Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Konečného kariéra: skvělé zápasy i pocity křivdy

  • Napsal Profiboxing.cz

Lukáš Konečný s titulem mistra světa / zdroj foto: Eduard ErbenLukáš Konečný s titulem mistra světa / zdroj foto: Eduard ErbenPRAHA – Sobota 19. dubna zhruba kolem 23. hodiny místního času ve Washingtonu. Poslední to chvíle, co bylo možno vidět Lukáše Konečného (50-5) coby profesionálního boxera v ringu. Pár minut poté potvrdil dojatým hlasem: „Ano, byl to můj poslední zápas!"

Český box v něm ztratil vůdce, krále, toho nejúspěšnějšího z úspěšných. Žádný jiný tuzemský bijec tolikrát neboxoval o evropské, či světové tituly, jako právě Konečný. I přes některá negativní slova a ohlasy na jeho rozlučku je nezpochybnitelné, že jeho čtrnáctileté kariéře se v tuzemsku prostě žádný jiný boxer ani nepřiblížil.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Necelý týden po jeho posledním vystoupení tak nelze snad ani jinak, abych se v našem pravidelném video článku věnovali právě jeho velkým zápasům. Některým slovem, některým i prostřednictvím videí.

Zároveň je na místě připomenout, že se tím otevírají i nové možnosti pro tuzemský box, stejně jako pro náš web, který Konečnému patří. O tom, jak se do jeho chodu nyní aktivněji zapojí se rozhodne v nejbližších týdnech.

21. PROSINCE 2002 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. KHOREN GEVOR II. - TKO 8. KOLO

Na jedné straně bilance 12-0, na druhé 11-0. Do prvního vzájemného duelu, ke kterému došlo přesně tři měsíce před odvetou, vstupoval coby favorit Armén boxující pod německou vlajkou stáje Universum. Výsledek? Kvůli zranění po srážce hlavami se musel zápas dobodovávat a vyhrál jej jasně 3-0 Konečný.

Odveta skončila o kolo později – tedy v rundě číslo 8 – a tentokrát již Konečný nedal nikomu možnost pochybovat o tom, že vyhrál – Gevora totiž knockoutoval a cesta za velkými zápasy byla otevřená. Mimochodem, porážky od Konečného byly pro tohoto bojovníka nejrychlejšími a nejtěžšími v jeho kariéře. Více práce s ním mělo i hvězdné trio Abraham, Sturm a Stieglitz.

10. ZÁŘÍ 2004 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. RUBEN VARON – porážka 1-2 na body o titul Evropské unie

(Video dodáme později)

První kontroverze v kariéře českého boxera. Ač papírový favorit, ač měl za zády německou formaci SES, musel vycestovat pro první duel o mezinárodní titul na půdu soupeře. A to byla chyba. Souboj, ve které měl slavit aktivnější český bijec, nakonec na body opanoval domácí Španěl Varon. Verdikty bodových?

Dvakrát 95-94 pro domácího, jeden stejný výsledek pro českého boxera. Není třeba pochybovat o tom, jak by dopadl souboj na neutrální půdě, nebo pokud by byl Konečný domácím. Varon následně potvrdil své kvality i v zápasech se Zbikem a Macklinem, ti ale pokaždé slavili triumfy, druhý jmenovaný mimo jiné proto, že boxoval (stejně jako Zbik) doma.

10. BŘEZNA 2006 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. MICHEL PICCIRILLO – porážka 0-3 na body o titul mistra Evropy

Druhý větší titulový souboj, tentokrát již o prestižní pás mistra Evropy, nejstarší to mezinárodní titul nejen na starém kontinentu, a opět porážka, ke které by nemuselo dojít. Konečný byl lepším mužem v ringu, tlačil, Piccirillo měl ale v zádech domácí publikum i fanoušky. Výsledkem bylo jeho bodové vítězství 117-110, 116-110 a 115-112 po dvou počítání.

9. KVĚTNA 2006 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. ANTE BILIČ – výhra 3-0 na body o Mezinárodní tituly IBF a WBO

Jak je důležité boxovat před domácími fanoušky nejen kvůli jejich podpoře, ale také přízni bodových se ukázalo hned dva měsíce po souboji s Piccirillem, kdy Konečný nastoupil doma proti nepříjemnému Chorvatu Antemu Biličovi. Souboj v moderní Sazka Aréně (nyní O2 Aréna) opanoval český boxer relativně těsně 3-0 na body (dvakrát 116-113 a jednou 116-112).

24. ČERVNA 2008 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. SERGEJ DZINZIRUK – porážka 0-2 na body o titul mistra světa WBO v lehké střední váze

Asi nejdiskutovanější duel Konečného kariéry. Neporažený levoruký Ukrajinec platil tou dobou za nejlepšího bojovníka této váhy v Evropě s ambicemi na americký trh a byl jasným favoritem. Jenže faktor podcenění a skvěle připravený Konečný udělali ze zápasu drama, se kterým pořádající Universum a de facto ani stáj českého bijce SES nepočítaly.

Výsledek? Dzinziruk vyhrál těsně 2-0 na body, kdy především verdikt 118-110 v jeho prospěch byl extrémní úlet. Výsledek rozdělil i v Česku fanoušky – někteří tvrdí, že vyrovnaný duel měl prostě dle zákonitostí boxu vyhrát Dzinziruk, většina pak stojí za tím, že Konečný vyhrál a vyhrál jasně. Že si s sebou nebyl jistý ani Ukrajinec dokládají následující měsíce, kdy se Dzinziruk rivalovi dvakrát vyhnul, aby nakonec našel finanční štěstí, ale profesní konec za velkou louží.

28. BŘEZNA 2009 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. JIMMY COLAS – výhra 2-0 na body, duel o mistra Evropské unie


Lukas Konecny Vs Jimmy Colas __ Part 1 by chinoir509


Lukas Konecny Vs Jimmy Colas __ Part 2 by chinoir509


Lukas Konecny Vs Jimmy Colas __ Part 3 by chinoir509

Extrémně těžký souboj pro českého bojovníka, ve kterém naopak jeho zaskočil v pozici favorita relativně neznámý, leč o to nebezpečnější Francouz Jimmy Colas. Pro toho platilo jedno – slabší soupeře ve své kariéře porážel, ty žebříčkově a výkonnostně lepší pak zle proháněl. A to platilo i pro duel s Konečným, kterého stálo vítězství 2-0 na body hodně sil.

18. ZÁŘÍ 2010 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. MATTHEW HALL – výhra TKO v 6. kole, duel o mistra Evropy

Klíčový duel pro další pokračování jeho kariéry. Vlastně tímto soubojem začalo čtyřleté Konečného období, kdy každá porážka mohla znamenat jeho konec. Hall byl v tomto souboji velkým favoritem, ovšem český bijec na horké britské půdě dokázal překvapit, soupeře utahat a nakonec jej v šestém kole rozbít svými pověstnými bombami na spodek.

5. DUBNA 2012 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. SALIM LARBRI – výhra TKO v 7. kole, duel o prozatímního mistra světa WBO v lehké střední váze

Nejprve Konečnému zrušil duel Sergej Dzinziruk. Poté i Zaurbek Bajsangurov, který získal naprosto nesmyslně šanci bojovat o světový pás se slabým Brazilcem Mikem Mirandou, přestože jedničkou ratingu byl český boxer. Ten v životní formě mohl boxovat akorát tak do pytlů v tělocvičně.

Další selhání jeho promotér Ulf Steinforth napravil jen částečně, když mu zajistil v Brně duel alespoň o prozatímní verzi pásu (ve světě je brano jako plnohodnotný souboj o titul) s Francouzem Salimem Larbim. Mladý, talentovaný bijec dostal sežrat veškerý vztek českého bijce na Dzinziruka a Bajsangurova, který jej zbil v sedmi kolech a poprvé v kariéře se mohl radovat s pásem světového šampióna.

6. ŘÍJNA 2012 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. ZAURBEK BAJSANGUROV – porážka 0-3 na body, duel o titul mistra světa WBO v lehké střední váze

Opět o světový pás, opět venku, navíc proti bijci, kterého podporuje čečenský prezident a stáj Vladimira Klička. V souboji se objevily poprvé Konečného problémy s očima, přesto poloslepý ústecký boxer zvládl s Bajsangurovem odboxovat relativně vyrovnaný duel. Dle zahraničních serverů (například Boxingscene.com) vyhrál Rus na kola jen 7-5, dle samotných bodových to bylo ale jednoznačnější: 117-111, 119-109, 118-110.

Konečnému mnozí „kauzu s očima" nevěřili, nezpochybnitelnou pravdou ale je, že zatímco do ringu vstupoval český boxer s naprosto čistým pohledem, o den později v Praze vypadal jako pověstný „angorský králík". Co se ale skutečně stalo, už asi nikdo nikdy nezjistí.

19. DUBNA 2014 – LUKÁŠ KONEČNÝ VS. PETER QUILLIN – porážka 0-3 na body, duel o titul mistra světa WBO ve střední váze

Dva souboje ve střední váze s Francouzi o titul mistra Evropy WBO katapultovaly českou legendu na druhou příčku této federace. A jelikož jednička Marco Antonio Rubio o tento pás příliš nestál, stalo se to, co experti očekávali – stáj šampióna Petera Quillina Golden Boy Promotions se musela pro povinnou obhajobu titulu obrátit na formaci SES Boxing Konečného.

Český boxer, který kvůli přetrvávajícím problémům s očima sice uvažoval o konci kariéry, životní nabídku na duel v Americe ale nakonec přijal. Duel bral i s ohledem na tréninkový výpadek (technický) jako důstojné rozloučení s kariérou. A to se mu i přes jednoznačný výsledek dvakrát 120-108 a jednou 119-109 pro Quillina dle většiny (i zámořských odborníků) povedlo.

 

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze