Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Rourke, ostuda boxu? Ne, stydět by se měli Chisora a Gomez!

  • Napsal Antonín Vavrda

Mickey Rourke v MoskvěPRAHA – Hodně zajímavého se událo o uplynulém boxerském víkendu po celém světě. Zajímavého a diskutovaného. Pojďme si proto dění mezi šestnácti provazy od Moskvy až po Omahu trošku shrnout.

Jedno téma ke sloupku se totiž vyloženě nabízí. Jaké? Točí se kolem slova „ostuda".

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Nejčastěji se především v Česku toto slovo skloňovalo ve spojení s návratem dvaašedesátiletého Mickeyho Rourka do profesionálního ringu. Jak už jsem řešil s několika svými známými a kamarády, osobně bych takto ostré soudy nevynášel.

A mám proto několik argumentů:

V první řadě nešlo o oficiální boxerský zápas, ani jednomu z bojovníků se nepočítal do profi-rekordu. Ten Rourkův je mimochodem čistý ještě z doby, kdy si střihl na začátku devadesátých let osm regulérních duelů (6-2-0).

Proti Rourkovi dle Daily Mail nastoupil devětadvacetiletý bezdomovec jménem Elliot Seymour (1-9). Ten měl údajně trénovat s Rourkem v kalifornském klubu Freddieho Roache Wild Card. Už zde je ale značný rozpor: bezdomovec a trénovat na tak prestižní adrese? Navíc kluk, který byl v amatérech velmi dobrý boxer?

V celém článku zmíněného britského plátku není ani jedna citace samotného Seymoura, pouze jeho příbuzných a „přátel", kterých se ale on sám zřekl. Tenhle boxer je navíc aktivní na sociálních sítích, lehce dohledatelný a pravidelně on-line, leč na přímý dotaz, zda-li je článek Daily Mail pravdivý, odmítl po jeho přečtení reagovat.

Pokud by již byla pravda to, že Seymour často pobývá pod širým nebem (což ve slunné Kalifornii rozhodně není takový problém, jako třeba na Sibiři), slušná výplata od promotérů galavečera, potažmo Rourka by mu mohla paradoxně více pomoct, než uškodit (dle zpráv Boxingscene.com si měl vydělat 3 tisíce dolarů, náklady za něj hradili pořadatelé, na zápas pak trénoval zhruba měsíc!).

A je tu poslední argument – v tomhle zápase nešlo o to, komu zvedne ringový na konci ruku nad hlavu! Ne, šlo o propagaci sportu mezi lidi, kteří o boxu nemají tušení. Rourke byl v Moskvě celý týden, měl tam několik přednášek, zatrénoval si s dětmi, absolvoval otevřený trénink, na kterém měl zdaleka nejvíce novinářů, po odchodu z ringu měl kolem sebe okamžitě hrozen fanoušků. A ti rozhodně nevypadali nijak zklamaně, či sklesle, naopak!

Za celý uplynulý týden například i u nás na webu a hlavně facebooku nenajdete více sdílené a čtené odkazy, než ty, které se týkají Rourka! To samé v Rusku, na dálku mu vyslal podporu i Bernard Hopkins. Rourke ukázal na dvaašedesátiletého chlapíka skvělou figuru, postřeh a boxerské pohyby mu také nechybí, stejně jako charizma.

Ano, jeho zápas byla show, Seymour šel k zemi hodně snadno, ale skutečně si nemyslím, že jeho přemožitel přijel do haly po proflámovaných nocích v moskevských barech a nočních klubech. Naopak, ukázal morálku a v době, kdy se celosvětově bojuje s obezitou také to, že v kondici může být člověk v každém věku.

V mých očích daleko větší ostudu předvedli jistí Juan Carlos Gomez a Dereck Chisora! Tito dva pánové jsou boxem živeni a to navíc dost slušně. Gomez byl mistrem světa v křížové váze a její absolutní jedničkou, před pěti lety pak vzdoroval devět kol Vitaliji Kličkovi, ovšem v Moskvě se v ringu ohřál 19 vteřin!

Dmitriji Kudrjašovovi stačily 2 – slovy dva – přesnější údery, aby jej poslal do downu, ze kterého už se na nohy včas nepostavil! Ano, stát se to může, ano tahle ruská mlátička má ve své pravačce kopanec jako od velblouda, ale v mých očích je prostě naprosto ostudné, aby se takto zkušený bijec nechal podobně snadno nachytat v nedbalkách!

Nejde o to, že už se Gomez z downu nesebral, jde o to, jak se na podlahu ringu jednačtyřicetiletý veterán dostal. Lehké naťuknutí krytu levačkou a poté bez koncentrace „sežrat" čistou zadní mezi ruce, to se může stát amatérovi na oblastní lize, ale ne takovému boxerovi!

A Chisora? Ten šel do zápasu s Furym coby Evropský šampion WBO a mistr Evropy, mezi šestnácti provazy ale během deseti kol odvety s krajanem dokázal dokonale zničit všechno to, co si během své dosavadní kariéry vybudoval!

Budiž, na protivníka neměl, jenže stejně tak neměl na Furyho v prvním měření sil, stejně tak marně naháněl Vitalije Klička, stejně tak jej vyškolil David Haye. Jenže přestože v letech 2011 až 2012 vyhrál z pěti zápasu jediný, měl respekt soupeřů i fanoušků. Důvod? Bojovné srdce, zarputilost, dravost a sem tam i nějaký ten průšvih v ringu i mimo něj.

Jenže v noci na neděli bývalý „Del Boy" těžké váhy zápas s Furym zabalil (a nikdy mi nevymluví, že to bylo jinak) po prvním nepovedeném kole. Dalších devět mu pak dělal pohyblivý boxovací pytel, naprosto odevzdaný, rezignovaný. Počet jeho úderů za půl hodiny „zápasu" byste spočítali na prstech obou rukou.

Chisora v porovnání se svými předešlými porážkami ukázal pravdivost rčení, že „prohrát může každý, ale lze prohrát i se ctí"!

Takže: je ostudnější propagace boxu, morálky, chutě něčeho dokázat ve věku, kdy všichni spíše přemýšlí nad tím, jaký seriál jim dneska dávají v televizi, prostě sportu jako takového zakončené vše exhibičním duelem s happy endem jako vystřiženým z amerických filmů (kterých si ale paradoxně Rourke příliš ve své kariéře na stříbrném plátně neužil), nebo nekoncentrovanost, podcenění soupeře a zbabělost dvou profesionálních sportovců?

Moje volba je jasná. A co vaše?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze