Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Fury vs. Parker. Vyhrál bratranec bývalého krále, nebo slavil rival zaslouženě?

Souboj Hughie Fury vs Joseph ParkerSouboj Hughie Fury vs Joseph ParkerPRAHA – Souboj o titul mistra světa WBO v těžké váze mezi Josephem Parkerem (24-0, 18 KO) a Hughiem Furym (20-0, 11 KO) rezonuje boxerským světem i tři dny po jeho uskutečnění. Pojďme si ho rozebrat i v našem komentáři.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Když duel mezi oběma neporaženými těžkými vahami skončil, byl jsem skálopevně přesvědčený o tom, že hodně pochybné panování Parkera ve federaci WBO skončilo.

Jaké bylo moje překvapení, když za vítěze byl prohlášený Novozélanďan.

A ještě větším překvapením jsou pro mě statistiky CompuBox, které se pravidelně po titulových duelech vydávají. V krátké době podruhé. Prvně tak bylo při souboji Gennadije Golovkina s Canelem Alvarezem.

Jistě, někdo mne může vinit ze zaujatosti, že některému z boxerů přeji více. Jenže v obou případech tomu tak není. Golovkina obdivuji, Canela ale sleduji už přes pět let a už před jeho soubojem s Floydem Mayweatherem jsem byl jeho velkým příznivcem. Byť při námluvách s GGG se mi jeho chování hodně zajídalo.

A duel Parkera s Furym? O Novozélanďanovi jsem začal psát už v době, kdy ho nejen v Evropě znal málokdo a tvrdil, že je to budoucí mistr světa. Hughie Fury mě naopak svými výkony, jak sám tvrdí – hodně ovlivněné jeho nemocí –, mě naopak nepřesvědčil.

Přesto to byli Golovkin a Fury, které jsem viděl v těchto soubojích zvítězit. Byť se oba prezentovali naprosto odlišně. A vlastně zcela opačně.

Jenže zatímco Kazach ringu dle mého dominoval jak úderově, tak nátlakově, tak Parker toto nezvládl. Proti Britovi působil často jako školák, v prvních kolech si dle mého absolutně neškrtl.

Ano, Fury hodně často ze své přední ruky jen naznačoval, nedotýkal se soupeře.

Ano, streamy rozhodně nejsou tak kvalitní, jako ostrý televizní přenos a už vůbec ne, jako osobní sledování z pod ringu, přesto: že by Novozélanďan trefil jen o jeden úder přední rukou méně než jeho vyzývatel?

Statistiky zápasu Parker vs. FuryStatistiky zápasu Parker vs. Fury

Tomu lze uvěřit jen stěží. Zvláště, když údery počítají také jenom lidé a při vší úctě, v aréně, ani u obrazovky neexistuje místo, ze kterého by mohl jeden člověk vidět každý jednotlivý úder. To prostě není reálné.

CompuBox si dal s konečnými čísly ze zápasu Joseph Parker vs Hughie Fury pořádně načas. A ta jsou hodně zarážející, překvapivá, šokující.

Je na každém z vás, zda si zkusíte vybrat některé kolo a bodovat nejdříve trefené údery jednoho, poté druhého bijce. Já si to zkusil a s oficiálními statistikami jsem se ani v jednom neshodoval, zatímco u Parkera bylo moje číslo nižší, u Furyho stejné, či vyšší.

Ostrovní boxer zápas kontroloval, měl navrch, přesně věděl, co dělá – mimo jiné kontrola ringu patří mezi jedny z faktorů, které by měli bodové rozhodčí ovlivňovat. Parkerovy útoky byly hodně často náhodné, šlo neřízené výpady, nikoliv připravené akce a kombinace.

Furymu hodně uškodil naopak fakt, že až příliš šetřil svoji zadní ruku, což mu ostatně vyčetl i jeho otec a trenér v jedné osobě Peter.

Přesto si stále myslím, že tento duel i s ohledem na místo konání měl ovládnout domácí čahoun.

Když to shrnu, Fury boxoval, věděl, co a proč dělá. Parker jen zabíjel mouchy a jen se snažil vyhazovat údery, aby se neřeklo a dal šanci bodovým dát kola jemu.

Tato taktika na náhodu mu vyšla skvěle. Pokud ale tvrdí, že mu styl Joshuy seděl více a že je pro něj jako dělaný a že mu tento souboj otevřel velké dveře, jen si lže do kapsy.

Parker je velmi talentovaný, má v sobě obrovský potenciál, osobně si ale myslím, že jeho kouč Kevin Barry už jej není schopen z něj dostat, posunout jej. V pětadvaceti letech Novozélanďan už nějakou dobu stagnuje.

Na Joshuu nemá. Stejně tak si troufám říct, že ani jeho říjnového protivníka Kubrata Puleva. Nebo dvojici Deontay Wilder – Luis Ortiz. Všechny tyto protivníky by v současnosti mohl zdolat jen nějakým „lucky punch“, rozhodně ne díky tomu, že by je technicko-takticko přeboxoval.

Při vší úctě, momentálně je Joseph Parker nejslabším šampionem těžké váhy. A čím déle bude žít ve své bublině bez dalšího posunu, tím tvrdší bude jeho následný pád.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2017 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze