Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Největší jména boxu dle ESPN: Canelo Alvarez, Manny Pacquiao a Tyson Fury

  • Napsal Martin Kopunec

Zleva: Fury, Canelo a MannyZleva: Fury, Canelo a MannyNEW YORK – Box je opět na vzestupu a těší se stále většímu zájmu. Nabitý rok 2019 nám předvedl skvělé bitvy a současně i překvapivé výhry, například když Anthony Joshua padl v souboji s Andym Ruizem Jr. Těžkou váhu ale před pár týdny zastínil Tyson Fury jeho impozantním vítězstvím na Deontayem Wilderem.

V dnešní době existuje hrstka jmen, která bez problémů přivede k televizním obrazovkám obrovské množství diváků. Jména, která jsou ostře sledovaná při každém souboji, nehledě na kvalitu soupeře. Pak tu jsou takový, kteří mohou udělat velké boje, pokud mají proti sobě další zajímavé jméno. Jsou to většinou boxeři na vzestupu, nebo naopak legendy, které však již směřují pomalu dolů.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Ve snaze zjistit, který ze současných boxerů má to největší jméno, se experti ESPN Dan Rafael a Steve Kim rozhodovali dle čtyř kritérií – globální popularita, regionální popularita, boxerské dovednosti a nehmotný majetek. Konečný výsledek ukázal na tři globální/světové hvězdy.

Canelo Alvarez, Manny Pacquiao a Tyson Fury jsou až extrémně odlišné postavy tohoto sportu, ale každý z nich naprosto vyniká.

Canelo Alvarez (53-1-2, 36 KO), šampion WBA ve střední váze, šampion WBA v super střední váze, lineal šampion ve střední váze.

Rafael: Alvarez, 29 let, šampion v lehké střední váze, střední váze, super střední váze a polotěžké, se stal největší hvězdou v boxu současnosti a dost možná i nejlepším boxerem napříč vahami. Má obrovskou mexickou a americkou základnu fanoušků, zápasy dělá atraktivní a za posledních pár let čelí tomu nejlepšímu, co má k dispozici. Jeho dva zápasy ročně, obvykle v květnu na Cinco de Mayo a v září kolem mexického dnu nezávislosti, jsou ekvivalentem Super Bowlu.

Vytvořil kolem sebe velký rozruch a není se čemu divit, jména soupeřů, které porazil, jsou impozantní. Gennadij Golovkin, Sergej Kovalev, Daniel Jacobs, Julio Cesar Chavéz Jr., Miguel Cotto, Erislandy Lara, Austin Trout či Shane Mosley. Jeho jediná prohra s Floydem Mayweatherem v roce 2013 vůbec neovlivnila jeho popularitu a nijak nepoškodila jeho odkaz.

Kdo je momentálně největší výzvou pro Alvareze?

Každý jeho boj bude ostře sledovaným. S DAZN se také dohodl na pětiletém kontraktu, 11 zápasech, za které dostal rekordních 365 milionů dolarů. Jeho největším možným soubojem je třetí setkání s Golovkinem.

Po prvním boji v září 2017, byla většina veřejnosti přesvědčena, že měl zvítězit Kazach. Souboj tehdy skončil remízou. Odvetu vyhrál Alvarez, ale opět se většina lidí přikláněla spíše k remíze či vítězství Golovkina.

Nicméně Mexičan o třetí setkání nestojí. Věří, že oba předchozí duely vyhrál a není důvod k trilogii. DAZN se však zarputile snaží vše domluvit a většina fanoušků si jejich vzájemný střet přeje vidět ještě jednou. Canelo se ale dle všeho musí nejdříve utkat s Billy Joe Saundersem.

Manny Pacquiao (62-7-2, 39 KO), šampion WBA ve velterové váze

Kim: Nejdříve ze všeho je nutno říct, že Manny Pacquiao je opravdovou legendou tohoto sportu. Jako jediný v historii dokázal získat titul v osmi váhových kategoriích, od muší až po lehkou střední. Více než deset let byl společně s Floydem Mayweatherem tváří tohoto sportu. Pacquiao je rarita.

Filipínský boxer, který si naprosto podmanil USA díky svého akčnímu stylu boje a přátelskému chování. Snad jediný černý puntík pro jeho kariéru byl střet s již zmiňovaným Mayweatherem, ve kterém nijak nezazářil a díky tomu zažil box citelný pokles v popularitě.

Zatímco většina boxerů si přeje alespoň jednoho životního rivala, Pacquiao měl hned tři. Juan Manuel Marquez, Marco Antonio Barrera a Erik Morales. Všichni tři členové Síně slávy. Manny s nimi vybojoval bilanci 6-2-1. Výhrami nad Rickym Hattonem a Oscarem de La Hoyou se stal světovou superstar.

I přesto, že byl již několikrát v kariéře odepsán, je ve svých 41 letech šampionem WBA ve velterové váze, když loni v červenci zdolal do té doby neporaženého Keitha Thurmana. Letos se také stal prvním boxerem historie, který držel titul šampiona ve čtyřech dekádách.

Jak dlouho bude ještě Pacquiao boxovat?

Pravdou je, že už to nemá zapotřebí. Už dávno dostal lístek do mezinárodní Síně slávy a je jedním z nejlepších boxerů historie napříč vahami. Poté, co v roce 2012 prohrál sporně s Timothym Bradleyem Jr. a poté drsně s Marquezem, mnozí věřili, že ukončí kariéru.

Zvítězil ale v následujících třech bojích, než prohrál na body s Mayweatherem. Hvězdný Američan měl být tou pomyslnou metou, která uzavře jeho dvacetiletou kariéru.

Nestalo se.

V roce 2017 opět sporně prohrál s Jeffem Hornem a vše nasvědčovalo tomu, že teď už je skutečný konec.

Chyba lávky.

Pacquiao se po vítězství nad Matthysem, Bronerem a Thurmanem opět drží na špici. Nemusí bojovat, ale box miluje a stále je jedním z nejlépe placených boxerů.

Tyson Fury (30-0-1, 21 KO), šampion WBC v těžké váze, lineal šampion v těžké váze

Rafael: Angličan Fury, obrovský chlap, se vydal na tradiční cestu profesionální kariérou, jako většina jiných boxerů z Velké Británie. Nejprve získal titul Velké Británie, Commonwealthu a Evropy. Dvakrát porazil zarputilého Derecka Chisoru, než se vydal v roce 2015 do Německa, aby šokoval svět.

Jako obrovský outsider porazil tehdejšího šampiona Vladimira Klička a ukončil tak jeho 11 let dlouhou šňůru bez porážky. Sjednotil tituly a prakticky hvězdnému Ukrajinci ukončil kariéru.

Fury nikdy pásy světových organizací neobhajoval. Jeden mu byl sebrán, kvůli odmítnutí souboje s povinným vyzyvatelem a další dva kvůli pozitivnímu nálezu na kokain. Tím zahodil také možnost odvety s Kličkem.

Od té chvíle musel rodák z Manchesteru bojovat s psychickými problémy, drogami a alkoholem. Kvůli kariérní pauze přibral více než 45 kilogramů. Po dvou letech mimo ring se vrátil a následně sporně remizoval se šampionem WBC, Deontayem Wilderem.

Poté, co podepsal smlouvu s Top Rank a zvítězil nad dalšími dvěma oponenty, se letos v únoru setkal s Wilderem podruhé a svým skvělým technickým boxem, brilantním a neuvěřitelně promyšleným plánem získal titul WBC a stal se teprve druhým boxerem těžké váhy, který měl v držení všechny čtyři tituly.

Má Fury sílu na to, aby pokračoval ve stejných výkonech i nadále? Myslíš, že by mohl být se svým týmem ještě lepším boxerem?

Furymu je teprve 31 let. V těžké váze je stále ještě dítě, a protože neinkasuje mnoho opravdu tvrdých úderů, měl by vydržet ve velké hře následujících pár let, pokud zůstane soustředěný.

Je zřejmé, že mimo ring na něj číhá mnoho zlých věcí, se kterými se v minulosti potýkal a mohly by se opět ukázat. Pokud je dokáže udržet pod kontrolou, mohl by dalších pár let ovládat těžkou váhu díky svému nevyčerpatelnému arzenálu zbraní.

Je to nadaný boxer s vynikající obranou a na tak těžkou váhu má až neuvěřitelně lehký pohyb nohou. Jak ukázal v souboji s Wilderem, je schopen i tlačit a vítězit v přestřelkách.

Sám Tyson Fury tvrdí, že bude zápasit už jen dvakrát a poté ukončí kariéru. Nejprve by měl v létě završit trilogii s Wilderem a poté doufá v sjednocující souboj s Anthonym Joshuou.

Uvidíme, jestli se bude držet svého plánu. Hodně kluků řekne že končí, ale nakonec to není pravda. A hodně z nich se z důchodu někdy vrátí. Nový trenér SugarHill Steward mu sedí a nevidím důvod, proč by po jeho vedením nemohl být ještě lepším a ostřejším boxerem.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze