Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR XFN a Oktagon MMA. Když se dva (mocní) perou, fanoušci trpí. A o ty jde, ne?

  • Napsal Antonín Vavrda

Lewis vs. TysonLewis vs. TysonPRAHA – Česká scéna smíšených bojových umění (MMA) se stává stále více atraktivní, stále více lidí o ní mluví, stále více lidí si chce trochu koláče úspěchu zabrat pro sebe, stále více se řeší několik hodně zajímavých soubojů. Nejinak je tomu po víkendu, kdy se v Ostravě uskutečnil galavečer Oktagon 5.

Aktuálně není pochyb o jednom: na domácí scéně není silnějších organizací než XFN (promotér Petr Kareš) a Oktagon MMA (Pavol Neruda a Ondřej Novotný). Tak to prostě je.

PŘEDCHOZÍ KOMENTÁŘE:

Kdo je více, nebo méně, to mi nepřísluší hodnotit.

Pravdou je, že díky oběma organizacím i bojovníkům, kteří s nimi spolupracují, jde scéna tohoto sportu postupně nahoru. Ví se o ní. Mluví se o ní. Objevují se už i tací, kteří by se chtěli přiživit, což také ukazuje na zájem o tento sport.

Jenže dva mocní samozřejmě představují také jedno velké riziko. Riziko, které známe z boxerského světa zpoza oceánu nebo britských ostrovů.

Díky tržní ekonomice – a buďme za ni rádi – nelze mít monopol na všechny nejlepší bojovníky jedné váhy. A tak se logicky dostanete dříve nebo později do situace, kdy se začnou navzájem nahánět bijci, kteří mají smlouvy s různými organizacemi.

A stále se dá říct, že je to dobře. Tohle přece všichni chceme. Poměřovat to nejlepší, hnát sami sebe vpřed.

Nyní nemluvím jen o zápasnících, ale také o promotérech.

Jenže právě v tento moment se ukazuje, jak mladým sportem po všech stránkách MMA v Česku je. Poslední prohlášení jak zástupců XFN (viz sdílení z facebooku) i Oktagon MMA (viz. boxík s oficiálním prohlášením) toho budiž důkazem.

Reakce XFN na sobotní Oktagon 5:

Prohlášení Ondřeje Novotného po Oktagon 5:

Akce začala tím, že Oktagon MMA stvrdil podpisem svou dlouhodobou spolupráci se šampionem Bellatoru Attilou Veghem. Ten oznámil, že se fanouškům znovu předvede na dalším turnaji v Košicích 26.5 a následně za obrovského řevu arény potvrdil, že je připraven postavit se Vémolovi 17.11 v O2 aréně. Oktagon splnil Vémolovy podmínky, které Karlos měl a zápasu nic nebrání.

"Karlos věděl, jak se celá věc má a celou dobu vyzýval on mě. Já ho tedy čekám v toto velké datum, na jeho půdě v Praze," řekl Vegh.

A vlastně i ty předchozí. Jeden na druhého hází, kdo neplní podmínky ty a ty, kdo přetahuje toho a toho bojovníka, kdo útočí na toho a toho, že naše organizace je ta nejsilnější atd. O případných jednání ani řádka!

Dle mého je právě toto špatně. Ego je krásná věc, pokud je dobře nasměřováno, posouvá toho konkrétního člověka a případně i ty kolem něj vpřed. Jenže zároveň v takové chvíli hodně často tančíte na hodně tenké linii mezi progresem a přešlapováním na místě.

Mocní mají sice v tu chvíli pocit, že to druhé straně natírají, ale fanoušci sportu trpí. Protože to, nač se těší, ne a ne dostat.

Jistě, nabízí se otázka: Když poučuji, navrhni řešení!

Dobře, zde je:

V současné době jde především o zápas Attila Vegh (Oktagon MMA) vs Karlos Vémola (XFN), potažmo Gábor Borároš (Oktagon MMA) vs. Patrik Kincl (XFN). Ani jedna strana nechce ustoupit, každá argumentuje po svém, ale jádru věci se vždy šikovně vyhne.

Psal se rok 2002, kdy se v jistém Memphisu v USA utkali pánové Lennox Lewis a Mike Tyson. O třináct let později s Las Vegas střetli Floyd Mayweather a Manny Pacquiao. Proč zmiňuji tyto dva souboje?

Protože kromě toho, že se nemohli ani vystát promotéři těchto bojovníků navzájem, šli proti sobě dva televizní giganti – HBO a Showtime. Přesto se dokázali domluvit. Jak?

Boxovalo se na společném galavečeru. Zisk se dělil rovným dílem, promo se dávkovalo podle přesně daných podmínek. V případě prvním na tom vydělali všichni, v případě druhém fanoušci trochu zaplakali. Ale to už je jiný příběh.

Proč totéž nemohou udělat XFN a Oktagon MMA? Proč, místo hanění se navzájem a oháněním se – při vší úctě – nepodstatným, za což skrývají především vlastní ego, nemohou zvednout telefony a sednout si společně mezi čtyřmi (šesti očima)? Několikrát na „tajňačku“, poté třeba na neutrální půdě s kamerami obou organizací veřejně? Neznají na sebe snad telefony? Není problém, mám čísla na všechny zainteresované.

Vždyť z celé situace lze vytěžit opravdu hodně. Pokud by obě organizace našly společnou řeč, mohly by udělat dva bombastické večery. Nebo jeden organizovat pro jeden zápas hlavně jedna, pro jeden ta druhá. Jenže k tomu je potřeba jedno: KOMUNIKACE! Ne trash-talking na sociálních sítích...

Ps: Minulý týden se setkali tváří v tvář dvě promotérské legendy světa boxu, které se v něm pohybují padesát let, Bob Arum a Don King. Rozhodně z nich nejsou ani v 86 letech největší kamarádi na světě, přesto Arum pronesl: „Don byl skvělým promotérem. Lidé sice mluví o tom, že více než boxerům dělal reklamu sebe sama, z části to je i pravda, protože to byl přesně styl jeho promotérství. A zároveň musíte uznat, že to byl velmi efektivní styl... Jsem rád, že jsem ho měl proti sobě. Díky němu jsem se posouval dál.“ (DOPORUČUJI PŘEČÍST CELÉ ZDE!)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze