Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Bojcov vážil 33 kilo, žena Olga věří v zázrak. A pomoc nechce: Jsem zdravá, mladá žena

  • Napsal Antonín Vavrda

Bojcov s manželkou Olgou / zdroj foto: Sport-express.ruBojcov s manželkou Olgou / zdroj foto: Sport-express.ruBERLÍN – Dnes slaví 34. narozeniny bývalý ruský boxer Denis Bojcov (36-1, 27 KO). Pokud se tedy dá o oslavách mluvit. Ještě před šesti lety obávaný bijec těžké váhy má nyní vážit sotva 35 kilogramů a informace o jeho životě jsou střeženy podobně jako v případě legendy motorismu, Michaela Schumachera.

V amatérech měl rekord 115 výher a pouhých 15 porážek. Stal se postupně mistrem světa mezi kadety (2x) i juniory v supertíze, v profesionálním ringu porážel soupeře za soupeřem (sílu jeho úderů pocítil i Ondřej Pála v roce 2006 v souboji talentů, které sledoval tehdejší šéf již zaniklé formace Universum).

VÍCE K DENISI BOJCOVOVI:

Mluvilo se o něm jako o kandidátovi na duel o titul mistra světa. Stále více ale také jako o nenaplněném talentu. To se potvrdilo v listopadu 2013, když v eliminaci WBO podlehl Australanovi Alexi Leapaiovi, který následně schytal výprask od Ukrajince Vladimira Klička.

Bojcov se ale dokázal dostat zpět na vítěznou vlnu, porazil tři soupeře, opět stoupal žebříčkem. Jenže...

V květnu 2015 se mihla médii informace o tom, že leží v berlínské nemocnici v kómatu. Nikoliv po úderech do hlavy, ale poté, co spadl do kolejiště metra v německé metropoli. Později se vynořilo ještě několik rozdílných teorií o tom, co se stalo (údajně mělo jít o pomstu právě bývalého promotéra ze stáje Universum, se kterým se Bojcov soudil a od kterého se měl dočkat výhrůžek). Nikdy ale nic konkrétního.

Po dvou měsících v kómatu se Bojcov probudil. Což byla na dlouho také poslední informace o tehdy stále teprve devětadvacetiletém boxerovi, který měl postupně přijít o téměř 70 kilogramů své váhy. Nedávno jeho jméno připomněl web Worldboxingnews.net.

Ovšem i autor textu čerpal z informací, které se datují nejblíže do března loňského roku, kdy jeho francouzská manželka Olga poskytla rozhovor pro ruský web Sport-express.ru.

„Lékaři mu dávají bohužel minimální šanci na návrat do běžného života. Ale já věřím v zázraky, neustále měníme tým, hledáme nové možnosti,“ svěřila se deníku sympatická žena, která byla v době tragédie těhotná. Těžkou situaci ale dokázala obdivuhodně zvládnout. „Bylo to těžké, byla jsem sama, čekala na informace, ale teď jak dcerka roste, je to přece jen lepší,“ pousměje se.

Olga Bojcovová dokonce začala šít šaty pro malé dívenky, rozjíždí vlastní značku pojmenovanou po dceři – Dionysie. „Jde to těžko, ale pomaličku se nám daří dostat na trh,“ prozradila. Kromě toho se věnuje muži, který je stále upoután na lůžku, nemůže chodit, pohybovat se, motorické schopnosti má minimální. Dokáže ale reagovat na své okolí, údajně měl začít loni v létě s mluvením. „Nejraději je, když ho navštíví otec či bratr,“ pokračuje ve vyprávění.

Byť si nestěžuje a bojuje za zdraví a co nejlepší život svého manžela i dcerky, jedna skutečnosti ji mrzí: „Nikoho už dávno nezajímá. Nikoho z boxerského světa. Krom jeho trenéra Ulliho Wegnera, který se průběžně vyptává, volá, píšeme si. Zbytek? Nic. Chvíli po události se zajímali jeho nejbližší, parťáci, ale i jejich zájem poté opadl. A ruští boxeři? Nula.“

Výjimkou byl promotér Andrej Rjabinskij, který ji stejně jako čečenský vůdce Ramzan Kadyrov pomohli vlastními financemi i několika sbírkami. A také je v kontaktu s Bakanai Abdusalamovou, která prožívá podobnou situaci s manželem Magomedem. Ten je odkázán na pomoc okolí od zápasu s Kubáncem Mikem Perezem z listopadu roku 2013.

Denis Bojcov / zdroj foto: Sport-express.ruDenis Bojcov / zdroj foto: Sport-express.ru

„Jasně, že jsme v kontaktu, vyměňujeme si poznatky, podporujeme se. Velké díky patří i pánům Rjabinskému a Kadyrovovi. Ale nechci být odkázaná jen na jejich pomoc, natahovat ruku. Jsem mladá, zdravá žena, dokážu se o sebe, dcerku i muže postarat sama,“ tvrdí odhodlaně Bojcovová.

Také proto se už nechce momentálně příliš ohlížet. Nechce řešit, co se stalo. Kouká se vpřed, byť obavy o vlastní život, dcerku i muže pořád má. Stále ani ona nejspíše neví, co se vlastně tehdy tu osudnou květnovou noc 2015 stalo. Přesto pořád žije v Berlíně, byť v menším bytě. Stále věří, že se její manžel alespoň částečně vrátí do běžného života.

„Reaguje na okolí, už i váha je zpět. Může mít tak kolem osmdesáti, devadesáti kilogramů. Existuje šance, že se Denis naučí opět mluvit. Až se tak stane, možná prozradíme i více, co se vlastně před pěti lety stalo. Do té doby o tom hovořit nechci,“ dodala žena, která žije v Německu přes patnáct let a návrat do vlasti muže proto neplánuje.

Mimo jiné i kvůli lékařské péči, která je u našich západních sousedů kvalitnější než v Rusku. „A hlavně nemáme ani jeden rádi Moskvu, pokud bychom se k tomuto kroku odhodlali, tak jedině do Orla, kde se Denis narodil (cca 350 km jižně od Moskvy). Uvidíme, naše dcerka je připravená na vše, nechápu, jak to vše zvládla, ale rozumí německy, anglicky i rusky.

„Dcerka je mojí i Denisovou motivací. Spojuje nás a žene vpřed. Dříve jsem hodně plakala a ji zajímalo proč. Došlo mi, že si nezaslouží, aby vnímala moji bolest. Neměla by žít ve smutku. Musíme si užívat každý den života, máme jen jeden. Díky ní jsem si to uvědomila,“ dodává Olga Bojcovová, která má ještě jednu vášeň. Manžel ji stihl ještě naučit boxovat a ona tak chodí dvakrát týden do tělocvičny pokračovat v jeho odkazu.

A věří, že se ještě někdy v boxerně potkají u pytle spolu s mužem...

Olga Bojcovová s dcerkou / zdroj foto: Sport-express.ruOlga Bojcovová s dcerkou / zdroj foto: Sport-express.ru

Olga Bojcovová / zdroj foto: Sport-express.ruOlga Bojcovová / zdroj foto: Sport-express.ru

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze