Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Žádný šampion nebyl nezranitelný. A Joshua? Teď začíná jeho cesta za dědictvím

Anthony Joshua / zdroj foto: Boxingscene.comAnthony Joshua / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Boxerský svět se dnes probudil do prvního dne, kdy těžké váze vládne jistý Andy Ruiz Jr. (33-1, 22 KO). Co ukázala jeho šokující vítězství nad dosavadním vládcem Anthonym Joshuou (22-1, 21 KO)?

Předně: Nehodlám tvrdit, že jsem to čekal. Nehodlám Joshuu odepisovat a psát, jako někteří, že si o to říkal, že byl jen pozlátkem.

VÍCE K ZÁPASU RUIZ VS. JOSHUA:

Zároveň jsem to několikrát sám napsal a ostatně také proto jsem v minulém týdnu věnoval Ruizovi takovou pozornost. Tenhle buclatý týpek s dětskou tváří má boxerský talent od Boha. Má srdce, je tvrdý, na svoji figuru nesmírně pohyblivý, umí se dostat do kondice a hlavně, umí nesmírně drtivě udeřit.

Od oznámení trojlístku duelů Wilder – Breazeale, Joshua – Miller/Ruiz a Fury – Schwarz jsem kamarádům i veřejně prohlašoval, že je pravděpodobné, že jeden z nich zaváhá. A že nejtěžšího protivníka má Joshua. Ať už v osobě Millera, nebo následně v Ruizovi.

To se nyní potvrdilo. Ruiz ukázal, že pokud své údery trefuje čistě jako na tréninku a nefackuje (jako třeba proti Parkerovi), je svými pěstmi schopen rozbít kohokoliv.

Že je Joshua křehký a že právě to nyní ukázal zbytku těžké váhy, jak například zaznělo po zápase ve studiu Sky Sports od bývalého šampiona Carla Frocha?

Dovolím si s „Kobrou“ nesouhlasit.

Žádná hvězda, legenda těžké váhy nebyla nesložitelná. Neotřesitelná. Pád na podlahu ringu zažili vlastně všichni, kteří se vám namátkou vybaví. Počítán byl v kariéře i neporazitelný Rocky Marciano, extrémně odolný Muhammad Ali. Joe Frazier se během dvou zápasů a necelých sedmi kol s Georgem Foremanem sbíral ze země hned osmkrát. A myslí si o něm někdo, že měl křehkou bradu?

Na zadku byl několikrát i „Big George“, stejně jako Mike Tyson či Lennox Lewis. Vlastně jsou jediní dva ze známých šampionů těžké váhy, kteří nikdy nepoznali tento pocit – Vitalij Kličko (pokud se bavíme o boxerském ringu) a Oliver McCall.

A byť mnozí Ruize před duelem s Joshuou podceňovali, tak tenhle chasník s obrovským hrudníkem má ve svých pěstech skutečné granáty. Nedovedu si představit, že by někdo z výše jmenovaných ustál jeho nástup před prvním počítáním Joshuy v sedmém kole.

Platí to také pro Deontaye Wildera, který si neodpustil rýpnutí, tak pro Tysona Furyho, třetího do party dlouhodobě nejoceňovanějších těžkých vah současnosti.

Čímž se dostáváme k tomu, že dle mého názoru jsme nyní v období, kdy ani jedna z top těžkých vah (v očích širší veřejnosti) není neotřesitelná. Proč?

V první řadě pro to, že žijeme v době, kdy to snad ani není možné, když se podíváte na dispozice většiny špičky v této divizi. A je jedno, zda máte svoji váhu ve svalech, nebo nikoliv, pokud s ní umíte správně nakládat a pracovat s boky, jak ukázal v noci na neděli Ruiz.

V další pro to, že ani jeden nemá žulovou bradu a la Ali či McCall.

Předně pak pro to, že jde o skutečné válečníky, kteří se nebojí rány také přijmout, kteří když ucítí krev, chtějí soupeře dorazit.

Wildera tento instinkt stál málem duely s Ortizem, Furym a pokud se na ty dvě minuty duelu s Breazealem podíváte pozorně, tak zjistíte, že i tam jej dokázal vyzývatel otřást ve chvíli, kdy byl zahnán do rohu a „Bronzový Bombardér“ rozjel své větrné mlýny. Sice šlo o chvilku, ale otřesený byl. A pokud by na místě Breazealeho byl někdo jiný...

Na kdyby se ale nahraje.

Každopádně tato touha ukončit duel rozhodla i bitvu Joshua vs. Ruiz. Druhý jmenovaný byl ve třetím kole poprvé v kariéře počítán. Šampion ho chtěl dorazit, přilétl tvrdý kontr v podobě háku z levačky Mexičana s americkým pasem a na tento zvrat už Joshua zbraň nenašel.

Co tím chci říct. Oba jsou si vědomi své úderové síly, a proto chodí v takových chvílích do ofenzivy bez zadních vrátek. A když proti sobě nemají slabší protivníky, kteří se „podělají“ z první tvrdé, může přijít situace, která se stala o víkendu.

Pro fanoušky jen dobře, že v sobě tu touhu mají. Že se nechovají jako stroj tak, jak to předváděl jedno desetiletí Ukrajinec Vladimir Kličko. A před ním určitou část kariéry i Lennox Lewis (společný jmenovatel v osobě stejného kouče Emanuela Stewarda budiž náhodným).

Špatně pro oba, v tuto chvíli pro Joshuu.

Na druhou stranu, právě nyní má šanci ukázat, zda bude v historii zapsán jako velikán, nebo jako skvělý, leč protěžovaný šampion. Ne vždy dávají okamžité odvety smysl, v tomto případě ale nic jiného nepřichází v úvahu.

Pro Ruize i Joshuu půjde o extrémně důležitý souboj. Pokud jej vyhraje prvně jmenovaný, ukáže, že tento triumf nebyl náhodný a klidně se může stát, že nakonec to bude právě „Destroyer“, kdo jako první v historii sjednotí těžkou váhu tím, že vybojuje všechny čtyři pásy top organizací.

Pokud vyhraje Joshua, dokáže, že si své pásy, ke kterým se postupně dostal i díky síle promotéra Eddieho Hearna (a samozřejmě i vlastními výkony), zasloužil. A že si zaslouží duel s Wilderem, nebo Furym.

Lennox Lewis tuto krizovou chvíli vlastně hned dvakrát ve své kariéře zvládl. Napoprvé mimo jiné i mistrovskými tahy mimo samotný ring. Napodobí ho AJ?

To si myslím, brzo zjistíme, každopádně já se už nyní těším. Ruiz totiž půjde do odvety posílen tím, že je tvrdší než šampion, byť ani on není nezranitelný (jak ukázalo třetí kolo). A Joshuovi paradoxně fakt, že už prohrál, že už nemusí řešit nulu v kolonce porážek, může také psychicky pomoct. Pokud zapracuje na svých slabinách!

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze