Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Archiv I.: pojďme se díky koronaviru kochat duely blízké (i vzdálenější) minulosti

  • Napsal Antonín Vavrda

Ali vs. Frazier III.Ali vs. Frazier III.PRAHA – Jak jsme na začátku týdne zmínili, připravili jsme pro vás dva speciály pro současné týdny bez boxerských zápasů v ringu. Také dění v tomto sportu totiž výrazně omezila pandemie nového koronaviru COVID-19. O důvod více ale sednout k počítači či televizi a projíždět více, či méně staré zápasy.

My se rozhodli prohledat dostupné archivy tak, abyste mohli duely sledovat i později, aby nehrozilo jejich smazání. Stejně budeme postupovat také ve video-okénku ze světa MMA, které odstartujeme zítra.

DALŠÍ NOVINKY Z RUBRIKY:

Celý speciál pro vás budeme připravovat do té doby, než se dění ve světovém ringu opět nerozběhne na plné obrátky. Takže se příjemně usaďte, a pojďte se s námi kochat následujícími bitvami. Startujeme na ostrovech archivy televize BT Sport a promotérskou stájí Matchroom Boxing. Jako bonus přidáváme i jeden zápas z našeho archivu na Profiboxing.cz:

1. ŘÍJNA 1975, těžká váha: MUHAMMAD ALI vs. Joe Frazier III.

Jedna z nejslavnějších bitev nejen těžké váhy historie. Vyvrcholení sportovního příběhu dvou bývalých přátel v ringu ve filipínské Manile, které se proměnilo v holý boj na život a na smrt. Pokud bojovníci někdy prohlašují, že jsou ochotni v zápase zemřít, pak Ali a Frazier to v roce 1975 mysleli naprosto vážně. Duel, který převážil historickou bilanci na Aliho stranu kvůli rozhodnutí rohu Fraziera, které dle dostupných záběrů i informací přišlo pár vteřin před tím, než by duel zabalil jeho soupeř.

24. ŘÍJNA 1987, těžká váha: FRANK BRUNO vs. Joe Bugner

Na straně jedné mistr Evropy a hladový talent těžké váhy, který svoji první šanci na světový titul nevyužil, na straně druhý zasloužilý veterán, který se proslavil několika velkými bitvami v ringu i na stříbrném plátně. Na dnes již bývalém stadionu fotbalového Tottenhamu Hotspur si to rozdali Frank Bruno a Joe Bugner. A rozhodně se bylo nač dívat, byť duel skončil vlastně tak trochu nenápadně.

Zatímco poražený v sedmatřiceti letech zmizel z velké scény, jeho přemožitel se po dvou odkladech dočkal prvního setkání s Mikem Tysonem. Nebylo příjemné, v pátém kole padl. Zajímavostí budiž, že ačkoliv je Bruno o 11 let mladší než Bugner, ukončil kariéru o tři roky dříve, už v roce 1996 po druhé prohře s Mikem Tysonem. Tentokrát jejich setkání netrvalo ani tři dějství.

26. KVĚTNA 2012, super střední váha: CARL FROCH vs. Lucian Bute

S odstupem času se to možná bude zdát překvapivé, ale do tohoto zápasu v Nottinghamu vstupoval hostující Lucian Bute coby šampion a také favorit. Pro Frocha, který zapsal v předchozích dvou letech dvě prohry ze čtyř zápasů v rámci turnaje Super Six v super střední váze, šlo o existenční duel. Prohra by nejspíše znamenala konec kariéry. Jenže domácí „Kobra“ ukázala, co v ní je, Buteho doslova rozsápal a následně předvedl ještě tři parádní, velkolepé výkony.

12. SRPNA 2012, finále supertíhy OH 2012: ANTHONY JOSHUA vs. Roberto Cammarelle

Jedna z největších kontroverzí olympijských her 2012. Poslední zápas boxerského turnaje. Na jedné straně fenomenální Ital, jeden z nejlepších amatérských supertíh minimálně posledních dvou dekád, na straně druhé domácí talent, od kterého všichni čekali jediné – ZLATO! Dvě kola to ale vypadalo na italskou radost, v tom třetím dokázal ale Joshua pro mnohé šokujícím způsobem smazat bodovou ztrátu a na když došlo na tlačítka, bylo jasné, že prostě MUSÍ VYHRÁT.

12. PROSINCE 2018, těžká váha: DEONTAY WILDER vs. TYSON FURY

Dva roky se v té době naháněli Deontay Wilder a Anthony Joshua. Až přišel „důchodce“ Tyson Fury a domluvil se s prvně jmenovaným během chvíle. Po dvou sparingových zápasech hned do bitvy s nejobávanějším knockoutérem současnosti? Mnozí si ťukali na čelo, tipovali expresní konec neporazitelnosti manchesterského obra.

Výsledek? Fury po většinu duel Wildera školil. A když vstal i z těžkého downu v kole číslo 12, čekalo se, že zvítězí. Nakonec skončilo tato bitva remízou a rozjela hodně zajímavé dění v těžké váze, které nedokáže zastavit ani koronavirus...

13. ČERVENCE 2019, těžká váha: DANIEL DUBOIS vs. Nathan Gorman

Byla to extrémně vyhecovaná bitva dvou neporažených, mladých talentů britské těžké váhy. Pro mnohé to bylo podobné jako duel Wilder – Fury I., na jedné straně silový bijec a proti němu na tuto divizi nesmírně šikovný boxer. Jenže v ringu byl po pět kol jen jeden boxer, Gorman kouzlo okamžiku neunesl psychicky a Dubois mohl slavit největší triumf dosavadní kariéry.

MČR 2019, supertíha nad 91 kg: ONDŘEJ PÁLA vs. Dominik Musil

Má za sebou 38 profesionálních duelů, slušnou řádku amatérských. Ovšem domácí titul na této scéně mu zůstal zapovězen. Dočkal se až v šestatřiceti letech, stylově v pražské Lucerně, když ve dvou kolech zdolal dalšího ex-profíka, Dominika Musila. Ondřej Pála tak zkompletoval svoji sbírku pásů, navíc po duelu ukázal srdce na správném místě, když to byl on, kdo navštívil rivala v šatně a nabídl mu vzájemnou pomoc pro další kariéru v podobě společných sparingů.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze