Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Tanečky kolem odvety Fury vs. Kličko: Kdo je ale vlastně čí zajatec?

  • Napsal Antonín Vavrda

Fury a Kličko na první tiskovce v letošním rocePRAHA – Dvakrát už se měli utkat v očekávané odvetě. Podruhé je termín souboje Tyson Fury vs. Vladimir Kličko II. zrušený, dle slov Franka Warrena – promotéra večera – jen odložený. Tomu ale již věří málokdo. Jak tohle všechno nakonec dopadne?

DALŠÍ INFORMACE K TÉMATU:

Pojďme hezky po pořádku.

28. listopadu 2015 – šokuje Tyson Fury svět, když dokáže porazit „Neporazitelného“ Vladimira Klička a bere mu tituly WBA (Super), WBO, IBF a IBO v těžké váze. S nimi i post světové jedničky nejsledovanější váhové divize.

8. prosince 2015 – Fury přichází o svůj pás IBF, jelikož se není schopen v pouhých deseti dnech domluvit s povinným vyzývatelem federace Vjačeslavem Glazkovem. Jeho manažerovi je tato klička k ničemu, pás se před Charlese Martina dostane až do rukou Anthonyho Joshuy.

8. dubna 2016 – Dlouho očekávaná odveta je domluvena, datum je stanovené na předvečer finále fotbalového Eura, tedy do soboty 9. července, boxovat se má v Manchesteru. Ještě předtím Fury několikrát prohlašuje, že ho čekání nebaví, že tloustne, ale nemůže boxovat udržovací duel, protože by porušil smlouvu s Ukrajincem.

24. června 2016 – Několik dní poté, co prohlásí, že duel s Kličkem bude posledním v jeho kariéře, protože ho nebaví neustále trénovat, je odveta odložená kvůli jeho zranění kotníku.

26. června 2016 – Britské deníky přicházejí s informací, že Fury společně se svým bratrancem Hughiem v roce 2015 neprošel ještě před duelem s Kličkem dopingovým testem na nandrolon. Brit vinu důrazně popírá, následně se objeví ve Francii na fotbalovém Euru, 16. července se jeho ženě Paris narodí jejich třetí společné dítě – syn Prince. Stane se tak pouhý týden po původně plánovaném termínu odvety s Kličkem!

7. září 2016 – Je stanoven druhý termín Fury vs. Kličko II., tentokrát na 29. října. Posvětit ho musela Britská boxerská rada, jelikož je Ukrajinec suspendovaný ostrovním Anti-dopingovým výborem, který šetří jeho loňské údajné dopingové provinění.

12. září 2016 – Na tiskové konferenci k souboji Tyson Fury chybí, jelikož se mu mělo po cestě z Manchesteru do Londýna porouchat auto.

19. září 2016 – Je oznámeno, že britská Anti-dopingová kancelář si pozvala Furyho na kobereček na termín 4. listopadu. Zároveň je ze strany Andyho Ruize Jr. zrušený duel s Hughiem Furym, který měl být eliminačním duelem federace WBO a měl se uskutečnit na galavečeru 29. října.

20. září 2016 – Daily Mail přináší snímky Tysona Furyho, který má zjevně stále solidní nadváhu, jak si užívá nákupy v Manchesteru, ulicemi rodného města se pak vozí novým luxusním SUV značky Mercedes za téměř 5 milionů korun.

23. září 2016 – Ráno informuje Furyho strana Klička, že termín 29. října není schopen dodržet kvůli vážným zdravotním komplikacím, navečer se dostává tato informace do médií, pozdě v noci ji všechny zúčastněné strany potvrzují. Manažer Ukrajince Bernd Bönte prohlašuje, že jeho chráněnec je rukojmím Brita a už podruhé se naprosto zbytečně připravuje na duel.

Docela hodně problémů na jeden duel, co říkáte? Na druhou stranu, není toto ničím neobvyklým. Podobné tanečky kolem sebe dělaly i legendy let nedávno i dávno minulých.

V tomto týdnu jsme vám připomínali slova George Foremana na adresu Mika Tysona, mezi profíky nikdy nedošlo na olympijskou odvetu mezi Lennoxem Lewisem a Riddickem Bowem, během sedmi let bylo několikrát oznámeno datum souboje mezi Floydem Mayweatherem a Mannym Pacquiaem, než na něj nakonec došlo loni v květnu.

Na druhou stranu – v těchto případech nikdy nešlo o smluvně stanovené odvety. V tomto ohledu mě zaujaly dvě věty:

„Je daleko těžší domluvit podmínky smluvně vázaného souboje na ten první, než povinnou obhajobu a jakékoliv první souboje. Tam je prostě nabídka na stole, ber, neber, jdeme dál.“ - To jsou slova Franka Warrena poté, co se potvrdil druhý termín odvety Fury vs. Kličko.

„Vladimir je hrozně zklamaný, znovu to ten chlap zrušil. Vladimir je držený tím šílencem jako rukojmí. Chce bojovat, trénuje, ale naposledy stál v ringu před rokem.“ - Slova Bönteho pro ESPN.com po pátečním druhém zrušení (odložení) souboje.

Obě totiž v sobě skrývají podobný obsah. Obsah, za který si svým způsobem může ukrajinský obr Vladimir Kličko sám. Povinné odvety v případě porážky s ním, nebo starším bratrem Vitalijem dává do svých smluv pravidelně vlastně celou kariéru. Ve chvíli, kdy se stal šampionem IBF v roce 2006, na ně kladl ještě větší důraz.

Toto mimochodem před pár měsíci potvrdil i Rus Nikolaj Valujev, kterého jinak s rodinou Kličků pojí přátelství. „Pokud bych s jedním z nich boxoval a vyhrál, vlastně bych s nimi musel boxovat až do té doby, než bych prohrál. Je to šílené, tohle jsem nemohl podepsat. Navíc, když mi nabízeli peníze, které byly hluboko pod tím, co jsem v té době vydělával,“ řekl s odstupem času ruský obr.

Více jak devět let nemusel Kličko tuto klauzuli aktivovat. Dá se říct, že byla ve smlouvách tak trochu navíc. S Furym na ni došlo. A nyní sklízí, co zasel. Fury, Warren a Hennessy jsou všechno, jen ne hlupáci. To, co třeba není vidět hned, dává s odstupem času vždy smysl.

Brit rozhodně není milovníkem tvrdé dřiny, má sklon k nadváze, ke tloustnutí. Dlouhé prostoje v kariéře pro něj nejsou tím nejvhodnějším. V prvních měsících po prvním duelu si dával dle všech indicií načas právě Kličko a Brita to řádně štvalo. Chtěl boxovat, chtěl zobchodovat svoji pozici, své tituly, ale nemohl.

Jakmile si v červnu zranil kotník, tak umně využil situace. Moc dobře věděl, že dopingový průšvih (a nyní je jedno, jak z něj vyjde), prostě už neututlá, stejně tak moc dobře věděl, že týden po zápase se má jeho ženě narodit jejich třetí potomek. Bum, prásk, duel je zrušený poprvé.

I poslední kolečko se dá pochopit. Kličko umístí na sociální sítě fotku, jak maká a dře, ve stejný den pak britští novináři vyfotí Furyho jak se slušnou pneumatikou nakupuje v centru Manchesteru, daleko od svého kempu na hranicích Belgie s Francií. V množství informací toto všechno zanikne, s odstupem to ale dává smysl. Zvláště, když se zveřejní datum sezení Brita, který se bude muset zodpovídat z dopingového škraloupu. A jako na potvoru je nastavené opět týden po termínu duelu.

Ne, tohle není náhoda. Nevěřím tomu. Stejně tak nevěřím vážným zdravotním problémům Brita, tedy pokud mu lékaři nedejbože neobjevily nějakou formu rakoviny.

Spíše mi to všechno přijde jako taktika, která má určitý cíl. Podle mne už na začátku září britská strana moc dobře věděl, že žádný duel 29. října nebude a jen si solidně Ukrajince opět povodila. A tak trochu mu vrací všechna příkoří, které on činil na své soupeře nejen v ringu, ale především v zákulisí v předchozích letech.

Nyní jde jen o to, s jakým cílem toto všechno zmíněný trojlístek činí. Chtějí se z odvety vyvázat tak, aniž by museli platit smluvní pokutu tím, že donutí Klička ukončit kariéru (to se nyní moc nejeví), nebo vstoupit do ringu s jiným soupeřem, čímž by celou klauzuli o povinné odvetě deaktivoval a zrušil? Nebo si se soupeřem jen hraje, zkouší co unese a chce z odvety pro oba „vydojit“ maximum publicity po vzoru Floyda s Mannym (a po vzájemné dohodě s Kličkem)?

Pokud budeme kalkulovat s tím, že Furymu skutečně nic vážného není a jde jen o hru, tak se odpověď dozvíme každopádně hodně brzo. Ať již avizovaným lasem od promotéra Anthonyho Joshuy směrem ke Kličkovi, nebo oznámením nového termínu Fury vs. Kličko II. a vysvětlením důvodů zrušení toho aktuálního.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze