Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Nudný pinkálek Usyk? Ne, dokonalý stroj Usyk, který může utancovat i Joshuu

  • Napsal Antonín Vavrda

Usyk vs. GassijevUsyk vs. GassijevPRAHA – V sobotní noci předvedl Ukrajinec Alexander Usyk (15-0, 11 KO) opětovně svoji boxerskou dokonalost. Rus Murat Gassijev (26-1, 19 KO) proti němu v souboji o tituly WBC, WBA, IBF a WBO v křížové váze vypadal doslova coby školák.

Čtyřiadvacetiletý ruský talent po duelu přiznal: „Musím se ještě hodně učit. Usyk mi ukázal slabiny.“

S těmito slovy se nedá nesouhlasit. Stejně jako s těmi Usykovými: „Je šikovný, je tvrdý, pořád má všechno před sebou.“

Přestože jejich země jsou na ostří nože, oni se předvedli během celého víkendu coby dokonalí gentlemani. Sport opět jednou zvítězil nad politikou, byť se to ukrajinský prezident Petro Porošenko svým pozápasovým vzkazem pokusil narušit.

DALŠÍ KOMENTÁŘE NA NAŠEM WEBU:

To je ale jiný příběh. Tyto řádky patří Usykovi.

Ukrajinskému bijci, o kterém mnozí neustále píší, že předvádí nudný styl plný pinkání, lehkých úderů a útěků. Ano, i takové názory se objevují a nedá se říct, že by byly v menšině.

Jenže dámy a pánové kritici, opak je pravdou.

Usyk naopak ukazuje, jak má box vypadat. Podobně jako mezi amatéry třeba Kubánec Julio César La Cruz.

A troufám si říct, že právě oni dva jsou tím pravým prostředkem, jak přilákat k bojovým sportům tu většinu, která nad ním často ohrnuje nos a má bojovníky za „vypatlané makovice“.

Bouchat do pytle vší silou, to není těžké se naučit. Řezat se na sparinzích hlava nehlava? Také. Zabalit se dvojáku a jít pořád vpřed, tlačit a sem tam švihnout tvrdý úder? To už je těžší, ale stále to není box.

Box byl, je a bude umění. Souznění těla i mysli. Tanec v ringu. Přesně to, co předvádí Usyk, zhruba o čtyřicet kilo těžší klon kamaráda Vasila Lomačenka, který je naopak za tento styl tak opěvován. Že má lepší knockoutovou bilanci?

To ano, ale také není klasickým ničitelem jedním úderem. A navíc lehčí boxeři dokáží v poměrů k těm těžším vyvinout větší sílu a předvést tvrdší údery. A také mají větší výdrž. Právě kondice je v podání Usyka fantastická, byť je pravda, že Gassijev ji příliš neprověřil. Mladý Rus se absolutně nedostal do zápasu.

Přesto Ukrajinec vypadal v první minutě duelu stejně dobře jako v té poslední.

Mimochodem, jen taková odbočka – Lomačenko i Usyk ukazují nejen krásu boxu jako takového, ale také návod pro otočené gardy, které obecně musí boxovat trochu jinak než klasické.

Jejich práce s úhly, údery, zabíhání, je prostě úchvatné a šlo by se na to koukat pořád a dokola. Ne tohle není nuda. Tohle je boxerská krása. A pokud už se snad někdo nudí v zápasech Usyka, pak to není jeho vinou, ale soupeři, kteří nemají, jak zápas udělat zajímavým. A že umí jít do přestřelek a je odolný ukázal on sám v semifinále World Boxing Super Series (WBSS) s Lotyšem Mairisem Briedisem.

Ten ostatně v sobotu boxoval na stejném galavečeru také. A proti Francouzi Brandonu Deslaurierovi ukázal, že se i ve třiatřiceti letech se dá něčemu přiučit. A snažil se praktikovat některé prvky, kterými jeho samotného zlobil právě ukrajinský rival.

Ten po sjednocení a vyčištění váhy křížové celkem logicky pošilhává po té těžké. A opět je zde hodně těch, kteří mu proti současným obrům v této divizi nevěří.

Anthony Joshua a Deontay Wilder ho musí „zabít“.

Nemusí. Usyk už v amatérech pár zápasů v supertíze absolvoval a vítězil i proti kvalitním jménům. A předně – oba zmínění by jej nejdříve musel trefit. A schválně, když proti Ukrajinci vypadal těžkopádně devadesátikilový Gassijev, který má výbušnosti a rychlosti na rozdávání, jak by proti němu vypadali tito dva, případně další elitní těžké váhy?

Tím netvrdím, že by ho neporazili. Jen si myslím, že to rozhodně stojí za zjištění. Stejně tak dává smysl Usykovy námluvy s bývalým šampionem křížové váhy, dnes váhou těžkou, Tonym Bellewem. A stejně tak si říkám, že by mohl vypadat zajímavě duel Usyka s jedním z klanu jménem Fury, kteří mají svůj styl taktéž založený na rychlosti a chytrosti.

Takže, Alexandře Usyku, pokud přejdeš do těžké váhy, VÍTEJ!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze