Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

POHLED Fury-Wilder 3: Nejlepší (konečně) box? Pro ty, kdo ho znají z rychlíku možná

  • Napsal Antonín Vavrda

Slavné duely těžké váhySlavné duely těžké váhyPRAHA – Zatímco před dvěma týdny se v souboji mezi Alexander Usykem a Anthonym Joshuou majitel pásů šampiona těžké váhy měnil, Tyson Fury (31-0-1, 22 KO) si tituly WBC a The Ring ponechal i po třetím setkání s Deontayem Wilderem (42-2-1, 41 KO). Z jejich trilogie odchází s bilancí 2 výher a 1 remízy (on sám tvrdí, že vyhrál třikrát a nelze se mu moc divit) a vědomím, že je současným králem těžké váhy. Zaslouženě. Na rozdíl od názorů fanoušků i expertů na velikost jejich třetího duelu.

Nešlo si toho nevšimnout. Řada zahraničních (hlavně zámořských) webů se předháněla v pompézních titulcích. Podobně i některé české, včetně jednoho, který se věnuje primárně MMA, boxem jeho majitel nezakrytě opovrhuje, ale ve chvíli, kdy se v jeho hlavním sportu nic neděje, rád se na rohovnickém sportu přiživí a zařídí si ty kliky, bez kterých by (jeho) svět nemohl existovat.

VÍCE K ZÁPASU #FURYWILDER3:

Jak MMA Shorties, tak i ostatním, kteří píšou „že konečně viděli box atd.“, bych rád vzkázal, že s ohledem na fakt, že na něj koukají jednou za rok, nelze se jim divit. Jen tak namátkou, o pár hodin dříve v Liverpoolu skončil parádní galavečer, na kterém se fanoušci bavili skvělými bitvami špičkových boxerů. Ostatně na hlavní zápas galavečer Liam Smith – Anthony Fowler koukal ve svém hotelovém pokoji i Fury.

Je mi jasné, že svým názorem půjdu proti proudu, ale...

Ano, všechny tři zápasy Furyho s Wilderem byly zajímavé a zaslouží si – tak, jak napsalo střízlivě ESPN – zařadit mezi klasické trilogie, které si opravdoví fanoušci box skutečně milující a sledující, pamatují.

Nábojem, dramatem, zvraty. A v posledním, sobotním souboji také nezměrnou bojovností „Bronzového Bombardéra“, který byl sice bit jako žito, zápas vzdát nechtěl, čemuž dokážu porozumět, sám jsem – daleko v menším – podobný večer zažil. Večer, kdy prostě víte, že to nedopadne dobře, ale sami pro sebe, pro svoji hrdost a pýchu raději z toho ringu chcete odejít buď se s nečekaným triumfem, nebo s výsledkovou prohrou, ale pocitem, že víc jste udělat nemohli.

Jenže naprosto při vší a maximální úctě k Wilderovi, to bylo vše, co mohl nabídnout. Své srdce válečníka, kdy sám sobě potřeboval po minulém duelu ukázat, že ho v sobě má. A také celému světu.

Protože jinak ukázal co? To, že už ve třetím kole šlapal vodu, že kariérních 108 kilogramů nebyl schopen udýchat a byl tak od toho pátého chodícím boxovacím pytlem, už lidé v emocích zapomněli. Pokud byste náhodou nevěřili mým slovům, tak trochu čísel:

Wilder za necelých 11 kol trefil 72 úderů, jabem od šestého kola zasáhl Furyho přesně třikrát.

Jen tak pro zajímavost, kritizovaný Joshua dva týdny zpět zasáhl Usyka 123krát. Tentýž Joshua v neméně vychvalovaném souboji (na který mnozí v posledních hodinách zapomněli) s Vladimirem Kličkem předvedl 107 přesných úderů ze 355 (naprosto stejně „pokusů“ předvedl v sobotu i Wilder).

V mých očích klasika těžké váhy, byť s nešťastnou dohrou, Mike Perez vs. Magomed Abdusalamov přinesla od vítěze 312 (!) přesných úderů (171 power punches), od poraženého 248 (185!!! power punches). Za deset kol, dlužno dodat.

Přes 250 úderů se v každém duelu své trilogie prezentovali Riddick Bowe a Evander Holyfield.

Legendy Joe Frazier a Muhammad Ali v prvním svém vzájemném střetu (na 15 kol) zapsaly dohromady 708 přesných úderů, o které se podělily téměř rovným dílem.

A takto bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho.

Prostě a jednoduše – a to říkám coby komentátor přímého přenosu tohoto zápasu – někdy by neškodilo mít trošku odstup. Když už ně z jiného důvodu, tak „alespoň“ z respektu k legendám (i těm méně známým) z let minulých, kteří neměli v zádech takový mediální sílu jako sportovci moderní éry, o sociálních sítích nemluvě, díky čemuž na ně někteří zapomínají, nebo je v horším případě vůbec neznají. Třeba pro to, že historie „jejich“ sportu má všehovšudy 30 let...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze