Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ O bláznu Furym, 'fotbalistovi' Dimitrenkovi a dalším šlágru box vs UFC

  • Napsal Antonín Vavrda

Tyson FuryTyson FuryPRAHA – Svět profesionálního boxu je v posledních dnech všechno, jen ne nuda. Nejvíce se o rozruch stará jistý Tyson Fury, díky jeho „divočení“ se ale otevírají další a další dveře. Nevěříte?

Je Fury blázen, není blázen?

Není tajemstvím, že mi byl tenhle britský čahoun postupem času více a více sympatický. Nemám rád pokrytectví a přetvářku, kterou se prezentuje většina dnešní společnosti. A kterou je obklopený „Pan dokonalý“ Vladimir Kličko. Že je Ukrajinec vzorem dětem a mládeži?!

Budiž, otázkou je, jaký jim dává příklad. Nikdo nejsme bez chyb a já nechci žít ve společnosti strojů a lidí, kteří se neřídí vlastním úsudkem, ale tím, co jim napíší poradci v naškrobených oblecích. Všechno, co udělá, nebo řekne Vladimir Kličko v záři reflektorů, nebo i ve „stínu bulváru“ je předem připravené a nalajnované.

Tyson Fury je živel. „Přírodňák“, který nejdříve mluví a potom až domýšlí důsledky. Je to špatně? Možná ne vždycky trefil vhodnou chvíli pro to, co vypustil z úst nebo napsal na sociální sítě. Ale vždy z toho byl cítit TYSON FURY, ne nějaký poskok za to placený. Ostatně to, že nemá žádného poradce, potvrdil v posledních hodinách i Frank Warren, jeho promotér, který se zdá, že nad ním také zlomil hůl. Předčasně a zbytečně? Dle mého ano.

Furymu se nedá upřít v posledních třech letech obrovský výkonnostní progres. Zatímco Ukrajinec se schovává za roušku dokonalosti, Brit neměl problém přiznat, proč a kvůli čemu trénuje a že mimo kempy si užívá. Je to špatně? Za mě ne.

Až do letošního jara totiž měly všechny Furyho kroky, hlášky a mediální ataky na Klička hlavu a patu. V obou televizních debatách tváří v tvář svého soka rozebral na součástky. Byl přesvědčivější a improvizoval. Ukrajinec to nedokázal. Ani při slovních debatách, ani v ringu. Prostě, když měl něco změnit, nešlo to.

Jenže tyhle všechny okolnosti „neřízené střely“ v sobě skrývaly ještě černé démony. Fury je často jen tak mezi řečí připomínal. Většinou to ale působilo jen jako historky k dobru, pro pobavení. Až zpětně se dá ale říct, že by se daly označit za volání o pomoc, což ostatně Fury sám potvrdil v rozhovoru pro Rolling Stone (VÍCE ZDE!)

Zaslepené hájení „blázna“? Ne, jen pokus vidět věci jeho očima.

Loni v listopadu porazil soupeře, který jedenáct let neprohrál. Vlastní zásluhou, bez cizí pomoci. Prostě ho vygumoval. Jenže na rovinu: Kdo především z řad fanoušků toto dokázal ocenit? Minimum, většina jen omlouvala chabý výkon Klička. Ten přitom byl chabý proto, že Fury ukázal jeho zranitelnost, našel na jeho styl recept. A že nepřišel do ringu pro peníze, ale chtěl vyhrát. A vyhrál.

Zásluhy a ocenění minimální!

Vás by to na místě Furyho nežralo? Vás by to nesráželo dolů? Na rovinu říkám, že mě ano a hodně. A to netrpím bipolární poruchou, jako dle všech indicií i posledních prohlášení právě on.

Kličko je opěvovaný za to, že chce odvetu. Brita vláčí média a dokonce i policie po všech čertech za to, že řekne svůj názor na homosexualitu a jejich sňatky. Přitom neřekl nic nenávistného, nikoho neurazil, jen citoval coby katolík Bibli.

Vsadím se, že velká část těch, kteří ho napovrch odsoudili, ohrnuje v jádru nad homosexuály nos a slovo „buzerant“ mají zakořeněné jako jednu z nejtvrdších urážek. Že se jim v hospodě u piva posmívají a zarytě tvrdí, že by se s nimi ani nekamarádili.

Další příklad? Kličko jej přirovnal k Hitlerovi a velká část médií i fanoušků mu za to pochlebovalo. Fury jej poslal k čertu, oprávněně dotčený a uražený na nejvyšší míru. Ve své reakci navíc na rozdíl od vysokoškolsky vzdělaného Ukrajince ukázal historické znalosti. Kdo jej za to ocenil?!

Ne, nechci omlouvat Furyho, že bral kokain. Je to špatné, je to trestné a zaslouží, aby nesl následky. Na druhou stranu na jeho osobu odmítám nahlížet jednostranně, odsuzovat ho, a tvrdit, že je to hlupák. On totiž i tím kokainem dle všeho jen léčil svoji nemoc, jejíž příznaky o sobě dávaly znát už nějakou tu dobu, jen je nikdo nebral vážně. A vinu za toto nenese jen Fury, ale i jeho nejbližší okolí, které mu mělo v těchto chvílích pomoci. Řešit příčiny, ne jen hasit následky. Na to už je pozdě.

Pevně věřím, že Fury získá během následujících měsíců kontrolu sám nad sebou. Že mu v tom pomohou ti, co jej znají nejvíce. Že se bude moct opřít o svoji velkou rodinu a že si splní svůj slib a vrátí se silnější než dříve. Já mu tato slova věřím. Protože, ač budu za kacíře, mě by Tyson Fury - model 2014 až červen 2016 - prostě v profesionálním ringu chyběl!

Mimochodem...

...Nebýt jeho, není nyní mistrem světa jistý Anthony Joshua.

...Poslední rok Tysona Furyho a vlastně i celý jeho životopis je dle mého pro kohokoliv daleko více inspirativní než „obraz dokonalého sportovce“ jménem Vladimir Kličko.

Dimitrenko filmoval. Ale Parker tančil nad propastí

Ve chvíli, kdy jsem viděl dva údery Josepha Parkera do žeber klečícího Alexandra Dimitrenka v polovině třetího kola jejich souboje, první slovo, které mne napadlo, bylo „Diskvalifikace“.

A opakoval jsem si ho i poté při zpomalených záběrech. Velmi mě zajímala následná reakce Parkera a nepřekvapila mě. Lehké přejití něčeho, co mu málem mohlo rázně zpomalit cestu na vrchol.

Ano, Dimitrenko nejspíše situaci notně přifilmoval (i když druhý Parkerův hák na odkrytá žebra byl dle mého hodně tvrdý a bolestivý). Ano, Dimitrenko se v polovině prvního kola posr.. a od té chvíle bylo jen otázkou času, kdy zápas skončí. Ano, Dimitrenko neustále skláněl hlavu, chytal se Parkera a toho to muselo nehorázně štvát.

Na druhou stranu: jeho dva údery přišly po „stopu“. Nebyly to údery, které přijdou vlivem adrenalinu ze zápasu, šlo o čistou a nefalšovanou ventilaci frustrace z toho, co soupeř v ringu provádí. A byla za hranicí pravidel. Ringový nejprve ani nechtěl počítat, až poté, co začal Rus s německým pasem válet v ringu sudy, tak s tím začal a Dimitrenka odmával.

Zástupce federace WBO, která duel pořádala, jej za to ocenil a tvrdil, že tím ukázal svoji zkušenost. Já bych spíše řekl, že prostě a jednoduše z úhlu, ve kterém v inkriminovaný okamžik byl, nemohl Parkerovy údery vidět. A to novozélandský talent zachránilo od pohromy v podobě diskvalifikace.

Zmíněný zástupce WBO totiž může nakrásně mluvit o nevyrovnaném souboji a filmování Dimitrenka ve stylu fotbalistů, jenže tohle pravidla neřeší. Stejně jako neřeší výběr kvality soupeřů, jejichž vzájemný střet stejná federace schválila. Zda je duel vyrovnaný, nebo jednostranný také nikde žádná pravidla neřeší. Zároveň ale řeší podobné prohřešky proti pravidlům, kterých se dopustil Parker.

Ringový v tomto případě chyboval. Novozélanďan měl dopadnout stejně jako před devatenácti lety jistý Roy Jones Jr. (taktéž neporažený) proti Montellu Griffinovi. Jasný úder po „stopu“ a navíc znemožnil soupeři pokračovat v boji (míru simulace změřit bohužel nelze) a měla následovat diskvalifikace.

Snad se z tohoto zkratu Parker poučí a už jej nebude opakovat. Byla by to škoda. Boxer je to totiž skvělý a to nejlepší má dle všeho ještě před sebou.

Braekhusová vs. Cyborg? Hmmm

Ta zpráva se tak trochu schovala za všechny ostatní a vlastně ani neproběhla těmi největšími boxerskými weby. Nebo jen okrajově. Královna současného světa šestnácti provazů – Norka Cecilia Braekhusová – si o víkendu vlastně i vyměnila pár mediálních vzkazů s jistou Brazilkou Cristiane „Cyborg“ Justino, toho času vlastně možná nejobávanější mlátičkou v oktagonu.

Po mediálních přestřelkách mezi Conorem McGregorem a Floydem Mayweatherem či nahánění prvně jmenovaného od Amira Khana a dalších nepříliš reálně uskutečnitelných bojů mezi těmito dvěma světy jsou tu nenápadné námluvy, které ale o to více dávají smysl a které se navíc už i v zákulisí skutečně rozjely.

Obě dámy mají kolem 66 kilogramů. Obě hledají jen těžko výzvy. Brazilka je nesmírně silná v postoji, boxerský duel by byl pro ni zajímavou zkušeností. Braekhusová naopak není žádná knockoutérka, ale má skvělou techniku, je vždy i výborně takticky připravená. Obě jsou zhruba ve stejném věku, mají podobné zkušenosti.

Takže sečteno, podtrženo: pokud je reálná šance na to, aby se tyto dvě bojovnice utkaly v boxerském ringu, jsem rozhodně pro, aby obě strany udělaly pro uskutečnění tohoto souboje maximum. Na rozdíl od výše popsaných rádoby námluv, tenhle duel by skýtal kromě jiného i pořádné sportovní napětí.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze