Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Parker a Ortiz?! Nepodceňujte je, mohou Joshuovi a Wilderovi zavařit

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua vs. Parker / zdroj foto: Boxingscene.comJoshua vs. Parker / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – O uplynulém víkendu se boxerský svět dočkal oficiálního potvrzení dvou očekávaných soubojů v těžké váze. Deontay Wilder (39-0, 38 KO) se postaví 3. března Luisi Ortizovi (28-0, 24 KO), Anthony Joshua (20-0, 20 KO) si to rozdá 31. března s Josephem Parkerem (24-0, 18 KO). Během jednoho měsíce tak budou v akci všichni šampioni této váhy. Na co se můžeme těšit?

VÍCE K DĚNÍ V TĚŽKÉ VÁZE:

Ano, někteří si povzdechnou nad tím, že by raději v jednom ringu viděli Joshuu s Wilderem, jenže kdo zná zákonitosti profesionálního boxu, tak mu je jasné, že podobná dohoda není tak snadná.

A že je na ni stále ještě čas. Joshuovi je 28, Wilderovi 32. Pokud se utkají nejpozději v letech 2019-20, o nic nepřijdeme, nepůjde o souboj důchodců, ale naopak dvou ranařů na vrcholu sil.

Navíc už dohoda soubojů Wilder vs. Ortiz a Joshua vs. Parker je pořádným husarským kouskem. Vždy proti sobě stanou čtyři neporažení bijci. Čtyři muži, kteří už byli (Ortiz), nebo jsou (všichni tři zbylí) světovými šampiony.

Knockoutéři, kteří dohromady vyhráli 111 duelů a rovnou stovku před limitem. Tyhle duely prostě a jednoduše být nudou nemohou. I kdyby skončily v prvních kolech.

Velkými favority jsou v nich Wilder a Joshua. Osobně si ale myslím, že je jejich rivaly není radno podceňovat.

Pořád se mluví o tom, jak současné těžké váze chybí kvalita. Potvrzení těchto slov přinese až budoucnost, já si to nemyslím. Ortiz s Parkerem jsou toho důkazem. Oba jsou pro své protivníky momentálně tím nejtěžším možným, co je k dispozici.

A to je třeba ocenit, v posledních letech jsem tomuto při nadvládě bratří Kličků odvykli.

Pro Wildera jde o první skutečně ostrý test po dobu jeho kralování. A nezbývá než věřit, že tentokrát už nic nenaruší termín i jméno jeho soupeře tak, jak jsme si v minulosti u něj už tak nějak zvykli.

Naprosto upřímně – a klidně mne za to kamenujte – současný profesionální box není čistý ani náhodou. Týká se to všech čtyř jmenovaných. Jde jen o to, kdo se případně nechá chytit. Jestli si někdo myslí, že Wilder a Joshua jsou jediní čistí šampioni těžké váhy a ti kolem nich dopují, aby se jim vyrovnali, jsou buď pokrytci, nebo hlupáci, nebo o profesionálním sportu moc neví.

Proto pevně věřím, že se Wilder s Ortizem utkají. A druhý jmenovaný pak ukáže, co v něm je. V těžké váze se sice stárne pomaleji, věk 38 let už je ale na hraně top formy a pomalu, ale jistě klesající výkonnosti.

Ortiz každopádně má zbraně, kterými může Wildera zaskočit. Má kondici, má úderovou sílu, umí si vytvořit prostor pro finální trefu, je tvrdý a také odolný. K tomu je otočený gard a již Polák Artur Szpilka ukázal, že americký čahoun leváky zrovna milovat nebude.

Podobná definice (ovšem bez otočeného gardu) pak vlastně platí také pro Parkera. A jsou to také všechno zbraně, které mohou na Joshuu platit. Ten se musí mít na pozoru, Novozélanďan je hodně nepříjemný soupeř a byť je to šampion s mnoha výtkami, pořád se k titulu musel probít a prokázat kvality, které jiní neměli.

Zároveň právě ona zmíněná odolnost dělá z Ortize a Parkera zranitelné cíle. Wilder i Joshua už byli na podlaze ringu v amatérech, v tréninku i profesionálních zápasech (Američan byl několikrát otřesený).

Prostě nejsou nezranitelní. Jenže to jim dává výhodu – umí s tímto pracovat. Tak, jak se to naučil – úpravou stylu – v minulosti Ukrajinec Vladimir Kličko. A to si troufám říct, že jsou oba odolnější než mladší z bratrského klanu bývalých boxerských králů.

Ortiz a Parker nikoliv. A pokud se jim stane, že se dostanou do problémů, může právě tato neznalost situace zapříčinit jejich rychlý konec. Pro oba totiž platí, že se ostrém zápase se soupeři s takto tvrdým úderem, jakým disponují dvě největší hvězdy těžké váhy současnosti, ještě nepotkali.

Sečteno, podtrženo, máme se opravdu nač těšit. Vše výše popsané, ať fandíte komukoliv z těchto bijců, dělá z duelů Wilder vs. Ortiz a Joshua vs. Parker skvělé menu, které je třeba si vychutnat se vším všudy.

A mé tipy na výsledky? Pokud Wilder a Joshua zvládnou první poloviny z vypsaných dvanácti kol bez zaváhání, měli by slavit. Čím déle budou oba duely trvat, tím větší šance na výhru budou oba mít.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze