Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Augustus: 'Opilý bojovník', který tančil i s Mayweatherem. Titul mu ale přán nebyl

  • Napsal Martin Kopunec

Emanuel Augustus (vlevo)Emanuel Augustus (vlevo)PRAHA – Také dnes pokračujeme v letošním mini-seriálu, který je věnován nejvýznamnějším boxerským osobnostem historie tohoto krásného sportu. Tentokrát vám představíme jednu z nejzajímavějších postav tohoto sportu historie.

Kreativní a okázalý boxer, který se díky svým pohybům v ringu stal mezi boxerskými fanoušky kultovní postavou. Neúnavný „Journeyman“ s velkým bojovným srdcem a větším talentem, než by se mohlo zdát, který byl připrav ze dne na den rozdat si to v ringu s kýmkoliv a kdekoliv. Seznamte, Emanuel Augustus.

DALŠÍ PROFILY LEGEND:

Narodil se v Chicagu 2. ledna 1975 jako Emanuel Ya'kov Burton (v roce 2001 si změnil jméno po svém otci na Emanuel Augustus). V dětství se společně se s rodinou od stěhoval do města Baton Rouge ve státě Louisiana. Boxovat začal jako -náctiletý a hned se v něm projevila touha po boji.

„Byl to největší dříč v tělocvičně, nikdy neměl dost. Neustále chtěl boxovat, chodil sem a tam po gymu a vyzval každého boxera,“ vzpomíná na „Mannyho“ začátky jeho přítel L.J. Morvant.

V polovině 90. let se pomalu dostával do povědomí veřejnosti. Díky svému neortodoxnímu stylu byl zajímavý pro televize a díky povaze kývnout na jakýkoliv boj jej milovali také promotéři.

„Nikdy neodřekl žádný souboj,” vzpomínal jeho dlouholetý přítel a nadšený boxerský fanoušek Sean Lynn, který v roce 2006 natáčel o Augustovi dokument. „Emanuel takřka po celou dobu své kariéry neměl promotéra. Pár měsíců se o něj staral Lou DiBella, ale většinu času se připravoval na neznámé boxery. Tímto stylem se dostal do povědomí. Často mu zavolali pár dní před bojem a on se sebral a jel do cizí země boxovat. Nikdo to ale nedostal zadarmo, byl to tvrdý chlapík,” dodává Lynn.

Augustus, který pro svůj „taneční“ styl v ringu dostal přezdívku „Opilý bojovník“ se před koncem minulého milénia dostal do neuvěřitelného kolotoče soubojů a cestování. Během dvou týdnů dokázal vyhrát ve třech soubojích, které se konali v Dánsku, Spojených státech a Velké Británii. V podobném úchvatném tempu se odvíjela celá jeho sedmnáctiletá kariéra.

Ta dosáhla vrcholu po roce 2000, kdy se utkal s Floydem Mayweatherem Jr. či Mickym Wardem. Obě bitvy s legendárními boxery prohrál, v obou ale zanechal kladný dojem. „Byl to ten nejtvrdší boxer, se kterým sem bojoval. Neměl úplně dobrou bilanci a nikdy nezískal světový titul, ale vždy přišel do ringu bojovat,” pochválil ho později i sám Mayweather, který měl s Augustovým stylem také zprvu potíže.

Ve svém hodnocení řekl de facto celou podstatu kariéry „Opilého bojovníka“. Ten bohužel nikdy neměl více času na přípravu, takže nikdy nedokázal úplně naplnit svůj obří talent, který v něm dřímal a díky kterému by byl určitě jedním z nejlepších boxerů své doby.

Jeho osud byl ale předem určen. Vždy bojoval na nepřátelském území, s domácími borci a domácími rozhodčími. Vítězství na body pro něj bylo doslova nemožné.

Příkladem budiž rok 204 a boj s Courtneym Burtonem. Augustus naprosto dominoval, rozhodčí jej však potopili na úkor domácího boxera a on tak prohrál těsně 1-2 na body. Slavný trenér a komentátor boxu Teddy Atlas tehdy reagoval: „Je to nechutné. Augustus se choval jako šašek, ale přišel se srdcem bojovníka a naprosto dominoval. Takové jednání rozhodčích nechápu!”

Ještě před tímto duelem byl podobně kontroverzně diskvalifikován v souboji s Tomasem Barrientesem o titul IBA v lehkém velteru. Důvod? Prostě a jednoduše přestal reagovat na pokyny ringového rozhodčího, který jej po několika napomínáních diskvalifikoval.

Novou šanci už nedostal, odvety s Burtonem se ale dočkal a v roce 2006 jej knockoutoval v osmém dějství. Toto vítězství bylo jednou z mnoha, kterými se chtěl probít muž, jenž s Mikeym Wardem absolvoval v roce 2001 zápas roku, k ještě jedné velké titulové šanci.

Nestalo se. A když v roce 2010 prohrál s neporaženým Rusem Ruslanem Provodnikovem, začalo být více než jasné, že se na něm jeho bojovnost a styl začínají zdravotně podepisovat. Absolvoval ještě další dva duely s neporaženými talenty, než v lednu 2011, krátce po 36. narozeninách, definitivně ukončil kariéry a vrátil se zpět do rodné tělocvičny vychovávat své nástupce.

Šťastný ale dle zpráv ze svého okolí nikdy skutečně nebyl, stále byl připravený na svůj velký, finální titulový souboj. Nabídky už ale nepřicházely. Byť si jej stanice ESPN připomíná ze všech boxerů nejčastěější (úterní ohlédnutí za velkými zápasy historie), také on postupně upadal v zapomnění.

Jeho jméno se v palcových titulcích objevilo opět až v říjnu 2014. Ovšem ne kvůli velkému zápasu. V noci 13. října 2014 byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Náhodně vystřelená kulka trefila Emanuela Augustuse do zadní části hlavy.

V kritickém stavu byl převezen do nemocnice, kde po dlouhé operaci zůstal přes dva týdny v kómatu. Naštěstí se však plně zotavil a v současné době žije se svojí ženou v rodném městě, kde stále trénuje mládež.

A stále čeká na tu poslední velkou zápasovou nabídku...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze