Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Lovec Usyk snědl všechny šampiony kříže. Nastal čas na Wildera či Joshuu?

  • Napsal Antonín Vavrda

Alexander UsykAlexander UsykPRAHA – Tématem boxerského víkendu – pánové Artur Szpilka a Mariusz Wach snad prominou – je manchesterský souboj Alexandra Usyka (16-0, 12 KO) a Tonyho Bellewa (30-3-1, 20 KO). Souboj, který naznačil, že ukrajinské hvězdě už bude nejspíše křížová váha malá...

VÍCE O ALEXANDRU USYKOVI:

Kandidát na zápas roku. Kandidát na knockout roku. A také na boxera roku.

Jednatřicetiletý Usyk má za sebou famózní letopočet 2018. Ostatně to i sám po osmikolovém triumfu nad o pět let starším Bellewem naznačil: „Byl to těžký rok, extrémně těžký. Potřebuji si odpočinout.“

Budiž mu odpočinek přán a dopřán. Zaslouží si ho.

V lednu v Lotyšsku zdolal v těsném souboji domácího Mairise Briedise. V červenci rozebral ruskou mlátičku Murata Gassijeva. V Moskvě. A o víkendu se v Manchesteru vypořádal s Bellewem.

Všichni tři byli mistry světa. Ještě předtím doslova zdemoloval dlouholetou jedničku divize Marka Hucka, problém si nedělla v roce 2016 ani s dalším světovým šampionem Krzysztofem Glowackim.

Čtyřikrát vstupoval do ringu s úřadující jedničkou či dvojkou váhy.

Pokud se budeme bavit o elitě této váhy, chybí mu de facto tři skalpy – Juniel Dorticos, Ilunga Makabu a Andrew Tabiti. Jenže dlužno dodat, že prvně dva jmenované zdolali muži, které on sám už porazil.

Co dál v takové chvíli? Poté, co jako první boxer křížové váhy získal pásy všech čtyř prestižních organizací (WBC, WBA, IBF a WBO) a co je jako druhý dokázal také obhájit.

Odpověď je nasnadě. Těžká váha čeká, pane Usyku.

Promotér Eddie Hearn už mluvil o tom, že by si dokázal ukrajinského bijce představit do konce roku proti jeho další hvězdě jménem Anthony Joshua.

Já osobně si myslím, že na srovnání se 115kilogramovým obrem v nejlepších letech má Usyk ještě čas. Stejně jako na Američany Deontaye Wildera či Jarrella Millera.

Zbytek divize ale už vypadá zajímavě, případně hratelně. Usyk určitě do supertíhy něco přibere. Uvidíme, zda to bude pět, sedm, deset kilogramů. Rozhodně to ale bude stát za to. Nelze předpokládat, že ztratí příliš na svém pohybu, zároveň získá sílu, tvrdost.

Joseph Parker, Dereck Chisora, Dillian Whyte, Bryant Jennings, Adam Kownacki či třeba i Tyson Fury? Rozhodně boxeři, se kterými se může už brzo pasovat. Možná i okamžitě po svém přestupu o váhu výše.

Zároveň by šlo o souboje, které by otestovaly jeho odolnost a kondici ve chvíli, kdy by nebyl on ten, kdo určuje tempo zápasu. Pokud i v takovou chvíli bude vypadat tak, jako v sobotu proti Bellewovi, mají se současní králové těžké váhy a s nimi třeba i zmíněný 140kilový obr Miller nač těšit.

A vlastně také...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze