Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Vítej roku 2018. Bude pokračovat obrození českého boxu a dojde na velké bitvy?

V roce 2017 se v Praze objevil i Floyd MayweatherV roce 2017 se v Praze objevil i Floyd MayweatherPRAHA – Rok 2017 je minulostí, ten s letopočtem 2018 právě startuje. Na našem webu jej otevíráme sloupkem šéfredaktora Antonína Vavrdy.

VÍCE O ČESKÉ SCÉNĚ:

Uplynulých dvanáct měsíců přinesl ve světě profesionálního i amatérského boxu mnohé. Nelze si nevšimnout, že na českém území přibývá galavečerů, které se věnují čistě jen tomuto sportu.

Do srdce Evropy na jaře přicestoval fenomenální Američan Floyd Mayweather a přestože byla jeho návštěva podobně nepovedená jako srpnová cirkusová vložka s hvězdou UFC Conorem McGregorem z Irska, minimálně dostala Česko na světovou mapu.

Promotérům z Qwert Boxing otevřela některé další dveře, Macha Muradova – Uzbeka žijícího v Praze – pak dostala nejspíše do UFC či Bellatoru.

Byli jsme svědky parádních bitev v čele se soubojem Joshua vs. Kličko či Golovkin vs. Alvarez, povedeného rozjezdu boxerské Ligy mistrů pod názvem World Boxing Super Series (WBSS).

Nuda nebyla ani v amatérském ringu. Prezident AIBA Dr. Wu Cching-Kuo nakonec přece jen neustál tlak na něj vyvíjený a odstoupil, v Praze se 22. listopadu představili hvězdní Kubánci. Česká asociace pak představila ambiciózní projekt, který by měl podpořit reprezentační boxery směrem za mezinárodními úspěchy.

Právě od těchto bodů se dá odrazit do dalších měsíců. Amatérský (olympijský) box má ideální příležitost se nastartovat. Nejen díky zmíněnému projektu, ale také proto, že muže letos nečeká žádný velký světový turnaj. Ženy pak mohou na konci roku v listopadu v Indii dokázat, že za poslední měsíce udělaly zajímavý výkonností progres.

Podobné je to také s profesionálním boxem. Chystají se další galavečery, na scéně bude opět Box Live, restart tuzemské scéně by se neměl zastavit.

Ta světová se těší na odvetu Golovkina s Alvarezem, další parádní bitvy v rámci WBSS a stále více fanoušků sleduje se zatajeným dechem dění v těžké váze, kde na sebe strhávají největší pozornost nejen šampioni Anthony Joshua, Deontay Wilder a Joseph Parker, ale také zástup jejich vyzývatelů.

Ne vše je ale pozitivní.

V posledních měsících se zvýšil počet smrtelných úrazů v ringu po celém světě. Nebo závažných zranění hlavy, často kvůli laxnosti samotných bojovníků, kteří často podléhají pocitu „nesmrtelnosti“. Mnohdy jde ale také o podceňování ze stran federací. Není třeba si nic namlouvat, lékařská potvrzení o způsobilosti bojovníků často „smrdí“ podvody.

Zatímco světový box se pomalu, ale jistě snaží bojovat s dopingem, který se v tomto sportu rozšířil do nechutných rozměrů, u nás to často vypadá, že se tuto Pandořinu skřínku bojí kdokoliv otevřít. Náznaky jsou, ale pevný směr tady ještě není.

Jak profesionální, tak amatérské scéně poté chybí jasný lídr. Osobnost, která by na svých bedrech nesla tíhu svého sportu se vším všudy. Máme tu kvalitní boxery, o tom žádná, někteří dokáží okouzlit i v zahraničí, silná osobnost tady ale chybí. A přitom nemusí jít automaticky o toho nejlepšího z nejlepších, stačí jen vybudovat „kult osobnosti“. Což je pochopitelně také práce pro nás novináře.

Ať se to jeho kritikům líbí, nebo ne, nástupce Lukáše Konečného tu stále není. Jak ale již bylo zmíněno, potenciál v českých luzích a hájích určitě je. A dvanáct měsíců je dost dlouhá doba na to, aby se jej případně povedlo vytěžit.

Takže, vítej roku 2018! A pojďme všichni udělat maximum, abychom si za 365 dní mohli říct, že jsme si ho opravdu užili na maximum!

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2017 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze