Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR 'Ronda' Bledá ukázala čistý test na doping? Spíše jde o zbytečnou frašku

Tereza Bledá a její testování / zdroj foto: Instagram Tereza BledáTereza Bledá a její testování / zdroj foto: Instagram Tereza BledáPRAHA – Jsou to dva dny, co česká zápasnice Tereza „Ronda“ Bledá zveřejnila na sociálních sítích laboratorní výsledky svého hormonálního profilu. Od mnohých za to sklidila potlesk, že jde o průkopnický krok na tuzemské scéně MMA. Ale je tomu tak opravdu?

„Na základě doručených výsledků všech biochemických analýz, zejména hormonálního spektra můžu potvrdit, že všechny hodnoty hormonálního profilu jsou v mezích fyziologických norem,“ zní ve zprávě, kterou Bledá zveřejnila krátce před svým sobotním duelem v super-finále Undergroundu.

DALŠÍ KOMENTÁŘE:

Jistě skvělá zpráva, ale...

Aby bylo jasno, proti této mladé zápasnici nic nemám. Osobně ji ani neznám, v obou zápasech Undergroundu, kdy jsem ji viděl v akci poprvé, předvedla na svůj věk parádní výkony. Nikdy jsem ani náznakem nezpochybňoval její čistotu.

Dělali to jiní a kvůli nim Bledá učinila tento krok, který ale z mého pohledu byl více než nešťastný. A to pomíjím skutečnost, že ve zprávě se píše o odběru krve dne 25. června a ona sama zmínila termín 24. června.

Zmíněný hormonální profil neprokazuje s ohledem na doping zhola nic. A každý, kdo této problematice rozumí, to moc dobře ví. Mimochodem jej podstupují často právě ti, kteří si pomáhají podpůrnými látkami, aby si mohli zpětně kontrolovat funkci důležitých orgánů v těle.

Se skutečnými antidopingovými testy nemají nic společného. Mimo jiné ty opravdu nefungují tak, že se sportovec jednoho dne probudí s myšlenkou, že si půjde udělat testy, a tak je také podstoupí. Tak tento systém nefunguje.

A právě zde je zakopaný pes. Tuzemský zápasnická scéna se začlenění do tohoto systému z nejrůznějších důvodů brání jako čert kříži. Místo toho, aby hledala důvody, jak se do něj začlenit, hledá důvody, jak netestovat. Mimo jiné prý pro to, že nefunguje správně, nebo kvůli tomu, že některé látky doping nejsou atd., atd.

Prostě jsme v Česku opět nejchytřejší ze všech a neuvědomujeme si, že jednoduše jsou nastavená nějaká pravidla a zákony a těmi je třeba se řídit. Tak je to v lidské společnosti už pár století nastavené. A ve chvíli, kdy je něco na seznamu zakázaných látek, tak se tomu má sportovec vyhnout, ne řešit, zda to tam má být, nebo ne.

Je to stejné jako s kradením, také je v zákoně, že se to nesmí a že se za to trestá a basta. A je jedno, jestli ukradnete žvýkačku v cukrárně, nebo podvádíte stát na daním o miliony. S případným trestem počítáte, protože tak činíte vědomě.

Jenže díky výše popsanému se česká MMA scéna žádnými pravidly řídit nemusí, regule WADA (Mezinárodní antidopingová agentura) se na ni nevztahují. Právě proto je status a snaha Bledé v době, kdy by se měla věnovat přípravě na zápas, naprosto zbytečná.

I kdyby její výsledky v normě nebyly, tak co by se stalo? Kdo by ji potrestal? A za co?

Co tím chci říct? Poukazovat na doping na české fighterské scéně je směšné. Jediní, kdo s nějakým trochu pravidelným testováním mají zkušenosti, jsou zástupci olympijského (amatérského) boxu a pak ti domácí zápasníci, kteří prošli UFC (nebo v ní jsou).

A dokud se jejím přístupem nezačnou čelní představitelé nejsilnější organizace u nás inspirovat (v jiných ohledech to dovedou), pak mají prohlášení podobná tomu Bledé bohužel nulovou hodnotu. Byť jsou třeba činěna v sebelepší víře...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze