Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Svět Fury – Wilder III. nepotřebuje. Ne teď. Zato bitvu Joshua – Fury ano!

Fury bije Wildera / zdroj foto: Boxingscene.comFury bije Wildera / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Hukot kolem duelu Tyson Fury vs. Deontay Wilder jen tak neustane. Stejně tak spekulace. Pojďme k aktuálním diskuzím též přispět.

DALŠÍ NOVINKY K #WILDERFURY2:

Přiznávám: zatím čerpám jen ze živých zážitků odvety mezi Tysonem Furym a Deontayem Wilderem. Záznam jsem dosud kvůli časovému vytížení neviděl, chci si ho užít, a tak to zatím odkládám. A s ním i hodnocení vlastního „výkonu“ spolukomentátora duelu, který jsem kompletně celý ve studiu odstál.

Až tak mě zápas dvou neporažených těžkých vah zajímal a vtáhl.

Nikdy jsem nezastíral, že v mých očích Fury vyhrál už první střet z prosince 2018. Stejně tak jsem nezastíral, že je mým favoritem pro odvetu, pokud se na ni připraví. Stoprocentně připraví. V průběhu února se ke mně dostaly informace, že se tak úplně neděje, což mi trošku vadilo, na druhou stranu jsem si říkal, že nevěřím skutečnosti, že by „Gypsy King“ bral přípravu na životní duel na lehkou váhu.

Už na vážení toto potvrdil, byl sice obrovský, ale ne tlustý jako pro odvetu s Joshuou jistý Andy Ruiz. V tu chvíli mi ale vrtalo hlavou ještě něco: obrovský byl na své poměry také Wilder. Proč? Proč pro zápas tak výrazně přidal na svalové hmotě? A zvládne s ní pracovat?

Už první dvě kola na tyto otázky nabídly odpovědi. Fury si šel za svým, splnil to, co říkal. Že boxeři jako Wilder nejsou zvyklí být pod tlakem, nejsou zvyklí být „šikanováni“. Američan věřící své drtivé pravačce se „šikaně“ až tak nebránil, což byla ale hlavní chyba.

Zvláště pokud věděl dle vlastních slov o tom, že nástupový kostým je příliš těžký a že mu „vezme nohy“. Jeho box, jeho drtivá pravačka totiž právě nohy potřebuje. Bez nich je poloviční. A on sám jako boxer čtvrtinový.

Ne, nekopu do něj jako někteří internetoví chytráci a hejteři. Byť jsem ho nikdy neměl rád, uznávám ho jako šampiona, stejně jako jsem uznával Vladimira Klička. Prostě oba vypilovali své přednosti k dokonalosti a je chyba soupeřů, že to na ně tak dlouho stačilo. Ne naopak.

Na druhou stranu ale v tomto ohledu udělal Wilder první chybu. A ve chvíli, kdy mu během druhého kola ztěžkly nohy – nejen kvůli obleku, ale díky nárůstu svalové hmoty – bylo to už jen „čekání na smrt“. Chápu, že on bude tvrdit něco jiného. Bylo by divné, kdyby ne. Ale pokud by se Fury nezavařil, neudělal sám velkou chybu, Wilder už neměl palivo na to, aby ho ukončil.

Mark Breland udělal vhozeným ručníkem správný krok. Krok, který ho možná bude stát místo ve Wilderově týmu, ale který dle mého zachránil „Bronzovému Bombardérovi“ zdraví a také další kariéru. Dal mu šanci se vrátit, protože kvality na to má.

Určitě by tak ale neměl činit okamžitou odvetou s Furym. A pokud si za slovy o obleku uvědomí (a pomůže mu v tom i jeho tým), že prostě a jednoduše se svým stylem na Brita v tuto chvíli nemá, tak na ani nedojde.

Upřímně si myslím, že na rozdíl od třetího souboje Canelo Alvarez – Gennadij Golovkin ji boxerský svět ani momentálně nepotřebuje. Nepotřebuje ji ani Tyson Fury. On vlastně nepotřebuje už žádný další zápas, vždyť už nyní je legendou. Ukončil dlouholetá kralování oněch zmíněných šampionů – Klička a Wildera. Už tím se zapsal do historie boxu. Navěky. Nikdo jiný podobný kousek nedovedl.

Stejně tak s Wilderem vydělali největší peníze na vstupenkách v historii těžké váhy. A všichni netrpělivě čekají, zda skutečně zdolají jako první těžké váhy i hranici dvou milionů prodaných PPV. S ohledem na přenosy dvou nejsledovanějších amerických televizí – ESPN a FOX – je to vysoce pravděpodobné.

Na druhou stranu: už jsem to říkal i během přenosu, pro mě osobně je soupeření Fury, Wilder, Joshua podobné jako bylo to Muhammada Aliho, Joa Fraziera a George Foremana v 70. letech minulého století. Prostě vláda tří králů, který krom soupeření navzájem odrážejí (ne vždy úspěšně) nájezdy dalších.

Fury s Wilderem už dvě setkání za sebou mají. Nyní je na řadě souboj jednoho z nich s Joshuou. A je vlastně jedno, kterého z nich. Já osobně bych se nebránil ani střetu Wilder – Joshua. A pokud by jej Američan opanoval, pak ano, trilogie s Furym by byla paráda.

Ale je jasné, že daleko více všechny láka britské setkání „all in“. O krále těžké váhy. Poprvé v historii o tituly všech čtyř nejprestižnějších organizací.

Je mi jasné, že každý hájí své zájmy. Ale už kvůli této skutečnosti by je nyní všichni měli upozadit. Vykašlat se na svá ega a vlastně i pravidla.

Nemluvím jen o Wilderovi, ale třeba i o povinném vyzývateli IBF Kubratu Pulevovi, kterého ale shodou okolností zastupuje stejný promotér jako Furyho. Mluvím i o této přísné federaci, která často až přehnaně lpí na svých pravidlech.

Duel Tyson Fury – Anthony Joshua o tituly WBC, WBA, IBF, WBO a The Ring Magazine by byl možná tím vůbec největším v historii tohoto sportu. Rozhodně s ohledem na současné technologie tím nejsledovanějším.

A nejsem Kubrat Pulev, nejsem Alexander Usyk, nejsem prezident IBF, WBO a dalších federací. Ale sakra, i já na jejich místě bych chtěl následně boxovat s vítězem a pokusit se ho sesadit z trůnu. Lákalo by mě to rozhodně více než porazit jednoho z nich nyní a až pak vyzvat toho druhého...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze