Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Archiv III.: Clay dobyl olympiádu, Valentýnský masakr i loučení pornoherce

  • Napsal Profiboxing.cz

Zbigniew Pietrzykowski vs. Cassius ClayZbigniew Pietrzykowski vs. Cassius ClayPRAHA – Je zde závěr dalšího pracovního týdne a s ním také náš nový mini-seriál ohlédnutí do minulosti v době, kdy celý svět zápolí s pandemií nového koronaviru SARS-CoV-2. Také tentokrát se máte nač těšit.

PŘEDCHOZÍ DÍLY:

Celý speciál pro vás budeme připravovat do té doby, než se dění ve světovém ringu opět nerozběhne na plné obrátky. Takže se příjemně usaďte, a pojďte se s námi kochat následujícími bitvami. Jako bonus přidáváme i jeden zápas z našeho archivu na Profiboxing.cz:

14. ÚNORA 1951: RAY ROBINSON vs. Jake LaMotta VI.

Občas si člověk říká, že se v současné době roztrhl pytel s odvetami. Ale kdeže... v minulosti jich bylo daleko více, a jelikož se boxovalo s kratšími pauzami, nebylo ničím neobvyklým, když se stihly dva duely stejných soupeřů v jednom roce. Ray Robinson a Jake LaMotta něco podobného stihli dokonce dvakrát, celkově se utkali šestkrát! „Bronx Bull“ vyhrál pouze jednou, v posledním ze soubojů, příznačně nazvaném „Valentýnský Masakr“, padl ve třinácti vyčerpávajících kolech.

5. ZÁŘÍ 1960: CASSIUS CLAY vs. Zigzy Pietrzykowski

Na jedné straně zkušený Evropan, na straně druhé neznámý zámořský mladíček, tehdy ještě vystupující pod jménem Cassius Clay. Toť finálový duel polotěžké váhy na OH 1960. Opanoval ho druhý jmenovaný, hladce 5-0 na body. A je třeba dodat, že jde o jeden z největších triumfů boxera známého pod jménem Muhammad Ali vůbec.

V době, kdy se ještě nekonaly světové šampionáty, byla olympijská klání tím největším mezinárodním měřením sil. Levoruký polský bijec na nich startoval třikrát, vedle stříbra bral dvakrát bronz, celkem vyhrál 334 z 350 oficiálních zápasů, pouze čtrnáctkrát odcházel poražen. Nejpádnějším důkazem kvalit Pietrzykowskiho budiž skutečnost, že vyhrál čtyřikrát v řadě mistrovství Evropy (ve třech různých vahách), z toho prvního – v roce 1953 – pak bral bronz.

15. LISTOPADU 2003: MANNY PACQUIAO vs. Marco Antonio Barrera I.

Jak už jsme psali výše, dříve nebyly – nejen v nižších vahách – odvety ničím výjimečným. Završení trilogie ale už speciální je. A když dokážete završit tři, už je to něco. Ostatně, Manny Pacquiao je „něco“, vždyť jde stále o jediného boxera, který získal titul mistra světa v osmi vahách.

První z nich odstartoval právě po tomto souboji, parádní válce s Mexičanem Markem Antoniem Barrerou (s tím stihl souboje „jen“ dva). Poté následoval totiž jeho krajan Juan Manuel Marquez a rok na to také Erik Morales. Tři duelu zvládl filipínský „šicí stroj“ také s Američanem Timem Bradleym. Dlužno dodat, že ze všech těchto rivalit vyšel „Pacman“ coby celkový vítěz.

27. DUBNA 2013: BERMANE STIVERNE vs. Chris Arreola I.

Ruku na srdce, kdo před tímto duelem znal Bermana Stiverna. A kdo mu věřil proti Chrisi Arreolovi, který předtím zdemoloval Erika Molinu? No, svět je plný překvapení... Arreola rozhodně nepředvedl špatný výkon, ovšem Stiverne ještě lepší. Ve třetím kole zlomil soupeři nos a poté dominoval. Až do konce. O rok později si oba duel zopakovali, tentokrát už o pás šampiona WBC v těžké váze. A „B-Ware“ předvedl ještě větší demolici.

23. LISTOPADU 2013: CARL FROCH vs. George Groves I.

Na jedné straně druhou mízou políbený veterán, na té druhé mladý a lehce drzý neporažený dravec. Kolikrát to už svět boxu zažil? Mnohokrát platilo pořekadlo „mládí vpřed“. Ale často také dokázal starší a zkušenější z dvojice zvítězit. Nepříznivému vývoji navzdory. Vlastně hned ve chvíli, kdy ringový zápas ukončil, bylo jasno, že si oba pánové randíčko zopakují... Mimochodem, dneska už jsou oba v důchodu, titulu mistra světa se dočkal i Groves, a z obou jsou nyní přátelé.

6. DUBNA 2019: ROBERT ROSENBERG vs. Michal Řehák

Minulost sice nikdy nevymaže, ostatně on se o to ani nesnaží. Paličatosti a umíněnosti se také nikdy nezbaví. Jedno se ale Robertu Rosenbergovi upřít nedá – box a bojové sporty celkově miluje. A dává jim hodně. Ostatně z českých soupeřů ho dokázal porazit pouze Radek Linka. Neuspěl ani debutující kulturista Michal Řehák, který v posledních měsících bojovým sportům taktéž propadl. Pro Rosenberga to byla vítězná rozlučka spojená s tím, že den před zápasem pochoval otce.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze