Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Stárnoucí? Málo hvězdný? Ne, Loma je pořád král, jen potkal skvělého rivala

  • Napsal Antonín Vavrda

Loma vs. Campbell / zdroj foto: Boxingscene.comLoma vs. Campbell / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Největším zápasem víkendu v boxerském ringu byl pochopitelně ten mezi Ukrajincem Vasylem Lomačenkem (14-1, 10 KO) a Britem Lukem Campbellem (20-3, 16 KO), který na body opanoval prvně jmenovaný. Co nám ukázal?

VÍCE K ZÁPASU:

Média i fanoušci mají obecně tendenci zveličovat. Často je to ku prospěchu věci, protože to případně může pomoct i k vybudování půdy pro atraktivní zápasy.

Někdy jde ale o zbytečnou hysterii. A to je myslím případ současného dění kolem Lomačenka.

Americký specializovaný web ESPN napsal, že nikdo nemládne a že i na Ukrajinci se začíná podepisovat zub času. Britský promotér Barry Hearn, otec Eddieho Hearna, se nechal slyšet, že jsme rozhodně neviděli tak výjimečného bojovníka, jak o něm všichni mluví.

Vím, nejsem tak známý, slavný a vlastně ani bohatý jako redaktoři ESPN, či pan Hearn. Dovolím si s nimi ale nesouhlasit.

Vysvětlení toho, proč Lomačenko sice na body jasně a zaslouženě zvítězil, ale v ringu ukázal jistou zranitelnost, je naprosto snadné:

1. Je to jen člověk z masa a kostí.

Loma vs. Campbell / zdroj foto: Boxingscene.comLoma vs. Campbell / zdroj foto: Boxingscene.com

2. Potkal skvěle připraveného soupeře. Skvěle připraveného a také kvalitního soupeře. Troufám si říct, že do schopností, zkušeností, úspěchů i talentu nejlepšího v dosavadní kariéře.

Doufám, že mi to Jorge Lineras, Anthony Crolla, Jose Pedraza či Rocky Martinez odpustí, ale je to tak. Campbell je v ideální věku, zároveň díky tomu, že s boxem nezačínal úplně v dětství, není tak obouchaný, omlácený. A prostě a jednoduše se neustále, celou svoji amatérskou a poté i profesionální kariéru zlepšuje.

Bookmakeři i všichni ostatní udělali před duelem s Lomačenka Boha, jenže ač je fenomenální, pořád jde o člověka z masa a kostí. Člověka, který může mít nárok na třeba i slabší den, byť si myslím, že to nebyl tento případ, ale spíše zmíněný duel s Pedrazou.

Campbell navíc dokonale využil svého otočeného gardu a dlouhých paží, s obojím bylo vidět, že Loma má lehce problémy, že mu to prostě a jednoduše nesedí (každý holt máme slabinu, měli i všichni velikáni sportovní/boxerské historie).

A předně: Brit se skvěle zaměřil na taktiku kontrů, ovšem nikoliv na hlavu, ale na spodky, které každý boxer při delším útoku chtě, nechtě odkryje. Loma není výjimka. Jen si dosud nikdo netroufl na něj podobnou taktiku uplatnit. Nikdo na to neměl navíc ani rychlost a sílu úderu.

Loma vs. Campbell / zdroj foto: Boxingscene.comLoma vs. Campbell / zdroj foto: Boxingscene.com

Toto budiž důkazy extratřídy Campbella, to, jak se i s tímto dokázal Loma nakonec popasovat, budiž důkazy jeho výjimečnosti. Jeho statusu legendy a již nyní jistého člena Mezinárodní síně slávy.

A můžete si být jisti jedním: v příštím zápase nebude Loma pomalejší, protože stárne, ale naopak bude zase o něco lepší, dominantnější, než byl v sobotu. Proč? Protože na sobě pracuje. Protože se snaží poučit ze svých chyb. A umí na nich zapracovat právě díky své výjimečnosti!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze