Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Andy Ruiz jako náhradník? Dává to smysl. Nejen finančně, ale hlavně sportovně

  • Napsal Antonín Vavrda

Andy Ruiz (vlevo) v akciPRAHA – Po dvou týdnech čekání je jasno. V sobotu 1. června se místo dopujícího hříšníka, Američana Jarrella Millera (23-0-1, 20 KO) postaví šampionovi WBA, IBF a WBO Anthonymu Joshuovi (22-0, 21 KO) další zámořský bijec, Andy Ruiz (32-1, 21 KO). Mají se fanoušci nač těšit?

DALŠÍ KOMENTÁŘE:

Předně: Je dobře, že Eddie Hearn, promotér večera, nesáhl po snadné volbě jménem Trevor Bryan, či Manuel Charr. Stejně jako nezvolil vlastní stáj a Michaela Huntera.

Při vší úctě k nim, na tento zápas nemají. Marketingově, ani svými dovednostmi. Bylo by to jen vraždění neviňátek. Za tím si stojím.

Podobně by byla škoda, kdyby do duelu jen kvůli velkým penězům šel Němec Agit Kabayel. Po sportovní stránce na elitu má, ale ne nyní. A myslím, že v magdeburské stáji si dobře spočítali, že jeden „money fight“ – ten Toma Schwarze proti Tysonu Furymu, zatím stačí.

A Kubánec Luis Ortiz? Jo, ten by se mi líbil, stejně jako většině fanoušků, nejvíce. Pořád platí, že jeho zadní levá je extrémně nebezpečná. Že je nesmírně zkušený a vyzápasený. Na druhou stranu, jeho poslední výkony v mých očích přesvědčivé nebyly. Proti Deontayi Wilderovi předvedl skvělý výkon, následná představení ale byla taková neslaná, nemastná.

Proto jsem rád, že se nakonec objevil – tak trochu nečekaně – Andy Ruiz Jr. Osobně tohoto kluka sleduji roku 2013 a vítězného zápasu s Joem Hanksem (loni jej sundal jistý Joe Joyce).

Ruiz není vysportovaný atlet, z jehož figury se budou na pláži ženám a dívkám podlamovat kolena. Kdo ví, možná si ho ani nevšimnou, nebo se mu budou někteří i posmívat.

Jenže ve chvíli, kdy se tento chlapík postaví do ringu a nechá mluvit své paže, nepodlamují se kolena jen jeho soupeřům. Z mého pohledu má vše – techniku, dynamiku, výbušnost, sílu, umí pracovat také v obraně.

Dlouho mu chyběla psychika. Několikrát zrušil zkoušky, které ho mohly posunout směrem vzhůru a už, už to vypadalo, že z něj bude další věčný talent. Až přišel podzim roku 2016, kdy jej de facto promotér Bob Arum natlačil do zápasu o volný pás WBO proti podobně tvrdému a dravému Novozélanďanovi Josephu Parkerovi.

Ruiz zaboxoval podle mne lépe než jeho protivník. Kdyby se boxovalo jinde než u protinožců a kdyby promotéři chtěli dál stavět jeho kariéru, tak by vyhrál. Nestalo se, ale Ruiz poznal, že na špičku má. Viděl cestu Parkera a stále více si věřil i on sám na další top zápasy.

Před dvěma týdny rozbil v pěti kolech Němce Alexandra Dimitrenka, který podobně jako Kevin Johnson jednou zazáří, aby následně totálně propadl.

A díky skvělému týmu se dostal k životní šanci. Psychickou odolnost prokázal už jen tím, že se neschovával jako třeba Ortiz za svého manažera, ale na rovinu pronesl, že tento zápas chce. Že je připravený, že pouze naskočí zpět do tréninkového kempu.

Nehledal cestu ven, hledal cestu dovnitř.

Už tím si tento duel zaslouží. Pět týdnů přípravy na konkrétního soupeře není mnoho, ale ani to není málo. Se sparingy na Joshuu nebude mít Ruiz problémy. Co bude náročnější – a co se uvidí až v ringu –, je kondiční část přípravy.

Ruiz není v optimální formě. Jen on sám ví, jak moc daleko (co se týče týdnů) je od ideálu – tedy alespoň 114 kilogramů (nejlépe pak 112 kilogramů) se zápasovou vahou proti Dimitrenkovi (119 kilogramů).

Tedy, v jakém týdnu přípravy by měl případně tuto váhy, kdyby se chystal na zápas a shazoval na 112-114 kilo.

Pokud v tomto ohledu není žádný problém, pak se myslím máme nač těšit. O Ruizovi se v souvislosti s titulovými zápasy sice v posledních měsících nemluvilo, ovšem ne pro to, že by na ně neměl. Naopak, ze širší špičky si troufám říct, že je to jeden z nejméně doceněných borců.

Mimochodem, i díky naprosto rozdílných figurám obou rivalů, se dá tento zápas také skvěle promovat. A věřím, že se něčeho zábavného také dočkáme...

A na konci toho bude 1. června parádní vrchol již nyní neskutečně našlapaného galavečera!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze