Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Fury se vrací zpět. Joshua, či Wilder? V tuto chvíli hodně velká sousta

  • Napsal Antonín Vavrda

Tyson Fury před duelem s Vladimirem KličkemTyson Fury před duelem s Vladimirem KličkemPRAHA – Dlouho se na to čekalo a konečně je to tady. Britský obr Tyson Fury oznámil ve čtvrtek svůj návrat do ringu, ve kterém nestál od svého slavného večera v německém Düsseldorfu. Psal se datum 28. listopadu 2015, když šokoval svět i Ukrajince Vladimira Klička. Může se mu to povést znovu?

VÍCE ČTENÍ KE JMÉNU TYSON FURY:

Tyson Fury měří 206 centimetrů a momentálně váží kolem 120 kilogramů, nepřehlédnutelný je ovšem i svými činy. Na sociálních sítích tu baví, tu šokuje, rozhodně nenudí.

To samé o něm platilo také v ringu. Z neohrabaného polena, které bylo schopno nafackovat samo sobě, se postupně vypracoval na nebezpečného čahouna, který svoji cestu završil pro většinu naprosto šokujícím způsobem – po více jak jednom desetiletí jako první našel recept na Ukrajince Vladimira Klička.

Všichni čekali odvetu. Na tu ale nikdy nedošlo, deprese a dopingové prohřešky donutily Furyho ukončit kariéru. V pouhých osmadvaceti letech.

A od té chvíle se čekalo na to, kdy oznámí návrat. Stalo se tak – tentokrát již se vší vážností – před třemi dny. Je téměř jisté, že galavečer naplánovaný na 9. června do jeho rodného Manchesteru bude beznadějně vyprodaný. Ať už proti němu nastoupí kdokoliv.

Na velká jména je totiž čas. Jistě, už nyní se můžeme těšit na stupňované hecování mezi ním a Anthonym Joshuou a Deontayem Wilderem. A proč ne?! Vždyť na to všichni čekáme. Fury stejně jako Američan tohle umí. AJ je proti nim prezentován coby slušňák, ovšem ono to nebude tak úplně pravda. V jeho krvi koluje hodně divokosti a nerozvážnosti.

Pravdou ale je, že momentálně ani na jednoho Tyson Fury nemá. Na to, aby se s nimi popasoval potřebuje čas. A pokud k jednomu z těchto duelů dojde a samozvaný „Gipsy King“ zvítězí, půjde opět o senzaci.

Byť nebyl mimo ring tak dlouho jako například legendární George Foreman a byť je stále na těžkou váhu mladý, jednatřicet měsíců mimo zápasový rytmus je strašně moc. S ohledem na skutečnost, jak tvrdě se nyní trénuje. Jak moc se nyní všichni posouvají vpřed a atakují hranici svých možností.

A mnohdy – i za cenu zakázaných látek – ji překračují.

Což se ostatně týká také Tysona Furyho. A co by nemělo zůstat nezmíněno. Při své cestě ke Kličkovi totiž dopoval. Respektive u toho byl na rozdíl od jiných chycen. Přesto britská Antidopingová agentura (UKAD) vše zametla pod koberec tak, že se o jeho prohřešku datovaném už do února 2015 (ještě před vítězný duel s Němcem Christianem Hammerem) veřejnost dozvěděla až v létě 2016.

Fury, stejně jako jeho bratrance Hughie dostali zpětně tresty (Tyson dva roky od února 2015), jenže výsledky bitev s Hammerem či dokonce Kličkem nikdo nikdy nezpochybnil. Zajímavé s ohledem na skutečnost, jak Britové ostře bojují především proti ruskému dopingu (vedle německé ARD to byli právě britští novináři, kteří o státem řízeném dopingovém systému v této zemi informovali první). Jak se Britové staví na stranu těch nejspravedlivějších ze všech.

Proč tato připomínka?

Předně pro to, že všichni dosud řešili hlavně to, kolik stíhání boxerských bratranců UKAD stálo. Ne, jak vše dopadlo, co přesně se jim prokázalo a zda budou následovat i další tresty (anulování výsledků jejich zápasů).

A také pro to, že další podobné provinění si už Tyson Fury dovolit nemůže. A je otázkou, zda je schopen se na podobnou výkonnost, jakou měl v roce 2015, dostat po takové pauze i bez zakázaných látek.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze