Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Wilderova pravačka? Zbraň hromadného ničení. A Američan má navrch

Deontay Wilder vs. Dominic Breazeale / zdroj foto: Boxingscene.comDeontay Wilder vs. Dominic Breazeale / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Hodně zlé krve bylo kolem duelu Deontaye Wildera (41-0-1, 40 KO) a Dominika Breazealeho (20-2, 18 KO). Prvně jmenovaný ji odstranil rázně a nekompromisně.

DALŠÍ KOMENTÁŘE:

Deontay Wilder nikdy nebude moje krevní skupina. Nelíbí se mi jeho vystupování v médiích, souhlasím s Frankem Brunem, že dělá vše pro to, aby na sebe upoutal pozornost. A že se nechová jako šampion těžké váhy, jako člověk, který má být vzorem svým fanouškům i širšímu spektru.

Pokud by byl tak velký, jak o sobě prohlašuje, tak by některé věci, které dělá a říká, prostě a jednoduše nepotřeboval.

Jenže on takový není. Pořád je v mediálním zájmu až číslem tři za Anthonym Joshuou a Tysonem Furym. Tak to je, ať se to jeho příznivcům líbí, nebo nelíbí.

V čem je ale číslem jedna, je jeho pravá (zadní) ruka.

Je to jako s kličkou skvělého fotbalisty, či hokejisty. Všichni ví, že ji v určité situaci udělá. Včetně obránce. A on ji stejně udělá a stejně mu vyjde. Znovu a znovu.

Wilder není komplexním boxerem co se úderové arzenálu týče. Dozrál ale po taktické stránce, dokonale využívá také svého nabytého sebevědomí. A neustále zlepšuje svoji ničivou zbraň – zadní rovnou, případně cross.

Vsadil bych se, že pokud by se v jeden moment a čas přípravy (třeba se dočkáme ve chvíli, kdy se budou chystat na vzájemný střet) potkali u pytle a vystřelili by zadní rovný úder, tak by z tohoto srovnání Wilder vyšel lépe než Joshua.

Brit totiž v posledních duelech trpí na svoji obrovskou muskulaturu v horní části těla, jeho rameno už není tak uvolněné a švihové, jako bylo třeba ještě proti Kličkovi, a i v tréninku působí více zatažený než dříve. Prostě až moc chce a přestává využívat své ideální boxerské postavy.

Wilder ji sice nemá, ale dovedl k dokonalosti svůj dar od Boha, kdy dokáže krásně vyrotovat boky společně s rukou. Jako když pustíte jojo, nebo velkou kouli u jeřábu, který ničí baráky.

Nikdo v současné těžké váze nemá takovou sílu ve své zadní ruce jako „Bronzový Bombardér“.

Až následující zápasy ukáží, zda to bude stačit. Ukrajinec Vladimir Kličko také nebyl komplexní boxer, ale své přednosti dokázal díky radám Emanuela Stewarda vypilovat k dokonalosti tak, že i díky dalším okolnostem vládl těžké váze deset let.

Osobně si myslím, že momentálně má daleko větší šance na úspěch ve střetu s Joshuou než s Furym.

V prvním případě by to byl parádní střet, kde by hodně rozhodla skutečnost, kdo první čistě trefí svoji zadní. Oba mají své přednosti, Wilder by mohl AJ svědčit, totéž ale platí také opačně, Brit stojí před soupeři čelem, ne všechny rány dokáže čistě pokrýt, jeho úderová vzdálenost je kratší než Wilderova. A to mu jednoduše hraje do karet.

S Furym to má opačně. A hlavně, pokud jste se dívali pozorně na jejich první zápas, manchesterský obr není bojovníkem, který stojí k soupeři čelem, ale vždy lehce bokem a neustále mění vzdálenost a úhly. A to je problém pro každého boxera, i daleko komplexnějšího než Wilder. Ano, ten ho může jednou, dvakrát zaskočit, rozhodně ho ale nepřeboxuje. Nikdy.

Joshuu může.

Moc bych si přál, aby AJ nezaváhal s Ruizem, který je v mých očích ze všech tří oponentů velké trojky nejnezpečnější, a aby Fury ukázal proti Schwarzovi (dle mého to bude podobný scénář jako Saunders vs. Isufi, jen holt v těžké váze) další zlepšení po dlouhé pauza.

A aby – ať už to bude v jakémkoliv pořadí – se v dalších dvou letech zkompletovaly duely Wilder – Fury, Wilder – Joshua a Joshua – Fury. A klidně i s nějakou tou odvetou. Abychom si i my užili dobu 70. let minulého století, kdy se navzájem naháněla jiná trojice – Muhammad Ali, Joe Frazier a George Foreman.

A přes všechna prohlášení do médií si myslím, že si toto moc dobře uvědomují i všichni tři současní králové těžké váhy. Že mohou jednou odejít do důchodů jako šampioni a hvězdy, nebo jako nezpochybnitelné legendy, na které se bude vzpomínat i za sto let...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze