Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Utekl Khan před Crawfordem? To ví jen on. Ale moc mi to k jeho kariéře nesedí

  • Napsal Antonín Vavrda

Konec zápasu / zdroj foto: ReproKonec zápasu / zdroj foto: ReproPRAHA – V noci na neděli si to ve slavné Madison Square Garden rozdali Terence Crawford (35-0, 26 KO) a Amir Khan (33-5, 20 KO). Jejich souboj sledoval téměř celý boxerský svět. Ten také o ni bude hodně dlouho mluvit. Bohužel ne díky skvělému představení, ale kvůli kontroverznímu konci.

VÍCE K ZÁPASU CRAWFORD VS. KHAN:

Každého zajímalo, jak se Crawford popasuje s první opravdu známou a kvalitní opozicí ve velterové váze. A stejně tak byli fanoušci zvědavi, zda expres z Boltonu dokáže amerického favorita utančit, či nikoliv.

Nyní je jasné, že se na toto odpověď tak úplně nedozvíme. I když...

Sečteno, podtrženo, odboxovaným 15 minutách a 47 vteřinám jasně dominoval Američan. Vyhrál minimálně čtyři kola, postupně zvyšoval tempo, jeho údery na spodek dělaly Khanovi velké problémy. Jenže zároveň je třeba přiznat, že několik z nich mířilo na hranu pásu, aniž by na toto ringový rozhodčí David Fields reagoval.

Vše pak vyvrcholilo v první minutě šestého dějství, kdy Crawford trefil ostrý levý hák do slabin svého soupeře, který nemohl pro tu chvíli pokračovat v boji. Osobně to chápu, z opakovaných záběrů bylo vidět, že šlo skutečně o úder pod pás. Zároveň ale ne přímo do rozkroku.

Což ale v důsledku může být nakonec ta horší varianta. Kdo někdy stál v ringu, nebo měl na sobě při jakémkoliv jiném sportu suspenzor, moc dobře ví, že zásahy na jeho kraj, nebo hranu jsou často nepříjemnější než přímý úder zpředu (nemluvím o kopech vedených zespoda).

Khanovi mohl suspenzor v tu chvíli de facto více uškodit než mu pomoct.

Nakolik, to musí vědět on sám a také jeho tým. Respektive jeho trenér Virgil Hunter, který duel po krátké oční a slovní domluvě se svým svěřencem ukončil. Ten přitom nevypadal, že by chtěl zápas zabalit.

Závěr duelu / zdroj foto: Boxingscene.comZávěr duelu / zdroj foto: Boxingscene.com

Ovšem stalo se. A Brit to od té chvíle pořádně schytává ze všech stran.

Dle mého ale neoprávněně. Byť jeho brada není z nejpevnějšího materiálu, byť dostával od Crawforda postupně naloženo, nikdy v minulosti z ringu neutekl. A to dostával daleko větší bití, viz. duely s Canelem Alvarezem nebo Dannym Garciou.

Souhlasím s Barrym McGuiganem, který se ho v britských médiích zastal, že ač to tak nemusí vypadat, Khan je bojovník.

Pro mě mimo jiné ze dvou důvodů:

1. Po zápase ani jednou nevzpomenul svoji pravačku, kterou ale rozhodně neměl v zápase v pořádku, stačí se podívat na video pozorně a všimnete si, že si ji několikrát ve druhé polovině odboxovaných kol protahoval. A také, že ji s Hunterem po ukončení řešili.
2. Až na jednu zmínku si nijak bouřlivě nestěžoval na skutečnost, že duel byl ukončen TKO ve prospěch Crawforda, který jej ale jednoznačně trefil pod pás nelegálním úderem. A pokud se v takovém případě postižený nemůže zotavit, měla by následovat diskvalifikace (byť by to bylo ke Crawfordovi dost kruté a je pravda, že zápas nezabalil Khan, ale jeho roh, v tom případě měl být vyhlášen RTD), nebo verdikt „No Contest“.

Osobně si myslím, že Khan má to nejlepší už za sebou. Nejde o to, že byl starý, je jen o rok starší než Crawford, jenže boxuje na špičkové úrovni na rozdíl od něj už hodně dlouho, vedle dlouhé (olympijské kariéry) má za sebou už patnáct let mezi profíky. A to se musí projevit.

Ne vždy se mi líbilo jeho vystupování, myslím, že několikrát šel vůči soupeřům za hranu, stejně tak nebylo z jeho strany důstojné nahánění Floyda Mayweathera a Mannyho Pacquiaa, přesto bych mu přál, aby se s kariérou rozloučil důstojněji. Za celou svoji kariéru a nezpochybnitelné boxerské kvality by si to jistě zasloužil!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze