesti kol svého rivala bil, byl lepším, ovšem Lewis mu dokázal otevřít levé obočí a velmi chytře mu na něj v dalším průběhu útočil tak, že rozhodčí neměl po šestém kole jinou možnost, než zápas ukončit.

Ačkoliv se Vitalij následně hodně vztekal, i tentokrát mu rozhodnutí zachránilo zdraví – rána byla tak hluboká, že v případě dalšího pokračování mohl Kličko oslepnout. Již legendární je fotka a pasáž z jedné z přestávek, kdy v obočí Ukrajince zmizí celý tampon, kterým jej cutman ošetřoval.

24. DUBNA 2004 – VITALIJ KLIČKO VS. CORRIE SANDERS – TKO 8. KOLO

Druhá velká pomsta Vitalije. V říjnu roku 2003 zbil Sanders Vladimira Klička před očima šokovaného Vitalije a bylo jasné, že musí následovat jejich duel. Ten se uskutečnil půl roku na to a byla to párádní řež dvou tvrďáků s dělovým úderem.

Levoruku „Sniper" sice od souboje s Vladimirem lehce přibral, přesto i Vitaliji dělal velké potíže a padl de facto až únavou v osmém kole. Ukrajinci každopádně Sanderse, který byl předloni zastřelen partou zlodějů na oslavě své dcery, velmi ctili nejen za jeho umění v ringu, ale i chování mimo něj a vedle Samuela Petera jej několikrát zmínili za soupeře s nejtvrdším úderem, proti kterému kdy stáli.

11. ŘÍJNA 2008 – VITALIJ KLIČKO VS. SAMUEL PETER – RTD 8. KOLO

Pro druhý návrat si Kličko vybral po čtyřech letech nečinnosti extrémně těžkého soupeře – Nigerijce Samuela Petera, který byl v té době asi největším postrachem světového ringu. Paradoxně se ale našla „Noční můra" v tomto duelu tu svou. Skvěle připravený Vitalij nedal Peterovi šanci a de facto tak odstartoval jeho pád z výšin světového ratingu a to v pouhých 28 letech.

18. ÚNORA 2012 – VITALIJ KLIČKO VS. DERECK CHISORA – UD 12. KOLO

Jako poslední velký zápas se dá v případě Klička označit jeho předposlední duel kariéry s britským výrostkem Dereckem Chisorou. Ten jej dostal jako kompenzaci za předtím zrušený souboj s Vladimirem a svojí frustraci a nenávist vůči ukrajinským sourozencům dal řádně najevo před i během zápasu. A že neměl dost pak ukázal i po něm rvačkou s Davidem Hayem.

Čistě sportovně lze ale říct, že ačkoliv se Chisora prezentoval vedle duelu s Robertem Heleniem asi svým nejlepším výkonem kariéry, na Klička neměl, v celém zápase de facto nebyl moment, kterým by mohl zvrátit vývoj na svojí stranu. Je otázkou, nakolik výkon Ukrajince ovlivnilo jeho levé rameno, které si v zápase měl opět poranit.

VELKOU GALERII SE ŽIVOTOPISEM VITALIJE KLIČKA NALEZNETE JIŽ DNES PO 12. HODINĚ ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze