Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Hrozba vyloučení z olympiády může paradoxně pomoct sjednotit boxerský svět

  • Napsal Antonín Vavrda

Thomas Bach / zdroj foto: olympic.orgThomas Bach / zdroj foto: olympic.orgPRAHA – Během nedělního jednání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) mimo jiné zaznělo, že amatérskému boxu hrozí vyloučení z her, pokud AIBA nezmění své současné směrování. Olympijský box se tím dostal na černou listinu, kde ale pochopitelně nemusí zůstat...

VÍCE K AMATÉRSKÉMU BOXU:

Někdo si myslí, že varování v neděli hodně rozvášněného prezidenta MOV Thomase Bacha vyslané směrem k AIBA, je jen kachnou. Nebo jen „bububu“, kterého se není důvod obávat.

Ano, podobně hrozilo MOV v minulosti také jiným sportům, jenže pokaždé to bylo z jiných důvodů. Box netíží dopingové skandály (byť je také má), ani nezájem médií a televizí během konání olympiád.

Spíše naopak, což je jedna z dobrých zpráv.

Tou špatnou ale je, že naposledy před rokem a půl v Riu viděli diváci často hodně podivné dění mezi šestnácti provazy. Dění, ze kterého bylo expertům a fanouškům špatně, potencionální noví fanoušci tohoto sportu pak nechápali, proč vítězí v některých zápasech boxer, který byl po všech stránkách horším z dvojice.

A lidé ve vedení MOV nejsou slepí. Respektive dostávají pravidelné reporty vlastně z úplně všech oblastí. A zprávy týkající se boxu se Bachovi a spol. v posledních měsících pranic nelíbily.

Ve vedení AIBA se situace přiostřila loni v létě, na podzim pak odstoupil kritizovaný prezident Dr. Wu Čching-Kuo. Kde, kdo se již těšil na lepší zítřky.

Jenže poslední lednovou sobotu jej minimálně do listopadových voleb nahradil Uzbek Gafur Rachimov, který byl dlouhé roky jeho nejbližším spolupracovníkem. Jistě, na jednu stranu moc dobře ví, co je špatně.

Na druhou je otázka, zda hodlá také něco změnit. On sám tvrdí, že ano. První pokus mu ale nevyšel, hodnotící zprávu AIBA smetl Bach ze stolu.

Další pokus dostává nyní, čas má do 30. dubna. O uplynulém víkendu jednal Rachimov v ruském Soči s čelními představiteli nejprestižnějších profesionálních organizací.

Nezbývá než věřit, že téma hrozby z MOV na těchto schůzkách také zaznělo. Byť se to třeba nezdá, dotýká se také profesionálního boxu. Pokud nebudou kvalitní amatéři, nebudou kvalitní amatérské turnaje, nebude amatérský box patřit do olympijské rodiny, bude mít ten profesionální v dalších letech problémy.

Ne, hned, to určitě ne. Ale v dalších dekádách určitě.

Přehnané? Rozhodně ne. Profesionální box není připravený a ochotný platit amatérské turnaje, výrazně se podílet na výchově boxerů. Participovat možná, ale to je asi tak vše. Především bude stále brát to nejlepší amatérské zboží.

Jak to souvisí s MOV? Ve chvíli, kdy vypadnete z olympijské rodiny, přijdete o peníze z této organizace. Přijdete mnohdy také o státní dotace. Přijdete o sponzory. A v tu chvíli máte prostě a jednoduše problém. Tomu věřte.

Ostatně už nyní stopla MOV peníze pro AIBA a Rachimov nutně potřebuje, aby se tok těchto peněz znovu spustil. Dubnová zpráva je v tomto směru klíčová.

Mnozí představitelé především z amatérského, ale také toho profesionálního sportu nejsou propojováním těchto stran příliš nadšeni. Spíše naopak.

Dr. Wu Čching-Kuo mocně toužil o jejich spojení. Možná svého docílí, byť jinak, než prezentoval. Tím, že dostal AIBA nad propast, možná donutí mocné amatérského i profesionálního boxu spolupracovat. Ono totiž, kdy jindy, než nyní?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze