Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

POHLED Divné konce duelů na placeném galavečeru s hereckým výkonem Brazilce

  • Napsal Antonín Vavrda

Podivné konce na #CrawfordPorterPodivné konce na #CrawfordPorter
Hned čtyři duely naskládala stáj Top Rank Boxing na hlavní, tedy placenou, část galavečer k souboji Terence Crawford (38-0, 29 KO) vs. Shawn Porter (31-4-1, 17 KO). Tři z nich ale skončily více než podivně...

Nebyla to zrovna blyštivá noc bojových sportů za velkou louží. Galavečer UFC Vegas 43 – Viera vs. Tate sklidil hodně chladné reakce. Deset z jedenácti duelů šlo na body, příliš akce a napínavých momentů se v nich diváci nedočkali.

PŘEDCHOZÍ KOMENTÁŘE:

Diváci ESPN, kteří měli souběžně s UFC možnost sledovat předzápasy PPV galavečera v boxu. Ty byly rozhodně zajímavější, ale že by se o čtyřech duelech, kterých se tato část volně přístupného programu, mělo mluvit i po letech, to spíše ne. Vlastně to nelze vztáhnout ani na jeden.

To o hlavních čtyřech duelech, za které za velkou louží museli zájemci zaplatit bez jednoho centu 70 dolarů, už se totéž říct nedá. Bohužel ale ne v tom správném slova smyslu.

Raymond Muratalla ukončil v pátém kole tvrďáka Eliase Damiana Arauja, který se rozhodně této možnosti – boxovat otevírací duel placené části boxerské galalvečera – zhostil se ctí. O to drsnější a nepochopitelnější byl zápas ringového Allena Hugginse, který jej po 140 vteřinách pátého kola odmával.

Při přestřelce uprostřed ringu, kdy většina – možná všechny – úderů mířila na tělo jednoho z boxerů. Prostě nic, co by zavdávalo dojem, že je Araujo neschopen pokračovat v boji dál.

V následném duelu Žanibek Alimchanuly dostal už ve třetím kole Hassana N'Dama N'Jikama do počítání. Jenže, kdo tohoto Kamerunce s francouzským pasem zná, moc dobře ví, že nějaké to počítání jej nemůže rozhodit. Ostatně se o tom brzo přesvědčili jak fanoušci v hale, tak i skvělý Kazach.

Velezkušený ringový po čtvrtém i pátém kole kontroval stav bývalého světového šampiona, který si zaboxoval i na dvou olympiádách (2004 a 2016). Ani jednou ale nepadlo žádné slovní upozornění, že pokud nezvedne svůj výkon, nebude aktivnější, že duel ukončí. Přesto mezi oba muže v posledních dvaceti vteřinách duelu vstoupil a N'Dama odmával. Ano, ochránil jej, přesto...

Přitom Bayless patří opravdu mezi absolutní rozhodcovskou špičku, možná i mezi pět nejlepších ve svém oboru na světě. Je to například tentýž Bayless, který rozhodoval druhý souboj Tysona Furyho s Deontayem Wilderem.

Ani to ale nebylo vše. Následoval další duel ve střední váze. Eliminace o právo vyzvat lepšího z dvojice Gennadij Golovkin – Rjota Murata, která zkříží rukavice 29. prosince. Brazilec Esquiva Falcao se prezentoval před duelem hodně sebevědomými prohlášeními, dá se říct, že už mě oči upřené na tyto soupeře, nikoliv na neporaženého, leč neprověřeného Kanaďana Patriceho Volnyho. Ten byl navíc náhradníkem za původně plánovaného Patricka Wojcickiho.

Ten se po prvním zahřívacím kole postupně rozjížděl a od čtvrtého to vypadalo, že získává svými dlouhými a rovnými údery proti favoritovi navrch. Už ve druhém kole se oba srazili lehce hlavami, tehdy za to mohl Falcao. V kole číslo šest došlo na srážku znovu. Tentokrát důraznější. S vinou na straně Volnyho.

Falcao už prvními reakcemi po srážce dával tušit, že se mu nebude chtít pokračovat. Že bude chtít využít šance získat takticky výhru, ve kterou v tu chvíli věřil. A kdyby se mu to nakonec nepoštěstilo, tak vždy mohl stát o odvetu a poukazovat, že stehy nad jeho obočím může soupeř.

Ano, právo ukončit duel mají jen lékař a ringový rozhodčí. Ti ale musí dbát na zdraví boxera. Těžko si představit, že by pustili do boje boxera, který jim řekne, že vidí mžitky, třeští ho hlava, nebo se mu dokonce motá. Pokud by tomu tak skutečně bylo, byl by to extrémně hazard.

Aniž bych se chtěl Falcaa a jeho brazilského naturelu dotknout, moc dobře si tohoto byl vědom. V zápase se nepokračovalo, přestože si, kde musel ihned vybavit Švéda Badou Jacka, který duel s Marcusem Brownem doboxoval celý od krve a s obří dírou uprostřed čela. A vůlí, kdy dával opakovaně lékařům i rozhodčímu najevo, že je schopen v boji pokračovat.

Nechci se stříbrného olympijského medailisty z Londýna 2012 dotknout a křivdit mu, ale nemohu se zbavit dojmu, že udělal vše pro to, aby ze špatně rozjetého zápasu vytěžil maximum. Když mu navíc Volny dal tuto možnost do rukou. A to je škoda. A ještě větší škoda je, že mu to vyšlo. O jeden jediný bodík. Dát Don Trella remízu, duel by tak i skončil. A jelikož šlo o eliminaci, nejspíše by se musel zopakovat...

Sečteno, podtrženo, pokud se dlouhodobě řeší, zda je model boxerských PPV správnou cestou, pak tento galavečer jeho příznivcům příliš nepomohl.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze