Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

'Liga Jedinečných' v boxu: Latinští bojovníci. Kdo jsou ti nej ze střední a Jižní Ameriky?

  • Napsal Antonín Vavrda

Ali a Bonavena / zdroj foto: reproAli a Bonavena / zdroj foto: reproPRAHA – Dva skvělí bijci z Latinské Ameriky byli na seznamu potenciálních soupeřů pro zámořský debut Anthonyho Joshuy (22-0, 21 KO) naplánovaný na 1. června poté, co Američan Jarrell Miller (23-0-1, 20 KO) třikrát selhal v dopingových testech. Nakonec se s ním utká boxer s mexickými kořeny Andy Ruiz Jr. (32-1, 21 KO), který tak dostane druhou šanci na zápis do historie.

V angličtině pro to mají zajímavé slovo: „Jednorožci“.

DALŠÍ NOVINKY K ZÁPASU JOSHUA VS. RUIZ:

Hojně ho využívají v basketbalu, například ve spojení s Kevinem Durantem, Kristapsem Porzingisem či Jannisem Antetokunmpem, tedy hráčů s výškou před výjimečnou hranici 7 stop (213 cm) s pohybovou schopností hráčů o jednu stopu (cca 30 cm) menších.

V boxu jsou těmito „Jednorožci“, nebo zjednodušeně „Ligou Jedinečných“ boxeři z Latinské Ameriky.

Dle výzkumů jsou v průměru o tři až čtyři palce menší než běloši, dle oficiálních statistik v prvních 75 letech boxu jen dva bojovníci z Latinské Ameriky dostali šanci na titul mistra světa.

Mimochodem, jediným, kdo to dokázal, byť je stejně jako Ruiz Jr. rodilým Američanem, je jeho jmenovec John Ruiz, který má portorické kořeny. To, že mnozí jeho roli zpochybňují, není třeba dodávat, ostatně to byl jeden z důvodů jeho prvního odchodu do boxerského důchodu.

Ale zpět do současnosti. Momentálně jsou nejvýraznějšími postavami těžkých vah z Latinské Ameriky Luis Ortiz (31-1, 26 KO) a právě Andy Ruiz Jr. Mnozí dávali šance také Chrisi Arreolovi, ten ale tu svoji nevyužil – s Vitalijem Kličkem, Bermanem Stivernem i Deontayem Wilderem – a byť je stále aktivní, vidina titulového střetu už je minimální.

Ještě před prvním latinských bojovníkem v souboji o titul mistra světa v těžké váze je na místě připomenout vůbec první duel o podobný pás na území střední, nebo Jižní Ameriky. Stalo se tak 21. února 1896, když si to v Coahuila rozdali Bob Fitzsimmons a Peter Maher. Teda rozdali...

Jejich střet trval 95 vteřin.

Přesto snaha guvernéra této oblasti Rafaela Craviota stála obrovskou popularizací boxu v Mexiku. Kdo ví, třeba právě díky němu je nyní Andy Ruiz Jr. podruhé v kariéře tak blízko svému snu. Kdo byli jeho a Ortizovými předchůdci?

ARTURO GODOY (CHILE): Chilský bombarďák byl vlastně nejblíže tomu, aby se zapsal do historie jako první šampion těžké váhy z Latinské Ameriky. V pátek 9. února 1940 se postavil slavnému Joe Louisovi, který podeváté hájil svůj titul mistra světa. Vyhrál. Ale sporně, těsně, kontroverzně.

Ringový Arthur Donovan nabodoval duel 10-5 pro šampiona. Rozhodčí George LeCron 10-4. Jejich kolega Tommy Shortell 10-5 pro Godoye. Většina médii nabodovala duel pro Louise, pravdou ale je, že šlo o americké novináře, kteří Louise zbožňovali. „Byl to ten nejhorší zápas mé kariéry,“ řekl po duelu vítěz. „Jasně, že jsem vyhrál. Rozhodně to nemělo pro mě skončit hůře než remízou,“ kontroval soupeř.

Jak už bylo Louisovou specialitou, odveta se stala jeho jasnou záležitostí, když Godoye ukončil v osmém kole. Byť pak boxoval vlastně více než jedenáct let, k titulovému zápasu se již znovu nedostal.

ALBERTO SANTIAGO LOVELL (ARGENTINA): Zjizvený tvrďák ovládl v roce 1932 olympijské hry, o dva roky později debutoval v profesionálním ringu. V roce 1937 se pokusil prorazit ve Spojených státech, vyhrál zde devět zápasů v řadě, jenže v tom pátém – s Gunnarem Barlundem padl na body a vrátil se zpět do Jižní Ameriky. Sem si v roce 1951 pozval legendárního Archieho Mooreho, který jej knockoutoval po 46 vteřinách a ukončil mu kariéru.

Mimochodem, na boxerskou cestu se vydal také jeho syn Pedro, který také boxoval v těžké váze. Dokonce si zaboxoval s Kenem Nortonem, kterému ale podlehl v netitulovém souboji v pátém kole. Zajímavostí budiž, že v témže roce si zahrál roli Spidera Rica v prvním dílu slavného boxerského filmu Rocky a že po roli Apolla Creeda toužil právě jeho přemožitel. Nakonec ji ale dostal Carl Weathers.

NINO VALDES (KUBA): 2. května 1955 se podruhé v kariéře postavil Archiemu Moorerovi. Tentokrát na patnáct kol a o titul mistra světa. Zápas prohrál relativně těsně 5-8 na body, když jediným mužem, který tento zápas rozhodoval byl ringový, jistý Jimmy Braddock (jeho život byl zfilmován ve filmu Těžká váha).

MANUEL RAMOS (MEXIKO): Když se 24. června 1968 postavil v Madison Square Garden v boji o titul mistra světa Joemu Frazierovi, měl bilanci 20 výher – 6 porážek – 2 remízy. Za zbylých devět let kariéry přidal pouze 4 výhry a k nim hned 23 porážek. Tak moc jej prohra s Frazierem ve druhém kole zlomila. Přitom do duelu vstoupil skvěle, jenže... „Najednou jsem nevěděl, co mám dělat. Nevěděl jsem si s ním rady,“ vzpomínal na svůj životní duel rodák z Hermosilla, který zemřel v roce 1999.

OSCAR BONAVENA (ARGENTINA): Půl roku po Ramosovi se postavil Frazierovi v boji o jeho pás také možná nejtalentovanější boxer těžké váhy z Latinské Ameriky, charizmatický Oscar Bonavena. Ani jeho umění ale nestačily. Jak na Fraziera, tak Jimma Ellise či Muhammada Aliho. Mimo jiné také pro to, že podobně jako jeho krajan Carlos Monzón mrhal svým talentem mimo boxerský ring.

JORGE LUIS GONZALEZ (KUBA): Než vstoupil do jednoho ringu proti Riddicku Bowemu, kterého stejně jako Lennoxe Lewise dokázal v roce 1987 porazit na Panamerických hrách, působil neohroženě a neotřesitelně. 110kilový americký chasník jej vyprovodil v šesti kolech, Gonzalez svoji jedinou šanci na světový pás nevyužil a poté již chodil ve velkých duelech od porážky k porážce.

ODLANIER SOLIS (KUBA): Posledním předchůdcem Ruize Jr., Luise Ortize a vlastně i Geralda Washingtona (boxer těžké váhy s kořeny v Mexiku, který taktéž prohrál s Deontayem Wilderem) byl právě Solis.

Skvělý Kubánec, který dokázal dvakrát ze tří duelů porazit legendárního Felixe Savona, ale nikdy svůj talent v profesionálním ringu nenaplnil. Důvod? Slunné Miami mu zachutnalo se vším, co k tomu patří. Jedinou velkou titulovou šanci, s Vitalijem Kličkem, pak zmařilo zraněné koleno už v závěru prvního kola.

Jak si povede Andy Ruiz Jr. proti Joshuovi? A jak případně následně Ortiz proti stejnému soupeři, pokud šikovný Američan s mexickými kořeny prohraje?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze