Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Svět smutní. Defenzivní mág Whitaker zemřel poté, co jej srazilo na ulici auto

  • Napsal Antonín Vavrda

Pernell Whitaker / zdroj foto: reproPernell Whitaker / zdroj foto: reproVIRGINIA BEACH – Boxerský svět v noci na pondělí přišel o jednu ze svých největších postav a defenzivních mágů. Pernella Whitakera (40-4-1, 17 KO) srazilo ve Virginia Beach ve Virginii auto. Legendární boxer následkům nehody podlehl. Bylo mu 55 let.

Světová boxerská encyklopedie BoxRec.com eviduje v historickém žebříčku Whitakera na celkovém 17. místě. Mezi levorukými bijci je pak druhý, lepší je pouze další to legenda, stále aktivní Filipínec Manny Pacquiao. Whitaker má doma stříbro z MS 1982, zlato z Her 1984 a hlavně šest titulů top organizací v čtyřech vahách – od lehké, po lehkou střední.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY:

V letech 1993 až 1997 byl dle respektovaného magazínu The Ring boxerskou jedničkou napříč vahami, jako jediný dokázal obhájit šestkrát pás v lehké váze, tentýž magazín jej v roce 2002 zařadil na desátou příčku ve svém žebříčku 100 největších boxerů posledních 80 let. Vlastně hned, jak mohl, tedy v roce 2006 – pět let po oficiálním konci kariéry – byl uvedený do Mezinárodní boxerské síně slávy.

O takto velkou postavu v neděli večer místního času přišel svět boxu.

„Když policisté dorazili na místo, našli mužskou oběť střetu s vozidlem. Oběť podlehla zraněním na místě. Řidič vozidla spolupracoval s policií, která zatím příčiny nehody vyšetřuje, nezdá se ale, že by drogy, nebo alkohol hrály v nehodě nějakou roli,“ zní v policejní zprávě místního oddělení.

„Byl to skvělý chlap,“ hlesl pro The Virginian-Pilot Devon Whitaker, nejmladší syn možná nejlepšího obranáře v historii boxu. Dle Devona jeho otec rád nosil tmavé oblečení, a tak ho v noci (22:00 hodin) řidič na přechodu křižovatky nejspíše přehlédl. „Těžko vám mohu říct, jak se cítím, protože jsem stále v šoku, včera tu ještě byl...,“ přidal.

místo nehody / zdroj foto: repromísto nehody / zdroj foto: repro

„Milovala jsem Pernella a on miloval mě,“ řekla Kathy Duvaová z Main Events, která zastupovala fenomenálního boxera celou jeho kariéru. Právě její manžel, již také nebožtík, jej podepsal okamžitě po vítězné olympiádě v Los Angeles.

„Nebyl dokonalý, měl své démony, ale když byl v ringu a byl pod kontrolou svého týmu, tak byl šťastný a nepřekonatelný. V tom, co dělal, byl nejlepší na světě,“ pokračovala na adresu bijce přezdívaného „Sweet Pea“.

Těmi démony byly především drogy, které dle všeho výrazně zkrátily jeho i tak úchvatnou kariéru. Po konci kariéry se málem předávkoval kokainem, za jehož držení byl odsouzen v roce 2002 do vězení. „Mimo ring měl hodně problémů, měl daleko do dokonalosti, ale boxer byl fenomenální, možná jeden z nejlepších v historii,“ přidala.

Jak už bylo zmíněno, za jeho kariérou stál především Lou Duva, George Benton a také promotér Shelly Finkel, který nyní spolupracuje například s Deontayem Wilderem. Mezi profesionály poprvé prohrál v roce 1988 s mexickou legendou Josem Luisem Ramirezem (těsně na body), o rok později mu ale prohru vrátil.

V roce 1993 s dalším Mexičanem Juliem Cesarem Chavezem před vyprodaným ALamodome v San Antoniu kontroverzně remizoval, aby poprvé „regulérně“ prohrál s Oscarem de la Hoyou, dalším to zástupcem největší středoamerické země (byť s americkým pasem). Tehdy se psal rok 1997. V následném vítězném duelu s Andrejem Pestryajevem byl pozitivně testován na kokain a výsledek byl anulován.

PERNELL WHITAKER
Pernell WhitakerPernell Whitaker
Narozen:
2. ledna 1964
Zemřel: 14. července 2019
Místo narození: Norfolk, Virginia, USA
Osobní život: 21. prosince 1985 se oženil s Rovandou Anthonyovou (později se rozvedli), měli spolu čtyři děti: Dominique, Pernella Jr. (zemřel v roce 2015 na rakovinu), Dantavious a Devona. Z předchozího vztahu měl také dceru Tiaru.
Amatérská kariéra: 214 zápasů, 201 výher (91 KO), dle vlastních slov měl údajně až 500 zápasů, měl bilanci 4-1 s fenomenálním Kubáncem Ángelem Herrerou, dvojnásobným olympijským šampionem a mistrem světa
Amatérské úspěchy: olympijský vítěz (1984), vice-mistr světa (1982), vítěz Panamerických her (1983)
Profesionální kariéry: 46 zápasů, 40 výher (17 KO), 1 remíza, 4 porážky, 1 zápas NC (bez výsledku)
Profesionální úspěchy: držitel světových pásů WBC, WBA a IBF, mistr světa lehké, lehké velterové, velterové a lehké střední váhy
Trenérská kariéra: vedl Dorina Spiveye, Joela Julia, Calvina Brocka i Zaba Judaha

V roce 1999 se po trestu vrátil v dalším šlágru s Portoričanem Felixem Trinidadem, který ho ale ve dvanácti kolech jasně přejel, a stejně dopadl Whitaker – který pouze jednou z vyhraných zápasů na body slavil v poměru 2-1 – proti Carlosi Bojorquezovi o dva roky později. S průměrným – ano, Mexičanem – prohrál po čtyřech kolech a raději ukončil kariéru.

„Jsem hluboce zarmoucen smrtí tohoto velkého šampiona, který dal všem fanouškům boxu obrovské penzum radosti. Bylo pro mě ctí s ním sdílet jeden ring. Pokud jde o jeho obranu a styl boje, byl to nejlepší boxer, se kterým se kdy utkal. Všichni z naší stáje Golden Boy se za něj modlíme a posíláme hlubokou soustrast jeho rodině a přátelům,“ nechal se slyšet de la Hoya.

Whitakerův parťák a kamarád z olympijského týmu v LA – Evander Holyfield – na Instagram umístil: „Jsem smutný ze zprávy o smrti mého dobrého přítele a olympijského parťáka Pernella Whitakera. Sdílíme spolu tolik vzpomínek. Byl malým vzrůstem, ale velkým svým srdcem a dovednostmi v ringu. Nikdo nebude jako on.“

„Vždycky nám rozzářil den, byl loajální a skutečným přítelem. Bylo skvělé s ním spolupracovat,“ zaznělo z úst Duvaové. Důkaz?

21. prosince 1985 se boxoval galavečer v Pavilion Convetion Center ve Virginia Beach, který organizovalo právě Main Events. Představili se na něm Holyfield, Meldrick Taylor, Tyrell Biggs i Mark Breland, tedy všichni Whitakerovi parťáci z Her 1984. Jen on, místní, nikde.

Objevil se v ringu až na konci akce, po posledním zápase. I s Rovandou vlezli do ringu a před zaplněnou halou si řekli své „Ano“. „Svatební hostinu měli na recepci hotelu, který jsme rezervovali pro boxery na tento galavečer. Miloval box, stejně jako Rovanda, proto nás napadlo, aby se vzali právě v ringu,“ dodala Duvaová.

A přece jen se při vzpomínce na tragicky zesnulou legendu pousmála...

Pernell Whitaker vs. Julio Cesar Chavez / zdroj foto: reproPernell Whitaker vs. Julio Cesar Chavez / zdroj foto: repro

Pernell Whitaker vs. Oscar de la Hoya / zdroj foto: reproPernell Whitaker vs. Oscar de la Hoya / zdroj foto: repro

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze