Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Největší ženské boje historie? Najdou se, daleko více se jich ale neuskutečnilo

  • Napsal Antonín Vavrda

Wolfová vs. Wardová / zdroj foto: reproWolfová vs. Wardová / zdroj foto: reproPRAHA – O tomto víkendu vstoupí do ringu Irka Katie Taylorová (13-0, 6 KO) a Belgičanka Delfine Persoonová (43-1, 18 KO), aby si to rozdaly o všechny čtyři prestižní pásy v lehké váze. Ženský box tak zažije potřetí duel dvou šampionek o absolutní nadvládu v jedné divizi. Velkých duelů ale dívek či žen bylo více...

Nejdříve k úvodu.

Poprvé se sjednocující střet konal 13. září 2014, kdy Norka Cecilia Braekhusová – šampionka WBC, WBA a WBO – vyprovodila v deseti kolech Chorvatku Ivanu Habazinovou, která v té době držela pás federace IBF.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Podruhé se tak stalo před necelými dvěma měsíci, když 13. dubna porazila – opět s přehledem v deseti kolech – Američanka Claressa Shieldsová svoji německou rivalku Christinu Hammerovou. Prvně jmenovaná přišla do ringu s pásy federací WBC, WBA a IBF, Němka pak s titulem WBO.

Teď je řada na Taylorové s Persoonovou. Opět budou v akci boxerka s obrovskou amatérskou historií (Taylorová) a proti ní velezkušená profesionálka, která ale také nějaký ten čas strávila v amatérském ringu.

Největší boxerské duely ženské historie, která není dlouhá, vlastně necelých třicet let (dlouho byl ženský box zakázán, povolení v různých zemí světa získával postupně).

Tím nejzářivějším, co se týče zájmu médií, byl jednoznačně střet dcer dvou legend – Muhammada Aliho a Joa Fraziera.

8. června 2001 se coby hlavní zápas galavečera ve Veroně střetly před kamerami HBO Sports Laila Aliová a Jacqui Frazierová-Lydeová. Před zraky pouze Fraziera (Ali byl na závodech NASCAR) slavila prvně jmenovaná v osmi kolech triumf 2-0 na body. Byť se poté mluvilo o odvetě, nikdy na ni nedošlo.

Také souboj Taylorové s Persoonovou bude vysílán celoplošně, obě zkušené boxerky se představí na galavečeru Joshua vs. Ruiz v newyorské Madison Square Garden. Z tohoto pohledu se dokonce dá říct, že diváckým zájmem předčí jak souboj Shieldsová – Hammerová, tak také Aliová vs. Frazierová-Lydeová.

A nejspíše také co se týče žebříčku BoxRec.com, který je ale k boxerkám, které boxovaly na přelomu tisíciletí až příliš tvrdý a přísný.

Důkazy?

Skvělou Němku Reginu Halmichovou, možná nejlepší evropskou boxerku všech dob, která si střihla i exhibici s mužským bojovníkem – Stefanem Raabem – najdete v historickém ratingu na 31. místě. Jednu příčku právě za Aliovou. Další skvělé Američanky Holly Holmová a Ann Wolfeová, která absolvovala taktéž velmi sledovaný střet s obrovskou Vondou Wardovou (sundala ji v 1. kole), jsou na 8., respektive 9. místě tohoto žebříčku.

Neporaženou Ruskou Natalii Ragozinovou naleznete na pozici číslo 81., dle mnohých nejlepší boxerku historie, neporaženou ranařku z Nizozemí (taktéž neprohrála i v kickboxu) – Luciu Rijkerovou pak hledejte až ve druhé stovce, konkrétně na pozici číslo 129.

Kdo ví, možná i pro to, že jak už bylo prezentováno v titulku, na několik velkých bitev v historii ženského boxu nedošlo.

Není to tak dávno, co se řešil souboj Holmové a Braekhusové, pro kterou tak zatím byl tím největším soubojem první střet se skvělou Francouzkou Anne Sophii Mathisovou, která předtím zaskočila právě Holmovou (v odvetě s ní prohrála a hned poté také s Braekhusovou).

V roce 2005 se měly střetnou Christy Martinová a Rijkerová, ve hře byly velké peníze (obě měly garantováno 250 tisíc dolarů, a nakonec až milion za výhru), boxovat se mělo netradičně na dvanáct kol, jenže druhá jmenovaná si zranila v přípravě Achillovku a z duelu sešlo. A protože obě už nebyly nejmladší, znovu se je do jednání dostat nepovedlo. Pro Martinovou tak byl největší střet ten s Lailou Aliovou ze srpna 2003, který prohrála knockoutem ve čtvrtém kole.

Hodně žádané byly také souboje Aliové s Wolfovou (právě po její demolici Wardové), či Aliové s Ragozinovou, jenže nikdy se nedošlo k finální shodě. Experti pak chtěli vidět také souboj Rijkerové se Sumyou Ananiovou, která v roce 1998 porazila Martinovou, aby ale o osm let později „raději“ zakončila kariéru dvěma nečekanými knockoutovými porážkami s podceňovanou Terri Blairovou, která přitom na vážení před zápasem dorazila přímo z pohřbu milované babičky.

Duelu Taylorové s Persoonovou se fanoušci každopádně dočkají. A věřme, že bez předzápasových dramat. Kam se na historickém ratingu ženského boxu zařadí?

TOP 5 ŽENSKÝCH ZÁPASŮ HISTORIE DLE AUTORA:

1. CLARESSA SHIELDSOVÁ vs. CHRISTINA HAMMEROVÁ

2. LAILA ALIOVÁ vs. JACQUI FRAZIEROVÁ-LYDEOVÁ

3. KATIE TAYLOROVÁ vs. DELFINE PERSOONOVÁ (zatím se neodboxoval)

4. ANN WOLFOVÁ vs. VONDRA WARDOVÁ

5. INA MENZEROVÁ vs. RAMONA KÜHNEOVÁ

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze