Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Smutný rok pro 'Black Mamby'. Svět opustil Roger Mayweather, bylo mu teprve 58 let

  • Napsal Antonín Vavrda

Roger Mayweather v souboji s Juliem ChavezemRoger Mayweather v souboji s Juliem ChavezemGRAND RAPIDS – Ve víru informací kolem pandemie koronaviru zasáhla svět profesionálního boxu velice smutná zpráva. Ve věku nedožitých 59 let zemřel Roger Mayweather (59-13, 35 KO), dvojnásobný mistr světa a strýc neporažené legendy Floyda Mayweathera (50-0, 27 KO).

VÍCE Z RUBRIKY:

Na konci ledna, přesně 26. ledna, opustil svět legendární basketbalista Kobe Bryant, který mimo jiné proslavil přezdívku „Black Mamba“.

17. března zemřel muž, který tento alias šířil v ringu, Roger Mayweather. Ten vstoupil do ringu v roce 1981 a během své osmnáctileté kariéry stihl na 72 zápasů. Z nich 59 vyhrál. A to včetně velkých titulových bitev, tu první stihl už v lednu 1983, kdy šokoval v San Juan domácí, portorickou legendu Samuela Serrana, kterého v osmi kolech obral o pás WBA v super pérové váze.

O ten přišel ve třetí obhajobě rok na to, aby v roce 1985 získal šanci vybojovat ho znovu, tentokrát pás WBC. Mexická superstar Julio Cesar Chavez ale byla příliš velké soustu, duel trval 330 vteřin. Dva roky na to sice prohrál s neporaženým Pernellem Whitakerem, ovšem šlo o parádní, dvanáctikolovou bitvu.

Ještě téhož roku se Roger Mayweather dočkal podruhé světového pásu, tentokrát WBC v lehké velterové váze. Ten čtyřikrát obhájil, mimo jiné i proti Vinnymu Pazienzovi, aby opět narazil na Chaveze. Tentokrát sice trval zápas kol deset, i přesto nebylo o vítězi pochyb.

Další dvě velké bitvy o pásy IBF, už v novém desetiletí, Mayweather nezvládl. Nejdříve ho knockoutoval Rafael Pineda, napodruhé přeboxoval Kostya Tszyu. Tento zápas a ty následující, kdy už byl v profesionálním ringu také jeho synovec Floyd, měli právě dle něj za příčinu pozdější chatrnější zdraví Rogera Mayweathera.

Ostatně Floyd Mayweather jej za tuto skutečně opakovaně kritizoval, nelíbilo se mu, že milovaný strýček, který byl mezi lety 2000 a 2013 jeho hlavním trenérem, díky kterému se dostal na vrchol boxerského žebříčku, dle něj mnohdy zbytečně riskoval své zdraví.

Roger MayweatherRoger Mayweather

Roger Mayweather proti Juliu ChavezoviRoger Mayweather proti Juliu Chavezovi

To nyní po delších zdravotních problémech definitivně nevydrželo. Poslední dva roky se bohužel opakovaně objevily zprávy, že na tom Roger Mayweather není dobře. Ostatně i to byl důvod, proč závěr kariéry strávil „The Money“ pod vedením otce.

„Bohužel jeho zdravotní stav se poslední roky zhoršoval, nyní si konečně může odpočívat v pokoji. Roger pro mě znamenal svět, stejně jako pro mého otce Floyda Sr., strýčka Jeffa a celou naši rodinu včetně té z Mayweather Boxing Gym. Je to hrozná ztráta pro nás všechny,“ řekl pro Boxingscene.com neporažený bijec.

Ten momentálně prožívá těžké osobní období. Během jeho evropského turné jej dostihla zpráva o náhlém úmrtí dlouholeté partnerky Josie Harrisové, se kterou má tři děti, krátce po návratu do Států oplakává také oblíbeného strýce, ke kterému měl dle některých zdrojů během kariéry blíže než k vlastnímu otci.

„Můj strýc byl pro mě jedním z nejdůležitějších lidí v životě. A to v ringu i mimo něj. Byl to skvělý boxer a jeden z nejlepších trenérů vůbec,“ dodal nedávno třiačtyřicetiletý taktéž rodák z Grand Rapids, který dlouhodobě žije v Las Vegas.

Jen pro připomenutí, Roger Mayweather – prostřední z bratrského dua – byl z něj také tím nejúspěšnějším. Nejstarší Floyd Mayweather Sr. (28-6-1, 17 KO) se nejvíce proslavil prohrou v desátém kole s legendárním Sugarem Rayem Leonardem, nejmladší Jeff Mayweather (32-10-5, 10 KO) padl ve čtyřech kolech se začínajícím Oscarem de la Hoyou, za což se mu později pomstil jeho synovec.

Roger MayweatherRoger Mayweather

Roger Mayweather s FloydemRoger Mayweather s Floydem

Roger MayweatherRoger Mayweather

Roger MayweatherRoger Mayweather

Roger Mayweather a Floyd MayweatherRoger Mayweather a Floyd Mayweather

Roger Mayweather a Floyd MayweatherRoger Mayweather a Floyd Mayweather

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze